Jesteśmy liderem produkcji silosów paszowych, a w rynku silosów zbożowych mamy kilkanaście procent udziału w rynku. W ostatnich 2 latach mieliśmy słabszy okres w silosach paszowych, ale obecnie wraca dobra koniunktura. Sprzedaż silosów zbożowych stale rośnie, ze względu na to, że mamy najtańszy system zaladunku i rozładunku. Produkujemy turbożmijki z ukośną rurą załadowczą, unikalne rozwiązanie umożliwiające załadunek i opŕóżnianie silosu 17t/h w cenie 5999 zl netto. Rocznie realizujemy 800-1000 inwestycji, a obecnie możemy pochwalić się już ok. 14 tys. zrealizowanych inwestycji w Polsce i w Europie - głównie w Niemczech, Finlandi, Czechach, Litwie, Łotwie, Bialorusi, Ukrainie - mówi Marek Zientecki, właściciel firmy Agos Group.
Zakład produkcyjny firmy Agos ma powierzchnię ok. 4 ha - zatrudnienie znajduje w nim 50 osób. Przedsiębiorstwo stawia jednak na automatyzację produkcji - podstawę parku maszynowego stanowią obrabiarki CNC, a firma zrealizowała ostatnio pokaźną inwestycję w postaci zakupu najnowszych wykrawarek do wycinania blach firmy Prima Power. Firmy działające w tym sektorze rynku wiele obecnie obiecują sobie po zapowiadanych dotacjach na budowę obiektów magazynowych w gospodarstwach rolnych.
– Wystawiliśmy już kilka tysięcy ofert pod ten uruchamiany z początkiem czerwca program. Większość rolników chce budować silosy ze względu na sytuację na rynku. Oznacza to, że perspektywy dla naszej branży są - wbrew pozorom - bardzo dobre. Z tej perspektywy szczególnie ważne będzie zniesienie pozwoleń budowlanych na rzecz zgłoszenia budowy silosów o wysokości do 15 m i ładowności do 200 ton – przekonuje Marek Zientecki.
Topowe lejowe
Zdecydowanie największą popularnością w ofercie firmy Agos cieszą się silosy lejowe, przeznaczone do długotrwałego magazynowania zbóż takich jak pszenica, żyto, pszenżyto, jęczmień, owies, kukurydza oraz rzepak. Dostępne są w pojemności od 16 do 145 ton. Zaletą silosów lejowych jest więc prostota i wygoda użytkowania, co ważne system wentylacyjny w leju zapewnia również optymalną cyrkulację powietrza w silosie i możliwość schłodzenia zboża od razu po jego załadunku.
...