[ATR] Technika

Siła rozrzutu, czyli Rolland Rollforce

Data publikacji:

Remorques Rolland to francuski producent maszyn rolniczych, w którego ofercie znajdują się między innymi rozrzutniki obornika. Wśród dostępnych konstrukcji warto zwrócić uwagę na serię Rollforce obejmującej 7 maszyn o ładowności od 11 do 20 ton.

Rozrzutniki obornika produkowane przez Remorques Rolland wyróżniają się spośród modeli konkurencyjnych już na pierwszy rzut oka. Jest to zasługa charakterystycznego dla francuskiej firmy niebiesko-żółtego malowania. Seria rozrzutników Rollforce obejmuje siedem maszyn wyposażonych w skrzynie ładunkowe o pojemności od 13 do 22 m3. Maksymalna ładowność w obrębie tej grupy wynosi z kolei od 11 do 20 ton. W mniejszych modelach skrzynia ma długość 5 lub 5,5 m. W większych wymiar ten wzrasta do maksymalnie 7,3 m. W efekcie, korzystając z 20-tonowego rozrzutnika operator musi pamiętać, że porusza się z maszyną długą na prawie 10 m. Natomiast szerokość skrzyni we wszystkich modelach jest identyczna i wynosi 1,84 m u góry i 1,46 m u dołu.Producent podkreśla, że skrzynia została wykonana tak, aby wewnątrz nie było narożników. Łańcuch przenośnika podłogowego umieszczony jest bardzo blisko ścian bocznych. Ich wysokość, a co za tym idzie wysokość załadunku jest zróżnicowana w zależności od modelu. Aby załadować rozrzutnik Rollforce RF 5013 (najmniejszy model) potrzebny jest ciągnik z ładowaczem lub ładowarka, której maksymalna wysokość podnoszenia ramienia przekracza 2,42 m. W przypadku Rollanda Rollforce RF 7322 potrzeba dodatkowych 41 cm. Przednia ściana skrzyni jest ażurowa, tak aby zwiększyć widoczność z kabiny ciągnika. Z tyłu montowana jest solidna zasuwa. Warto podkreślić, że wszystkie komponenty kontrolne i sterujące rozrzutników Rollforce zostały ukryte pod atrakcyjną pokrywą powyżej dyszla. Również wszystkie przewody i węże są skrzętnie ukryte i osłonięte. Dzięki temu konstrukcja rozrzutnika sprawia wrażenie zwartej i dopracowanej. Wspomniany dyszel jest amortyzowany sprężynowo lub hydraulicznie (funkcja dostępna w ramach wyposażenia opcjonalnego). Dyszel wyposażony jest również w poręczny hydrauliczny wspornik.W zależności od tego z jakim materiałem ma pracować rozrzutnik producent umożliwia wybór pomiędzy adapterem pionowym z dwoma wałkami rozrzucającymi, dostępny w trzech różnych wysokościach, a adapterem TCEi z dwoma poziomymi rotorami. W drugim przypadku zastosowano nowe talerze z 3 lub 4 łopatkami. 
Wszystkie rozrzutniki firmy Rolland wykonane są ze stali HLE, która charakteryzuje się dużą wytrzymałością na rozciąganie oraz wysoką odpornością na korozję. Dodatkowo wszystkie stalowe elementy zabezpieczane są metodą kataforezy, dzięki której otrzymujemy gładką powierzchnię odporną na korozję i wycieranie. Jest to jedna z najnowocześniejszych technologii polegająca na zanurzaniu całych elementów w szeregu wanien z odpowiednimi cieczami w celu oczyszczenia powierzchni oraz nałożenia poszczególnych warstw za pomocą prądu elektrycznego.

bk
fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.