Siew pasowy z Claydon Opti-Till

Data publikacji:

Sytuacja jakiej doświadczają rolnicy ze względów klimatycznych, ekonomicznych i ekologicznych, wymusza stosowanie nowatorskich rozwiązań, ponieważ tylko szybkie dostosowanie do panujących warunków pozwala uzyskać oczekiwane wyniki produkcyjne. 

    Siew pasowy z Claydon Opti-Till

W uprawie technologią przyszłości może być siew pasowy, który od pewnego czasu zdobywa także w Polsce coraz większą popularność. Reprezentowana na naszym rynku przez firmę Fricke Maszyny Rolnicze marka Claydon oferuje maszyny znakomicie wpisujące się w te trendy, które zapewniają oszczędność czasu, zasobów naturalnych i ograniczają wysokość ponoszonych kosztów.

Technologia bezorkowa niesie ze sobą wiele korzyści, zwłaszcza w gospodarstwach wielkopowierzchniowych. W tym przypadku oszczędności roboczogodzin wynikających z uproszczonej uprawy są znaczące. Podobnie wygląda sprawa ze zmniejszonym zużyciem paliwa, którego ceny w ostatnim czasie bardzo martwią rolników. Zalety prośrodowiskowe należy z kolei odnieść do zmian klimatycznych, które są już rok do roku coraz bardziej widoczne. Uprawa i siew pasowy to rozwiązania korzystne dla środowiska, ale też samych roślin. Zwiększa się udział wody w glebie, gdyż nie paruje ona tak szybko, natomiast resztki pożniwne pozostawione na polu naturalnie się rozkładają, użyźniając dodatkowo ziemię. W wyniku wymienionych procesów rośliny mają lepszy dostęp do niezbędnych substancji odżywczych i lepiej rosną. Czy są jednak jakieś wymagania dotyczące uprawy pasowej? Oczywiście, że tak, a ich przestrzeganie warunkuje uzyskanie oczekiwanego plonu. Konieczne są tutaj prawidłowe przygotowanie gleby pod siew oraz stosowanie odpowiednich dla tej technologii maszyn.

Jak w praktyce wygląda technologia pasowa?

Technologia pasowa może być z powodzeniem stosowana przez większość rolników, niezbędne jest dokonanie odpowiedniego rozeznania w sytuacji, aby zastosowane zabiegi agronomiczne przynosiły oczekiwane rezultaty. Nakłady nie mogą bowiem przewyższać uzyskanych wyników.

Podstawą w udanej uprawie pasowej jest odpowiednie podłoże. Jeżeli słoma nie jest zbierana z pola, sieczka musi być drobna i rozrzucona równomiernie na całej szerokości pracy hederu. Dokładne rozdrobnienie słomy jest tutaj kluczem do sukcesu. Nie należy kosić wyżej jak 15 cm, aby uniknąć wysokiego ścierniska. Następnie należy zastosować ultrapłytką uprawę pożniwną do głębokości ok. 2,5 cm, w ten sposób zniszczeniu ulegają chwasty oraz niepożądane samosiewy. Przeważnie wystarczają trzy przejazdy, powierzchnia pola powinna być już po tym wyrównana. Nie dopuszcza się głębokich kolein. Pomiędzy pierwszym a drugim przejazdem pole można wapnować, glifosat można zaplanować po trzecim przejeździe lub podczas desykacji przed zbiorem.

Wybór odpowiedniej maszyny

Maszyny przeznaczone do uprawy pasowej powinny umożliwiać ultrapłytką uprawę pożniwną oraz siew w maksymalnie wydłużonym okienku czasowym, niezależnie od poziomu wilgotności gleby. Takie rozwiązania oferuje firma Claydon, której systemy są stosowane w ponad 20 krajach, we wszystkich warunkach klimatycznych, na wszystkich rodzajach gleby i przy wszystkich typach upraw.

Brony Claydon zapewniają optymalne rozdrobnienie wierzchniej warstwy gleby na głębokość do 3 cm, zatrzymując w ten sposób wilgoć i przyspieszając wzrost chwastów. Usuwają i niszczą chwasty już na etapie zarodkowym, eliminując tym samym źródło pożywienia dla ślimaków. Kolejnymi zaletami bron firmy Claydon jest to, iż równomiernie rozprowadzają słomę, wzruszają ściernisko, rozbijają zlepioną słomę itd. Pole jest idealnie przygotowane pod siew.

Maksymalna prędkość robocza wynosi nawet 25 km/h, zapotrzebowanie na moc z powodu mniejszego obciążenia jest również zmniejszone, podobnie jak zużycie paliwa w stosunku do upraw prowadzonych tradycyjnie. Dla dużych gospodarstw efektywność pracy jest przecież jednym z priorytetów. Brony firmy Claydon można stosować przed i po zabiegach uprawowych dla uzyskania efektu wyrównania powierzchni gleby oraz stworzenia drobnej warstwy uprawnej.

Siewniki hybrydowe Claydon dostępne są w szerokościach roboczych 4; 4,8; 6 oraz 8 m. Dzięki opatentowanej konstrukcji zębów stanowią niezwykle wszechstronne narzędzie do ekonomicznej i wydajnej uprawy. Zaletą siewnika hybrydowego jest też możliwość pracy w różnych warunkach glebowych zarówno na glebach suchych, jak i mocniej uwodnionych. Brak wyciągania wilgotnej gleby na powierzchnię zapobiega utracie wilgoci i zapewnia lepsze warunki dla wschodu nasion. Siewnik posiada też aplikator nawozowy do konwencjonalnego nawozu, umieszczanego na głębokości 18 cm oraz do mikrogranulatu umieszczanego w warstwie nasion.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.