Opinie użytkowników

Separatory ASM Technology: sprawdzone w pszenicy

Data publikacji:

Separatory aerodynamiczne firmy ASM zyskują coraz większe uznanie na naszym rynku. Przekonują o tym opinie kolejnych zadowolonych użytkowników, które jesienią 2023 r. powiększyło się o wielkopolskie Rolno-Przemysłowe Zakłady Zielarskie Strykowo.

    Separatory ASM Technology: sprawdzone w pszenicy

Należące do nich gospodarstwo ma powierzchnię ok. 300 ha, głównie zbóż, którą uzupełnia produkcja zwierzęca – stado krów liczy 150 krów o średniej wydajności na wysokim poziomie ok. 12 tys. litrów rocznie. Park maszynowy tworzą maszyny sprawdzonych dostawców – John Deere, Claas, Kubota, Massey Ferguson czy Horsch.

Jeśli chodzi o gospodarstwo, to każdorazowo przed jesiennymi siewami potrzebne jest zgromadzenie odpowiedniej ilości materiału siewnego. 

– Do tej pory do czyszczenia wykorzystywaliśmy starą czyszczalnię produkcji polskiej. Nadszedł jednak czas aby ją wymienić. Widzimy, że jest duży problem z ludźmi dlatego chodziło nam o to, aby proces ten był szybki, sprawny, przy niskich nakładach i niewielkim zaangażowaniu energii. Przyglądaliśmy się od kilku lat dostępnym rozwiązaniom, które najlepiej sprawdziłyby się pod kątem przygotowania materiału siewnego na własne potrzeby. Oczywiście taki separator można także wykorzystać do wstępnego czyszczenia w żniwa, pod warunkiem jednak, że tak jak u nas ma się odpowiednią powierzchnię magazynową. Ale chociaż potrzebne miejsce jest, niestety zwykle nie ma na to czasu – mówi Marian Śledź, prezes zarządu RPZZ Strykowo.

Zastosowana technologia separacji oznacza wysoką skuteczność czyszczenia ziarna. Separator ASM składa się z przesiewacza wibracyjnego, regulowanego leja zasypowego, generatora strumieni powietrza pod ciśnieniem, kolektora frakcji oraz komory separacyjnej. Wylot komory separacyjnej wyposażono także w układ filtrujący. Separator aerodynamiczny oddziela dowolny materiał o określonej gęstości z dokładnością ±3%. Nasiona ciężkie trafiają do 2-3 frakcji, ziarno lekkie, cienkie lub uszkodzone do 4-5 frakcji. Zanieczyszczenia zostają usuwane w jednej frakcji lub za pomocą cyklonu. Separator ASM pracuje w trzech trybach, tj. czyszczenia wstępnego, czyszczenia właściwego, a także kalibrowania według ciężaru właściwego. Ważną zaletą maszyny jest to, że mogą pracować z dowolnym materiałem np. ziarnem zbóż, traw, roślin strączkowych i oleistych, a także surowcem wysoko zanieczyszczonym oraz z dużym poziomem wilgotności. Jednak zakres zadań w przypadku gospodarstwa w Strykowie ogranicza się póki co do ziarna pszenicy. Podobnie jak w przypadku wielu innych gospodarstw maszyna trafiła najpierw do gospodarstwa „na próbę” – w trakcie jesiennych siewów w 2023 r. Test praktyczny można uznać za zaliczony, skoro po wyczyszczeniu ok. 40 ton pszenicy, szybki i wydajny separator ASM przeszedł na własność RPZZ Strykowo. 

– Jakość czyszczenia jest dobra. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie ma idealnych maszyn ale nie rozpoznaliśmy jeszcze dokładnie wszystkich możliwości separatora, który zaczynał swoją pracę praktycznie „w biegu”, nawet nie został wmontowany na stałe w cały cykl technologiczny. Docelowo myślimy o czyszczeniu rzepaku na sprzedaż, aczkolwiek do tej pory nie było w sumie takiej potrzeby – poziom zanieczyszczeń nasion zwykle nie przekracza 1% – podkreśla Marian Śledź.

Polecamy produkty z naszego sklepu:Polecamy produkty z naszego sklepu:Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.