Gospodarka i rolnictwo

Sektor rolno-spożywczy uważa, że jego sytuacja zmienia się na gorsze

Data publikacji:

Odbiorcy gwarancji dla sektora rolnego z Funduszu Gwarancji Rolnych (FGR) krytycznie oceniają ogólną sytuację w rolnictwie. Zwracają uwagę przede wszystkim na wysoką konkurencję ze strony innych państw, a także na wysokie koszty produkcji oraz słabą pozycję w negocjacjach z odbiorcami ich towarów. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Departament Badań i Analiz BGK, bez tych gwarancji dostęp do finansowania dla znacznej części kredytobiorców z branży rolnej byłby utrudniony lub wręcz niemożliwy.

 

    Sektor rolno-spożywczy uważa, że jego sytuacja zmienia się na gorsze

Jakie wyzwania stoją przed sektorem rolnym?

Zarówno właściciele indywidualnych gospodarstw rolnych, jak i przedsiębiorcy z sektora rolno-spożywczego za największe zagrożenie uznają konkurencję ze strony podmiotów zagranicznych. Kolejne to inflacja i rosnące koszty operacyjne, zaś na trzecim miejscu plasuje się słaba pozycja negocjacyjna rolników. Wśród największych wyzwań wymienianych przez odbiorców gwarancji z FGR znajdują się czynniki związane z działalnością bieżącą. Za znacznie mniejsze zagrożenia przedsiębiorcy z sektora rolno-spożywczego uznają kryzys klimatyczny, kryzys demograficzny i transformację gospodarki. Mogą jednak liczyć na wsparcie ze strony polskiego banku rozwoju, który oferuje im unikalny produkt na polskim rynku finansowym, jakim są gwarancje dla sektora rolnego.

 

 

Sektor rolny liczy na gwarancje w trudnych czasach

Na rynku brakuje specjalistycznych finansowań dla sektora rolnego, dlatego Bank Gospodarstwa Krajowego we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa kieruje tam swoje wsparcie. BGK przez 4 lata udzielił rolnikom oraz firmom z branży rolno-spożywczej ponad 14 tysięcy gwarancji. Pozwoliło to zabezpieczyć kredyty o łącznej wartości 2,7 mld zł. To potwierdza, że gwarancje są dla przedsiębiorców z sektora rolnego szczególnie ważne w trudnych czasach.

 

Polecamy produkty z naszego sklepu:Polecamy produkty z naszego sklepu:Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.