Gospodarka i rolnictwo

Sektor budowy maszyn i urządzeń czeka na poprawę sytuacji

Data publikacji:

Globalne spowolnienie gospodarcze odciska swoje piętno na sektorze budowy maszyn i urządzeń Chociaż VDMA podnosi prognozę na 2023 r., w 2024 r. spodziewany jest rzeczywisty spadek produkcji o 4%.

    Sektor budowy maszyn i urządzeń czeka na poprawę sytuacji

Trwające załamanie w gospodarce światowej pozostawia również coraz wyraźniejsze ślady w sektorze budowy maszyn i urządzeń. Produkcja w pierwszych 10 miesiącach br. była stosunkowo dobra dzięki wysokim zaległościom w zamówieniach i mniejszej liczbie wąskich gardeł w łańcuchach dostaw. Osiągnęła ona realny wzrost o 0,9% do października włącznie.

– Jednak po tym, jak pierwsze dwa kwartały przyczyniły się do wzrostu, produkcja maszyn w III kwartale była już o 1,6% niższa od poziomu z poprzedniego roku. Czwarty kwartał również będzie słaby – powiedział prezes VDMA Karl Haeusgen na dorocznej konferencji prasowej stowarzyszenia we Frankfurcie. – Dobra produkcja do lata oznacza, że podnosimy nasze szacunki na 2023 rok. Teraz spodziewamy się spadku produkcji tylko o 1% w ujęciu realnym (zamiast 2%, jak wcześniej zapowiadano). Jednak inaczej niż rok temu, malejący portfel zamówień jest coraz mniej zdolny do wspierania produkcji. W związku z tym korygujemy naszą prognozę na 2024 r. w dół: z -2% do -4% –  wyjaśnił Haeusgen.

Spadający portfel zamówień

Wynika to z faktu, że z miesiąca na miesiąc napływające zamówienia w sektorze budowy maszyn i urządzeń są opóźnione w stosunku do poprzedniego roku od początku roku - łącznie o 13% w ujęciu realnym w pierwszych 10 miesiącach 2023 r. W rezultacie spadają również zaległości w zamówieniach. Według ostatniego badania VDMA (koniec października), 60% firm miało już zaległości w zamówieniach poniżej swojej długoterminowej średniej.

– Pomimo pierwszych nieśmiałych oznak wychodzenia z dołka, na razie nie widać prawdziwego zwrotu – powiedział prezes VDMA.

Wynika to z faktu, że aktywność inwestycyjna może również spowolnić w USA z powodów ekonomicznych, podczas gdy w Chinach prawdopodobnie pozostanie słaba.

– Chociaż wierzymy, że kraje takie jak Indie i Meksyk będą nadal rosły, rynki te same w sobie nie są wystarczająco duże, aby zrekompensować spadki na innych rynkach – powiedział Haeusgen.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.