Służący do podbierania pokosów z pola oraz transportu sieczki model Rapide 8400+ ma pojemność całkowitą 48 m³ (DIN), ale nie jest największy w serii Rapide 1000, obejmującej maszyny od 38 do 60 m³. Podobnie jak inne przyczepy tej marki, Rapide 8400+ wyróżnia szereg interesujących rozwiązań, w tym m.in. system załadunku i zagęszczania, zapewniający wyjątkowo wysoką kompresję zbieranej masy (większa pojemność użytkowa), wleczony podbieracz doskonale kopiujący teren i gładko przechodzący nad przeszkodami, jednakowa szerokość podbieracza i rotora (równomierne napełnianie skrzyni) czy przebiegające tuż przy burtach płaskie łańcuchy przenośnika podłogowego niewymagające prowadnic i gładki wewnętrzny profil ścian (całkowite opróżnianie skrzyni).
Lepiej na dużych
Model Rapide 8400+ jest standardowo wyposażony w podwozie typu tridem o nośności 40 ton, z hydraulicznym zawieszeniem. Taki układ jezdny, na osiach BPW z elektrohydraulicznym sterowaniem, zapewnia przyczepie stabilność w trudnym terenie, a zarazem bardzo dobre trzymanie się drogi, dzięki czemu doskonale nadaje się do transportu długodystansowego, w którym przyczepy tego typu pracują obecnie coraz częściej. Duże znaczenie dla trakcji i ugniatania gleby ma ogumienie. Seryjnie są to opony BKT 750/60 R26.5 FL630 Super, o wysokości 157 cm, a opcjonalnie można otrzymać „gumy” innych marek i rozmiarów, o wysokości do 162 cm i szerokości do 85 cm. Większe i szersze opony zapewniają lepszą ochronę gleby przed ugniataniem, co jest szczególnie ważne przy zbiorze kukurydzy czy zielonki na mokrym i grząskim gruncie o słabej nośności. Negatywny wpływ na glebę pozwala także ograniczyć oferowany w opcji system kontroli ciśnienia w ogumieniu (osie są fabrycznie przystosowane do jego montażu), dzięki któremu można łatwo dostosowywać ciśnienie w kołach zarówno do warunków na polu, jak i do transportu drogowego na twardej nawierzchni, co zapewnia niższe zużycie opon i paliwa.
Łatwe sterowanie
Maszyną steruje się za pośrednictwem nowego, prostego w obsłudze ekranu dotykowego, od 2016 r. dostępnego w seriach Rapid 100 i Rapid 1000. Obsługa przyczepy jest również możliwa z zewnętrznego terminala Isobus. Wyposażenie standardowe uzupełnia ponadto m.in. ruchomy górny panel w przedniej ścianie, hydraulicznie otwierany na zewnątrz (łatwiejszy załadunek z sieczkarni) i pochylany do wewnątrz (lepsza kompresja zielonki) oraz hydrauliczny filtr ciśnieniowy, a opcjonalnie - system ważący oraz czujniki NIR do pomiaru suchej masy i zawartości składników w paszy w czasie rzeczywistym. Podobnie jak pozostałe przyczepy tej serii, Rapide 8400+ dostępna jest w wersji z tylnymi walcami rozładunkowymi lub bez nich.
SS
fot.firmowe