Aktualności

Rynek rosyjski powyżej oczekiwań

Data publikacji:

Rosyjski rynek ciągników i maszyn rolniczych zanotował wzrost w pierwszej połowie 2020 r. – Popyt rynkowy przekroczył nasze oczekiwania. Mamy więc szansę zamknąć ten rok z pozytywnymi wynikami sprzedaży – wskazuje Dr Bernd Scherer, dyrektor zarządzający Stowarzyszenia Producentów Maszyn Rolniczych VDMA.

Podczas panelu dyskusyjnego online, zorganizowanego na początku lipca przez VDMA i rosyjskie stowarzyszenie dilerów ACXOD, rosyjscy eksperci branżowi przedstawili krótko- i średniookresowe perspektywy rynkowe. Eksperci zgodnie stwierdzili, że ciągła presja na mechanizację rosyjskiego rolnictwa wywiera pozytywny wpływ na biznes nawet w czasach kryzysu.
W pierwszej połowie roku, wielu producentom maszyn rolniczych udało się utrzymać wysoki poziom sprzedaży sprzed roku, a nawet ją zwiększyć. – To może wydawać się zdumiewające w kontekście kryzysu związanego z koronawirusem i silnego spadku wartości rubla, ale jest spójne z ciągłą potrzebą inwestycji w rolnictwo na szeroką skalę – wyjaśnia Scherer.

Ostrożny optymizm

Najwyższa dynamika wzrostu obserwowana była w segmencie ciągników z silnikami o mocy powyżej 150 KM oraz w segmencie maszyn do pielęgnacji roślin i upraw. Z popytem na produkty dostawców technologii transportowych sytuacja była nieco słabsza. Do całego roku branża podchodzi optymistycznie choć ostrożnie: 40% producentów maszyn rolniczych reprezentowanych w panelu spodziewa się wzrostu sprzedaży pod koniec roku, a 25% oczekuje, że sprzedaż pozostanie na poziomie z poprzedniego roku. Rosyjscy dilerzy podobnie oceniają sytuację: większość z nich spodziewa się, że sprzedaż pozostanie stabilna na poziomie z poprzedniego roku, a niektórzy przewidują nawet wzrost o 10-20%.

Sprzedawcy muszą przygotować się na przyszłość

Obserwatorzy rynku twierdzą, że silny handel jest kluczowym czynnikiem sukcesu w biznesie z Rosją. W końcu wymagania dotyczące gotowości operacyjnej i wydajności są szczególnie wysokie w rosyjskim rolnictwie wysokotowarowym. Jednak spadające marże zmniejszają obecnie gotowość wielu dilerów i gospodarstw rolnych do inwestowania. – Właśnie tutaj musimy zacząć od połączenia mocnych stron silnych marek i doskonałej obsługi – mówi Dirk Stratmann, przewodniczący grupy roboczej ds. eksportu na rynki CIS, VDMA. Skupianie się tylko na pojedynczej maszynie i jej osiągach już dawno przestało być wystarczające. – Jako przedsiębiorstwa przemysłowe i handlowe możemy być przygotowani na przyszłość tylko wtedy, gdy będziemy oferować naszym klientom całościowe rozwiązania dostosowane do potrzeb danego procesu. Musimy wspierać rolników za pomocą inteligentnych systemów, w celu utrzymywania wydajności produkcji nawet w trudnych warunkach pogodowych. Obejmuje to zagregatowane maszyny, które stale komunikują się ze sobą w ramach łańcucha produkcyjnego, a także zaawansowane systemy zarządzania flotą – podsumowuje Stratmann.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.