[ATR] Gospodarka i rolnictwo

Rynek rolny. Ceny będą mocno rosły

Data publikacji:
Rynek rolny. Ceny będą mocno rosły

Wysoka, dwucyfrowa dynamika wzrostów cen zbóż, mleka, drobiu oraz trzody chlewnej utrzyma się do końca 2022 r. - tak wynika z prognoz analityków PKO Banku Polskiego. Oczekujemy, że napięty światowy bilans zbóż utrzymywał będzie ceny zbóż na wysokim poziomie w kolejnym sezonie. W 2022 r. przeciętna cena skupu pszenicy w kraju może być wyższa o 40-55% rok do roku.

Wciąż wskazujemy na możliwość wysokich zmian dynamiki, również w dół, z uwagi na wysoką niepewność na rynku - napisano w raporcie Agro Nawigator 2/2022. – Oczekujemy, że wysoka dynamika cen mleka utrzyma się do końca 2022 r. (+35-41% r/r w 2022 r.). Wzrost kosztów nie pozwoli na istotne odbicie produkcji, co w warunkach wzrostu popytu oznacza wciąż napięty bilans na rynku produktów mleczarskich na świecie. Wzrosty napędzić może normalizacja sytuacji pandemicznej w Chinach. Czynnikiem niepewności będą zmiany cen surowców na świecie, w tym ceny ropy, które oddziaływać będą pośrednio na sektor tłuszczów zwierzęcych poprzez ceny olejów. Czynnikiem ryzyka są uwarunkowania pogodowe, w tym ryzyko suszy – dodano.

Analitycy PKO BP prognozują też, że roczna dynamika wzrostu cen skupu drobiu (liczonych przez GUS) średnio w II połowie 2022 r. utrzyma się na ponad 40-proc. poziomie, podobnie jak w I połowie 2022 r., choć będzie stopniowo malała do końca roku. – Główną przyczyną wzrostów będą zwiększające się koszty produkcji żywca, głównie w zakresie cen pasz, których podwyżki wzmocniła rosyjska agresja na Ukrainę. Popyt na drób napędzać może odradzający się po pandemii sektor HoReCa. Czynnikiem oddziałującym w kierunku spadku spożycia jest oczekiwane spowolnienie gospodarcze, choć drób, jako tańsze mięso może zyskiwać względem wieprzowiny i wołowiny w warunkach rosnącej inflacji – poinformował Agro Nawigator.

Według PKO BP, kolejne miesiące prawdopodobnie przyniosą dalsze spadki pogłowia świń w UE, w tym również w Polsce. – Zmniejszona podaż przełoży się na podwyżki cen na rynku trzody chlewnej. Oczekujemy, że dynamika wzrostów cen w II połowie 2022 r. może przyspieszyć do +33-45% w relacji rocznej, choć presja kosztowa w zakresie tuczu wciąż będzie wysoka z uwagi na wysokie ceny zbóż, ale także ceny paliw, energii i rosnące koszty pracy – wskazał raport PKO Banku Polskiego.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.