Technika

Rynek przyczep objętościowych - Na czterdzieści kubików

Data publikacji:

Powstawanie wielkoobszarowych gospodarstw i związane z tym stosowanie technologii zbioru pasz zielonych z wykorzystaniem wysoko wydajnych sieczkarni samozbierających skłania rolników do wyboru dedykowanych rozwiązań, np.jak przyczepy objętościowe służące do transportu materiałów rozdrobnionych, takich jak np. zielonka, ściółka, kiszonki, pasze czy siano. Wyróżniają się przy tym zwiększoną przestrzenią transportową, ładownością, dużą prędkością rozładunku oraz wysoką stabilnością podczas pracy. Podstawą w ich budowie jest konstrukcja samonośna oraz skrzynia ładunkowa z układem wyładowczym - przenośnikiem podłogowym lub przesuwaną hydraulicznie ścianą. W niniejszym artykule przedstawione zostanie zestawienie wybranych przyczep objętościowych o pojemności DIN ok. 40 m³.

Niemiecka firma Annaburger w kategorii przyczep objętościowych o pojemności skrzyni ładunkowej ok. 40 m³ ma w swojej ofercie modele z serii HTS o pojemnościach 38, 43 oraz 48 m³. Dopuszczalna masa całkowita przyczep wynosi od 20 do 30 t.
Przyczepy objętościowe HTS osadzone są na 2 lub 3 osiach. Rama pojazdu i nadwozie tworzą pojedynczą spawaną konstrukcję. Ściany boczne wykonane z blachy trapezowej o mocnym profilu są lekkie, a jednocześnie zapewniają wysoki poziom stabilności. Zabezpieczenie antykorozyjne stanowi w nich warstwa ocynku oraz malowanie. Opcjonalnie jest dostępna ażurowa ściana przednia z hydraulicznym systemem składania, która pozwala na napełnienie również w trakcie jazdy za sieczkarnią. Podłoga wykonana jest ze stalowej blachy lub laminatu o wysokiej odporności na ścieranie i dobrych właściwościach ślizgowych, co ułatwia wyładunek materiału ze skrzyni. Producent podaje maksymalny czas całkowitego opróżniania skrzyni ładunkowej na poziomie 1-2 min w zależności od pojemności skrzyni, co należy uznać za dobry wynik. Przenośnik w skrzyni wyposażony jest w 4 lub 6 stalowych łańcuchów oraz poprzeczne spawane łączniki w kształcie litery „U”, co zapewnia płynny transport materiału. Istnieje także możliwość zastosowania wyładunku przy pomocy taśmy poprzecznej z wydajnością do 10 m³/min, co może mieć zastosowanie np. podczas zasilania biogazowni. Poprzeczny przenośnik taśmowy można szybko i łatwo zainstalować za pośrednictwem interfejsu rozrzutnika płytowego.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express 06/2019
Zamów bezpłatny egzemplarz / prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.