[ATR] Technika rolnictwo

Rynek maszyn używanych - Z bagażem doświadczeń

Data publikacji:

W sytuacji spadającej rentowności ze sprzedaży nowych maszyn rolniczych interesującą alternatywą wydaje się działalność w zakresie „używek”. Nie znaczy to jednak, iż dystrybucja maszyn „z drugiej ręki” stanowi sama z siebie furtkę do „krainy mlekiem i miodem płynącej”. Może być jednak stabilnym fundamentem prowadzonego biznesu, o czym przekonują dwie bardzo doświadczone w tym segmencie rynku wielkopolskie przedsiębiorstwa - Firma Handlowa Leśny oraz Export - Import Andrzej Tama.

Firma Ireneusza Leśnego z siedzibą w podpoznańskich Gułtowach zaopatruje gospodarstwa rolne w sprzęt rolniczy sprowadzany od znajomych rolników i ze sprawdzonych firm zachodnich - głównie z krajów niemieckojęzycznych. Na polskim rynku firma jest znana głównie ze sprzedaży maszyn do produkcji buraków cukrowych. Wielu klientów firmy zajęło się uprawą kukurydzy, więc wysoki jest też popyt na precyzyjne siewniki punktowe firm Becker, Kverneland-Accord czy Kleine. – Trzymamy się sprawdzonych i klasowych dostawców, co jest dobrze odbierane przez samych rolników. Rynek oczywiście się zmienia i np. zanika sprzedaż mniejszych maszyn, jak choćby 2-rzędowych kombajnów do buraków – mówi szczycący się blisko 25-letnim doświadczeniem w sprzedaży maszyn Ireneusz Leśny.
– Najpierw robimy rozeznanie co do potrzeb klienta - najczęściej trafiamy do naszych sprawdzonych dostawców i rzadko zdarza się nam, aby klient był zawiedziony. Niektórzy rolnicy sami sobie wyszukują maszyny, a naszym zadaniem jest sprawdzenie sprzętu i pomoc w dopięciu transakcji – przekonuje przedsiębiorca. – Staramy się nie przyjmować maszyn w rozliczeniu, chętniej szukamy na taki sprzęt klientów, aby później móc w jakiś sposób spiąć cały biznes. Widać, że maszyny kupowane w Polsce są w dużo gorszym stanie niż te nabywane na Zachodzie. Poza tym mają za dużo własnej „myśli technologicznej” – dodaje.
Działalność w zakresie sprzętu używanego bardzo ułatwia szybki i łatwy dostęp do części zamiennych - zaopatrzenie w części stanowi dobry „bufor” pozwalający spokojnie przejść przez „martwe” sprzedażowo miesiące zimowe. – Sprzedaż maszyn używanych i części do nich generuje około połowy przychodów firmy. Współpracujemy przy tym z dużymi hurtowniami części i bezpośrednio z producentami. Jest to bardzo ważne, bo staramy. . .

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express 01/2019
Zamów bezpłatny egzemplarz / prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.