Takie informacje płyną z konferencji prasowej dotyczącej listopadowych targów SIMA w Paryżu. Według nich, jeśli chodzi o wartość rynku maszyn rolniczych, Francja plasuje się wciąż przed Niemcami, a także Włochami, Wielką Brytanią i Polską. Tylko ta pierwsza piątka generuje łącznie 66% całkowitych przychodów ze sprzedaży w Europie, które w 2021 r. wyniosły łącznie (UE + Wielka Brytania) - 34,2 mld euro.
Według wstępnych obliczeń stowarzyszenia francuskich producentów AXEMA, ubiegłoroczna sprzedaż maszyn rolniczych we Francji wzrosła o 16% w porównaniu do roku poprzedniego - do wartości ok. 7,1 mld euro. Wynik ten wyprowadzono z zsumowania wartości produkcji w kraju (nieco poniżej 5,5 mld euro) i importu (5,7 mld euro), od której odjęto eksport znad Sekwany (4,1 mld euro). Taki poziom produkcji wskazuje, iż Francja jest trzecim - po Niemczech i Włoszech - producentem maszyn rolniczych w Unii Europejskiej. W sumie te trzy kraje stanowią 2/3 produkcji w UE-27.
Więcej z importu
Jeśli chodzi o import maszyn rolniczych do Francji, to w 2021 r. wzrósł on o 25,5%, osiągając rekordowy poziom 5,7 mld euro. Według AXEMA tak silna dynamika to przede wszystkim znaczący wzrost wartości importu ciągników rolniczych (+50,9%), które stanowią ponad 1/3 francuskiego importu. Silnie wzrósł również import części zamiennych i akcesoriów (stanowią 20% całego wolumenu) - aż o 23,6%, jak również sprzętu do ogrodnictwa i leśnictwa (+17,8%).
Gwałtownie wzrosła sprzedaż maszyn do uprawy gleby, która przekroczyła granicę 400 mln euro. Według dalszych informacji z AXEMA, Francja pozostaje drugim co do wielkości importerem maszyn rolniczych na świecie - za USA, a przed Niemcami i Kanadą. Warto zwrócić uwagę, iż w Top 5 największych światowych importerów maszyn rolniczych w roku ubiegłym pojawiła się Rosja, która na miejsce 6. zepchnęła Wielką Brytanię.
W 2021 r. jeszcze mocniej niż import wzrósł eksport z Francji. Wystarczy bowiem rzut oka na dynamikę eksportu, która przekroczyła 28%, co oznacza wzrost do 4,1 mld euro, czyli poziomu znacznie wyższego niż przed wybuchem pandemii Covid-19 (3,5 mld euro). Według AXEMA ponad 80% eksportu z Francji trafia do innych krajów europejskich.
Ciągniki mocno w górę
Bardzo pozytywne były ubiegłoroczne wyniki nowych rejestracji ciągników rolniczych i ładowarek teleskopowych, których liczba wzrosła o prawie 9% do 40 728 sztuk (w tym 36 053 szt. ciągników i 4675 szt. ładowarek teleskopowych). Jest to zarazem najlepszy wynik od 2013 r. Francja pozostaje zatem największym rynkiem ciągników w Europie, wyprzedzając Niemcy i Włochy - mniej więcej co drugi nowy ciągnik w UE został w 2021 r. zarejestrowany w tych trzech krajach.
Według AXEMA ciągniki we Francji stają się również coraz potężniejsze. Zgodnie z ubiegłorocznym raportem, każda nowo zarejestrowana maszyna ma pod maską średnio 156 KM. Jest to więcej aż o 26 KM niż w 2010 r. Stowarzyszenie producentów francuskich spodziewa się, że popyt krajowy na maszyny rolnicze będzie się nadal dobrze rozwijać w najbliższych miesiącach. Jeśli zatem chodzi o rok 2022, to AXEMA oczekuje, że rynek urośnie o kolejne 10% - do 7,7 mld euro. Na wzrost wartości sprzedaży wpływa kilka czynników. Spośród nich warto wymienić rosnące ceny maszyn i urządzeń, choć z drugiej strony AXEMA spodziewa się również - mimo rosnących kosztów produkcji rolnej - wzrostu popytu w sektorze rolniczym.
Szczególnie widać przesunięcie popytu w kierunku bardziej wydajnych, większych i technologicznie mocniej zaawansowanych maszyn. Według stowarzyszenia księgi zamówień producentów były dobrze wypełnione pod koniec września i średnio pokrywały 5 miesięcy produkcji. AXEMA oczekuje zatem dodatniego wyniku za cały rok 2022, a także, iż tegoroczna nadwyżka zamówień zwiększy sprzedaż w pierwszym półroczu 2023 r. W przypadku drugiego półrocza 2023 r. istnieje znaczna niepewność, ponieważ eksperci po 5 kolejnych latach wzrostu - najdłuższy cykl wzrostu od początku lat 90. - nie wyklucza spowolnienia w rolnictwie. Mimo to AXEMA spodziewa się, iż w korzystnym scenariuszu możliwy jest dalszy wzrost sprzedaży do 5%. Jednocześnie francuskie stowarzyszenie producentów maszyn rolniczych uważa, iż stopniowo będą redukowane zakłócenia w łańcuchach dostaw.
Polecamy produkty z naszego sklepu: