Raporty Technika

Rynek ładowarek rolniczych według PROW 2014-2020

Data publikacji:

Ładowarki samobieżne to jedne z coraz częściej stosowanych maszyn w rolnictwie. Popularność tych maszyn wynika z ich uniwersalności, a przede wszystkim z ułatwienia uciążliwych prac załadunkowych w obejściu gospodarstwa, jak również na polu. Wobec braku oficjalnych statystyk tej grupy sprzętu okazję do analizy rynku ładowarek rolniczych stwarzają dane ARiMR o inwestycjach maszynowych zrealizowanych w ramach PROW w latach 2017-2020.


W analizowanym okresie beneficjenci PROW 2014-2020 zakupili 712 samobieżnych ładowarek, w tym: 478 teleskopowych ładowarek sztywnoramowych i 85 teleskopowych ładowarek przegubowych, a także 141 typowych kołowych ładowarek przegubowych z wysięgnikiem o stałej długości oraz 8 kołowych ładowarek sztywnoramowych.

Średnia masa użytkowa ogółu ładowarek wynosiła 5,49 ton, moc silnika 84,6 KM, maksymalna wysokości unoszenia ładunku 5,46 m, a przeciętny areał nabywających je gospodarstw 59,5 ha UR. Ponadto w ramach PROW skorzystano z dofinansowania do zakupu 29 koparko-ładowarek o średniej mocy 102,6 KM.

Większość ładowarek zakupiono w ramach poddziałania „Modernizacja gospodarstw rolnych” (71,9% ogółu), a pozostałą część zwłaszcza w ramach operacji typu „Rozwój przedsiębiorczości - rozwój usług rolniczych” (16,6%) - tabela 4.

Analiza parametrów technicznych ładowarek wskazuje, że maszyny nabywane przez usługodawców rolnych charakteryzowały się przeciętnie o około 35% większą masą, mocą silników i wysokością unoszenia ładunków.

W układzie terytorialnym najwięcej ładowarek nabyli beneficjenci PROW (rolnicy i usługodawcy rolni)  z woj. podlaskiego, mazowieckiego i wielkopolskiego - łącznie 284 szt., tj. 39,9% ogółu zakupów, a najmniej z woj. świętokrzyskiego i małopolskiego - łącznie 21 szt., tj. 2,9% ogółu - tabela 1.

Ładowarki o największej przeciętnej masie, mocy silnika i wysokości unoszenia ładunków trafiły do użytkowników z woj. lubuskiego i zachodniopomorskiego (odpowiednio: 6,85 i 6,91 ton, 112 i 107 KM, 6,54 i 6,15 m), a maszyny o najmniejszych z wymienionych parametrów - z woj. pomorskiego i łódzkiego (4,94 i 5,05 ton; 75,3 i 77,4 KM; 5,06 i 4,99 m).

 

Całość przeczytasz w wydaniu specjalnym atrexpress o nr. 17/18 2021r.

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.