Nowości

Rynek kosiarek

Data publikacji:

Premiery, premiery, w nadchodzący sezon wiele firm oferujących maszyny do zbioru zielonek wchodzi z interesującymi nowościami. Poniżej prezentujemy kilka z nich.

Nowe kosiarki czołowe

Nowe, montowane z przodu kosiarki Massey Ferguson z serii MF DM FQ (prezentowane po raz pierwszy podczas ubiegłorocznej Agritechniki) są wyposażone w listwy tnące z sześcioma lub siedmioma dyskami. Konstrukcja maszyny oparta została na nowatorskim wahadłowym systemie montażowym, który obejmuje sprawdzone już zawieszenie typu Turbo Lift. Zawieszenie to „przeciąga” kosiarkę przez materiał, zapewniając wydajny proces cięcia i jednocześnie optymalne kopiowanie terenu. Klienci mają do wyboru w sumie 6 modeli kosiarki: z szerokością roboczą 3,12 m i wyposażone w 6 dysków lub wersje o szerokości 3,62 m z 7 dyskami. Wszystkie modele mogą być dostarczane z kondycjonerem lub rotorem z zębami lub bez, przez co można dokonać indywidualnego wyboru najlepszego systemu dla swoich upraw i warunków.

 Wszystkie modele kosiarek MF DM FQ są montowane bezpośrednio na przedni TUZ bez trójkąta montażowego - ramy A. Dzięki temu maszyna znajduje się bliżej traktora, zachowując większą stabilność. Nowy system zawieszenia składa się z drążków, które łączą listwę z przednią częścią ramy. TUZ jest połączony z centralnym punktem obrotu, co zapewnia „trójwymiarowe” zawieszenie ze sprawdzonym tłumieniem hydropneumatycznym TurboLift. Ten zaawansowany system pozwala operatorom na precyzyjne ustawienie nacisku na podłoże. Umożliwia kosiarce dokładne śledzenie konturów terenu, ochronę darni, a także poprawę jakości uzyskiwanej paszy. Zastosowane przez MF rozwiązanie sprawia, że łoże dysku może przesuwać się, ściśle podążając za konturami podłoża w zakresie kątowym od -6° w górę do +15° w dół. Kompensacja podczas pracy na zboczach jest również możliwa dzięki wahadłowej konstrukcji, która pozwala mu przesuwać się o +/-13° na boki. Opcjonalna, hydrauliczna zmiana kierunku jazdy na boki zapewnia do 20 cm ruchu w celu ominięcia ewentualnych przeszkód. Producent zastosował w kosiarkach nową listwę tnącą. Dyski o średnicy 62 cm są najszersze na rynku i mają zamontowane po dwa noże. Dzięki temu osiągają bardzo wysokie prędkości obwodowe, dla najczystszego cięcia i uzyskania wysokiej jakości paszy. Wymiana ostrzy jest prosta dzięki sprawdzonemu narzędziu szybkiej wymiany.

Kosiarki dyskowe z serii Toro

W kategorii kosiarek dyskowych firma SaMASZ wprowadziła do oferty serię Toro, zaprojektowaną jako kosiarki samodzielne lub dopełniające kosiarki tylne. Co ważne, koszenie maszynami produkcji SaMASZ-u wykonywane jest bez niszczenia darni. Uzyskiwany jest czysty pokos, który można łatwo przerobić na wartościową paszę dla krów. Seria Toro obejmuje 3 modele o szerokościach roboczych od 2,6 do 3,4 m i wydajności roboczej od około 2,8 do 3,5 ha/h. Szerokość pokosu wynosi od 1 do 1,8 m. Wysokość koszenia może być regulowana bezstopniowo w zakresie od 4,5 do 7 cm. Istnieje również możliwość zastosowania płóz wysokiego koszenia, przez co wysokość koszenia zostaje zwiększona do 6 - 9 cm lub podwójnych płóz, które zwiększają wysokość koszenia do 8 - 12 cm. Kosiarki Toro zapewniają duży zakres kopiowania terenu także na nierównościach i stromych zboczach. Dzięki swojej kompaktowej budowie i sprężynowemu odciążeniu są lekkie i energooszczędne. Masa kosiarek wynosi w zależności od modelu od 640 do 850 kg. Odciążenie realizowane jest za pomocą sprężyn, przez co kosiarka nie tylko bardzo dobrze dopasowuje się do terenu, ale również chroni darń przed uszkodzeniem.

Elementy robocze kosiarki montowane są na znanej także z innych serii listwie Perfect Cut. Mechanizmy zębate zabezpieczone są w solidnym stalowym korpusie o grubości ścianki 6 mm. System Safe Gear pozwala na dodatkowe zabezpieczenie kół zębatych w listwie. Hartowane dyski w ilości 6, 7 lub 8 sztuk są odporne na ścieranie, ich wyprofilowanie zapewnia optymalne przerzucanie materiału, a aerodynamiczny kształt zmniejsza opory podczas pracy. Noże tnące o długości 105 mm są wykonane z hartowanej stali, a ich wymiana w razie uszkodzenia jest łatwa i odbywa się za pomocą specjalnego klucza. Listwa osłonięta jest przez odporny na warunki atmosferyczne fartuch, chroniący przed wyrzucaniem kamieni. Tuż za listwą zamontowane są gumowe zgarniacze ułatwiające formowanie pokosu i regulację jego szerokości. W zależności od wersji producent oferuje również wybór wyposażenia opcjonalnego takiego jak dysk roboczy z podbiciem, płozy wysokiego koszenia, pojedynczy lub podwójny zgarniacz gumowy, zgarniacz talerzowy wewnętrzny i tablice ostrzegawcze.

Kosiarki serii Toro mają także możliwość równoczesnej pracy z maszynami do zbioru zielonki np. z przyczepami samozbierającymi. Składane osłony boczne zapewniają wygodny transport kosiarek. Ich szerokość transportowa wynosi od 2,6 do 3,4 m. Użytkownicy cenią maszyny SaMASZ-u za ich niskie koszty eksploatacji, a także łatwe serwisowanie i bezproblemową wymianę zużytych części także w warunkach polowych.

Silvercut Disc 1500 T FC

Firma SIP wprowadza do oferty kombinację Silvercut Disc 1500 T FC, stanowiącą odpowiedź na rosnące wymagania profesjonalnych użytkowników. Przy szerokości roboczej wynoszącej 14,9 m oferuje wysoką wydajność aż 22,5 ha/h. Zespół składa się z pięciu niezależnych belek koszących (4 z tyłu i 1 z przodu), wyposażonych w hydropneumatyczne odciążenie, co zapewnia dokładne koszenie terenu również przy wyższej prędkości przejazdu. Solidne podpórki, przymocowane do podwozia przy pomocy obrotowego elementu centralnego, zapewniają pożądaną geometrię kopiowania i kinematykę przełączania do pozycji transportowej. Szerokość uzyskiwanego pokosu może być ustawiana w zakresie 1,6-3 m, a wysokość koszenia od 40 do 70 mm. Masa własna zespołu koszącego wynosi 9100 kg, gabaryty transportowe to 7,5x3,99x2,99 m (dł. x wys. x szer.). Ze względu na swoje parametry robocze i masę kosiarka wymaga do obsługi ciągnika o większej mocy. Minimalne zapotrzebowanie na moc wynosi tutaj 258 kW, wał odbioru mocy WOM powinien dysponować prędkością obrotową 1000 obr./min. Regulowana hydraulicznie wysokość zaczepu umożliwia uzyskanie optymalnej pozycji podwozia, bez względu na wysokość dyszla holowniczego...

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express 06/2020 - zamów:

bezpłatny egzemplarz lub prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.