[ATR] Technika części zamienne

Rynek części zamiennych i komponentów

Data publikacji:
Rynek części zamiennych i komponentów

Skoro obecne wydanie atr express - aktualności techniki rolniczej, jest w dużej mierze poświęcone tematyce części zamiennych, przyglądamy się wynikom finansowym firm działających na rynku maszyn rolniczych, a konkretnie pochodzących z segmentu części zamiennych i komponentów. Trudno w tym przypadku jest sztywno skategoryzować firmy z tego sektora rynku, dlatego prezentowane są one w jednym zestawieniu tabelarycznym. Dane dotyczące kilku istotnych dla rynku firm nie zostały opublikowane ze względu na brak sprawozdań finansowych.

Jak powstała analiza

Jako punkt wyjścia do poniższej analizy przyjęliśmy wyniki finansowe uzyskane w ostatnim, przedpandemicznym roku 2019. Wydłużone ze względu na Covid-19 terminy na składanie sprawozdań finansowych spółek nieco utrudniają spojrzenie na przedsiębiorstwa działające w tym sektorze rynku, jednak nawet i dzięki temu widać które z firm nie zasypiają gruszek w popiele. Ostatnie tego typu zestawienie opublikowane zostało w atr 12/2020. W kolejnych kolumnach - przychody w roku 2019 (w kilku przypadkach ze względu na brak danych - 2018) i 2020, dynamika procentowa 2020/2019 i wypracowany w 2020 r. (ewentualnie 2019 lub 2018) zysk.

Rozwijająca swoją działalność na wielu rynkach firma Schaeffler (znana głównie z sektora automotive) konsekwetnie umacnia swoją pozycję również w Polsce. Wystarczy rzut oka na wyniki finansowe spółki Schaeffler Polska, która w 2020 r. przekroczyła magiczną granicę 1 mld zł (przychody ze sprzedaży, 1002,7 mln zł). Zysk firmy w 2018 r. wyniósł 50 mln zł. Część z tych przychodów wygenerowała sprzedaż dla rolnictwa.
Nie inaczej jest w przypadku spółki Gates Polska, która również zaopatruje wiele segmentów rynku. Wiodący producent pasów napędowych i przewodów giętkich, które znajdują zastosowanie w przemyśle, hydraulice, agrotechnice i motoryzacji rozwija swój zakład produkcyjny w Legnicy. W 2018 r. przychody firmy wyniosły 795,8 mln zł, natomiast zysk - 104,5 mln zł.
 

Zestawiając wyniki finansowe z 2019 r. na kolejnym miejscu zestawienia uplasował się największy i najstarszy producent łożysk tocznych w Polsce - Fabryka Łożysk Tocznych Kraśnik. Rok 2020 był jednak dla niego znacznie mniej udany, skoro przychody firmy stopniały o blisko ¼ - do 200,2 mln zł. Jednocześnie firma wygenerowała straty na poziomie 8,3 mln zł.

Sukcesywnie zwiększa swój wynik firma Kramp - powstała z połączenia w 2014 r. dwóch spółek - Grene Dystrybucja i Kramp Polska. Firma ta wywindowała w 2020 r. przychody do poziomu 298,8 mln zł, podczas gdy zysk firmy wyniósł 7,6 mln zł. Pod tym samym adresem - w Modle Królewskiej - znajduje się inna doskonale znana na rynku części zamiennych firma, czyli Grene. Spółka odpowiedzialna za sprzedaż detaliczną, czyli sieć sklepów rolniczo-technicznych w 2019 r. wypracowała 138,4 mln zł przychodów (zysk wyniósł 1,6 mln zł)...

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.