[ATR] Gospodarka i rolnictwo

Rynek cukru - Zniesienie kwotowania

Data publikacji:

Zgodnie z przepisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 ustanawiającego wspólną organizację rynków produktów rolnych, od 1 października 2017 r. przestały obowiązywać kwoty produkcyjne w sektorze cukru, jak również minimalna cena skupu buraków cukrowych.

Bez zmian pozostaną natomiast instrumenty wzmacniające relacje w łańcuchu marketingowym, kryzysowe instrumenty wsparcia rynku, związana z produkcją  płatność  do buraków cukrowych oraz ochrona celna. Polska jest zaangażowana w działania dotyczące kształtu przepisów unijnych obowiązujących na rynku cukru po zniesieniu kwotowania. Dzięki aktywnemu udziałowi naszych przedstawicieli Komisja Europejska uwzględniła wiele postulatów Polski, m.in. w zakresie potrzeby monitorowania cen buraków cukrowych. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadziło również intensywne działania na rzecz zacieśnienia współpracy pomiędzy uczestnikami rynku cukru i wspierało  Krajowy Związek Plantatorów Buraków Cukrowych i Związek Producentów Cukru w Polsce w dążeniu do podpisania Ogólnopolskiego Porozumienia Branżowego, co stało się faktem 19 kwietnia br. Dokument określa zasady współpracy między plantatorami  buraków cukrowych a producentami cukru w Polsce, co jest szczególnie istotne w obliczu likwidacji kwot produkcyjnych.  Należy się spodziewać, że zniesienie kwotowania silnie zwiększy konkurencję pomiędzy producentami cukru w UE, a także zmieni regulacje handlu z krajami pozaunijnymi, m.in. zniesienie ograniczeń ilościowych w eksporcie oraz pozwoleń monitorujących wywóz  w istotny sposób zwiększy możliwość eksportu cukru poza unijny rynek.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.