Rozwój i optymalizacja maszyn do zbioru buraków cukrowych

Data publikacji:
Rozwój i optymalizacja maszyn do zbioru buraków cukrowych

Procesy produkcji rolniczej podlegają optymalizacji ze względu na przyjęte kryterium lub kryteria. Najczęściej formułując zadania optymalizacji należy mieć na względzie osiągnięcie pożądanego efektu przy minimum nakładu, względnie osiągnięcie maksimum efektu przy wykorzystaniu posiadanych środków. Do ważniejszych czynników umożliwiających osiągnięcie tych celów zalicza się czynniki tradycyjne, takie jak: postęp genetyczny, szybki transfer wiedzy do praktyki, nowe technologie uprawy roli, siewu i zbioru, jak również nowe technologie informatyczne umożliwiające zarządzanie procesem uprawy i zbioru, ukierunkowane na wzrost plonu i jego jakości. Bardzo dobrze widać te tendencje także w zakresie techniki i technologii zbioru buraków cukrowych.

Rozwój maszyn do zbioru buraków cukrowych jest zdecydowanie ukierunkowany na wprowadzanie najnowszych rozwiązań technicznych, przede wszystkim z zakresu mechatroniki. Technika ta musi sprostać zróżnicowanym wymaganiom, z których najważniejsze to zebranie korzeni o możliwie największej jakości oraz zwiększenie wydajności zbioru, ochrony gleby, a także komfortu pracy operatora. Technologia zbioru buraków musi także uwzględniać aspekty logistyczne - tak w obrębie pola, jak i transportu korzeni do cukrowni. Dla tych celów ważne jest umiejętne wykorzystanie możliwości złożonych funkcji zespołów roboczych kombajnów. Nie jest to możliwe bez nowych technologii opartych o elementy Rolnictwa 4.0. 

Organizacja pracy 

Wydajność pracy kombajnu do zbioru buraków zależy od szerokości i prędkości roboczej oraz od wykorzystania czasu zmiany na efektywną pracę. Chociaż według niektórych danych kombajny do zbioru buraków mogą pracować z prędkością do 10 km/h, to jednak najlepszą jakość pracy uzyskują przy pracy z prędkością do 6-7 km/h. Wzrost wydajności można jednak uzyskać poprzez zwiększenie szerokości roboczej. W ofercie oprócz standardowych 6-rzędowych zespołów ogławiająco-wyorujących są agregaty 9- i 12-rzędowe. Jednak maszynami o większej szerokości roboczej trudniej zarządza się na uwrociu, co prowadzi do zmniejszenia czasu efektywnej pracy. 

Rozwiązaniem optymalizującym zarządzanie na uwrociu kombajnem Holmer Terra Dos T4 z 12-rzędowym agregatem jest opcjonalny system SmartTurn. Kombajn automatycznie kończy proces zbioru buraków na końcu zagonu oraz korzystając z nawigacji satelitarnej rozpoczyna wykonywanie nawrotu po najkrótszej drodze, a kończąc go ustawia maszynę na najbliższym pasie roboczym na początku zagonu. Obliczanie optymalnych punktów drogi nawrotu odbywa się w module ISO FLEX. Punkty drogi nawrotu są przesyłane do komputera sterującego przez magistralę CAN-Bus. Zastosowanie systemu SmartTurn ogranicza ugniatanie gleby, redukuje straty plonu, skraca nieproduktywny czas pracy kombajnu i odciąża operatora maszyny.

Z punktu widzenia całego okresu zbioru buraków jest ważne, aby ograniczyć straty czasu na przejazdy pomiędzy kolejnymi plantacjami. W tej kwestii także powinno się korzystać z modelu optymalizującego, którego celem jest znalezienie najkrótszej, albo najszybszej drogi łączącej miejsca lokalizacji plantacji, zaczynającej się i kończącej w określonym punkcie (tzw. problem komiwojażera)....

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.