Aktualności

Rozwiązania IoT dla uprawy roślin

Data publikacji:

Przestawianie się na rolnictwo precyzyjne staje się obecnie faktem, wymaga jednak stosowania wysoko zaawansowanych technicznie rozwiązań. Firmy Pessl ze swoją linią stacji pogodowych Metos wraz z BASF, oferującą produkty cyfrowe Xarvio Digital Farming Solutions, podjęły wspólne działania wspierające rolników dla pełnego wykorzystania potencjału pola, a nawet jego poszczególnych stref, w celu zapewnienia optymalnej produkcji roślinnej  oraz zrównoważonego rozwoju.

    Rozwiązania IoT dla uprawy roślin

Koncepcja Internetu rzeczy IoT w rolnictwie może wydawać się czymś odległym, lecz jest zupełnie inaczej, ponieważ jest już obecna chociażby w uprawie roślin. Na czym to więc polega? Mówiąc najprościej, to wykorzystanie odpowiedniego sprzętu, sond, czujników do monitoringu i gromadzenia danych, które przesyłane są przez sieć i poddawane niezbędnej analizie i dalszemu wykorzystaniu.

Rozwój technologii IT spowodował, że rozwiązania informatyczne są łatwo dostępne, osiągalne dla każdego użytkownika, ponadto przystępne cenowo, a korzyści, jakie dają rolnikowi, są wielotorowe. Informacja jest dziś cennym zasobem, ponieważ pozwala podejmować świadome decyzje, obarczone mniejszym ryzykiem błędu i w ten sposób można uzyskać przewagę rynkową nad konkurencją.
IoT w rolnictwie zwiększa wydajność produkcyjną, daje oszczędność czasu i materiałów, poprawia bezpieczeństwo i przyczynia się bezpośrednio do zapewnienia zrównoważonego rozwoju.

Stacje pogodowe Metos oraz rozbudowana sensoryka na polu

Na pogodę wpływu nie mamy, a stanowi ona jeden z najważniejszych czynników decydujących o prowadzeniu uprawy roli. Krótkie okienka pogodowe wymagają trafnych decyzji odnośnie terminów prowadzenia zabiegów agrotechnicznych. Tutaj potrzebne są precyzyjne dane, które umożliwiają odpowiednio wczesną reakcję w zależności od bieżącej sytuacji. Stacje pogodowe Metos firmy Pessl dają rolnikowi cenną wiedzę, którą można praktycznie wykorzystać i sporo na tym zyskać oszczędzając czas, paliwo, wodę, nawóz, redukując ryzyko strat w plonie/chorób roślin,  pogorszenia jakości plonu itd. Stacje pogodowe dają również możliwość adekwatnej do prognozy wczesnej reakcji np. na zapowiadane przymrozki, grad, intensywne opady itd.

Rozwiązania oferowane przez Metos można dopasować indywidualnie pod potrzeby danego gospodarstwa. Są pakiety podstawowe obejmujące wirtualną stację pogodową i moduł Field Climate, jak również pakiety Premium rozszerzone o monitoring z wykorzystaniem specjalnych czujników polowych, a w tym przypadku można już zbierać i analizować dane przydatne dla irygacji pól, prowadzenia oprysków czy dla ochrony przed potencjalnymi chorobami i szkodnikami roślin. Teraz użytkownicy systemów Metos mają także możliwość uzyskania 20% zniżki na roczną subskrypcję produktów Xarvio Digital Farming Solutions firmy BASF.

Cyfrowe produkty Digital Farming Solutions

Xarvio  Digital Farming Solutions oferuje produkty cyfrowe, które  w ciągły sposób analizują zbierane dane pogodowe dla uzyskania możliwie dokładnego modelowania faz wzrostu roślin, sposobu nawożenia, stosowania chemicznych środków ochrony, regulatorów wzrostu itd. Działania te oparte zostały na bazie wiodącej na świecie platformy modeli upraw, które dostarczają niezależnych porad agronomicznych dostosowanych do danego miejsca na polu. W ten sposób umożliwiają rolnikom bardziej świadome, wydajne i zrównoważone działania.

Xarvio Field Manager to cyfrowe narzędzie do optymalizacji produkcji roślinnej, łączące wiedzę ze zbieranymi z pola danymi. Analizuje ich stan i następnie dostarcza zalecenia wspierające użytkownika w zarządzaniu polami w każdym miejscu na świecie. Może być podłączony do różnych stacji pogodowych Metos firmy Pessl takich jak: nMetos, uMetos oraz linii iMetos. Użytkownicy xarvio Field Manager są też uprawnieni do uzyskania 15% zniżki na wynajem urządzeń nMetos. Field Manager dostępny jest jako aplikacja na smartfony oraz na komputery.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.