[ATR] Technika Becklönne

Rozstaw bliźniaków do wyboru firmy Becklönne

Data publikacji:

Czym są hydraulicznie regulowane koła bliźniacze firmy Becklönne? Redakcja „Schweizer Landtechnik” dokładnie przyjrzała się zastosowaniu tego systemu, zarówno na modelu, jak i w praktyce.

Koła podwójne lub bliźniacze stosujemy, jeżeli chcemy zmniejszyć nacisk na podłoże, chcemy uniknąć ześlizgnięcia na zboczach lub po prostu zależy nam na poprawie stabilności. W przypadku upraw rzędowych lub w redlinach dobrze, aby zewnętrzne koło znajdowało się w pewnym odstępie od koła głównego, co pozwala uniknąć „przejechania” upraw.

Na rynku dostępnych jest już wiele różnorodnych rozwiązań z tulejami dystansowymi, przy czym łatwo jest wtedy naruszyć obowiązujące przepisy w zakresie ruchu drogowego, ponieważ z reguły wiąże się to z przekroczeniem dopuszczalnej szerokości pojazdu.

Z tego też względu niemiecki producent zaprojektował wysuwane hydraulicznie koło bliźniacze, dzięki czemu, kiedy koło jest schowane, pojazd może normalnie uczestniczyć w ruchu drogowym (słowo klucz: „tymczasowo dołączone koło bliźniacze”), podczas gdy na polu rozstaw kół można dowolnie regulować.

Hydrauliczna regulacja kół bliźniaczych funkcjonuje jako kompaktowa jednostka i może być przymocowana do otworów na okręgu zewnętrznym tylnych kół ciągnika, jak również do kół bliźniaczych. W tym celu przewidziano trzy różne odległości między otworami w rzędzie (335, 430 i 860 mm). Wysuwanie odbywa się przy pomocy położonego wewnątrz cylindra hydraulicznego.

Montaż

Najpierw należy podłączyć dwa przewody z pokładowej instalacji hydraulicznej ciągnika - najlepiej do zaworu sterującego o dwustronnym działaniu, ze sterowaniem zewnętrznym. Zawór odcinający uniemożliwia kołom samodzielne przesuwanie podczas pracy.

Dzięki sześciu tłokom o średnicy 100 mm siła przenoszona jest z koła głównego na koło bliźniacze, kolejne sześć tłoków o średnicy 25 mm pełni funkcję ogranicznika przesuwu.

Wysuwanie

Na nich opcjonalnie można zamontować niewielkie pierścienie dystansowe, które ograniczą przesuwanie. W sumie dwanaście wałów umożliwia płynne wysuwanie i chowanie kół w obu kierunkach o całe 25 cm.

Przed przystąpieniem do wysuwania należy odciążyć zewnętrzne koło, najeżdżając kołem wewnętrznym na podwyższenie, np. na przewożony w pojeździe drewniany klin.

Zastosowanie w praktyce

Redakcja „Schweizer Landtechnik” przyjrzała się temu systemowi - z jednej strony na modelu, z drugiej zaś w czasie jego praktycznego zastosowania. Marc i Stefan Leiser z Wiler bei Seedorf w kantonie Berno (Szwajcaria) specjalizują się w usługach związanych z uprawą ziemniaków. Tej wiosny, podczas ich sadzenia po raz pierwszy użyli systemu przesuwanych hydraulicznie kół bliźniaczych. Podwójne koła z oponami o rozmiarze 300/90R50 były zamontowane na ciągniku Fendt 516 Vario, który współdziałał z sadzarką GL 420 Grimme.

Troska o glebę, przemieszczanie się zgodnie z przepisami ruchu drogowego oraz ochrona redlin przed „przejechaniem” były głównymi powodami, dla których panowie Leiser zdecydowali się na ten zakup.

Hydrauliczny system wysuwania nie wymaga wiele wysiłku. Nie ma potrzeby wprawiania w ruch ciężkich kół podwójnych. Można oszczędzić sobie transportu tych kół na pole, a dodatkową zaletą jest elastyczność przy zmianie rozstawu kół w zależności od rodzaju uprawy. W razie potrzeby urządzenie przesuwne może być zdemontowane i przeniesione na inny traktor.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.