Konwencjonalne rozsiewacze wapna rzadko dają możliwość regulacji dozowania, przez co dokładność rozsiewu uzależniona jest od charakterystyki materiału związanej z gęstością, wilgotnością i ziarnistością. Nawożenie wapnem jednocześnie nabiera coraz większego znaczenia, ponieważ optymalne pH gleby znacznie zwiększa zasobność pokarmową, a także jej odporność na suszę.
Przy wapnowaniu specyficznym z wykorzystaniem pozycjonowania GPS dawki nawożenia mogą się znacząco różnić od 0 do 3000 kg/ha, więc aplikacja nieregulowana w ogóle nie spełnia wymagań dotyczących dokładności.
Usprawnione nawożenie wapnem
Wapno zwykle składowane jest na skraju pola. W ten sposób narażone jest na zmienne warunki pogodowe, które sprawiają, że zmniejsza się jego jednorodność, obniżająca dokładność dozowania. Rozwiązania oferowane przez firmę Rauch mają na celu poprawę tej sytuacji. Automatyczny system dozowania kontroluje bowiem i mierzy przepływ nawozu osobno z lewej i prawej strony rozsiewacza, jest przez to niezwykle precyzyjny i szybko reagujący.
Podstawą działania jest tutaj dokładne rejestrowanie momentów napędowych tarcz wysiewających za pomocą bezdotykowych czujników. Dzięki dużej częstotliwości pomiarów system jest bardzo dokładny. Operator maszyny wprowadza do terminala sterującego dawkę wysiewu oraz szerokość roboczą. Sterownik elektroniczny na bieżąco wskazuje rzeczywistą ilość wysiewanego materiału na podstawie właściwości lotnych nawozu i prędkości jazdy.
Rauch zapewnia swoim klientom możliwość precyzyjnego rozrzucania nie tylko wapna, ale także nawozów organicznych takich jak pellety czy suchy kompost oraz pozostałości po fermentacji. Możliwe jest teraz dokładne dozowanie nawozu zgodne z mapą aplikacyjną, a w poszczególnych miejscach pola dostarczana jest taka ilość materiału, jaka jest potrzebna. Kalk-EMC pozwala też na dokładne dokumentowanie procesów aplikacyjnych niezbędne dla tworzenia raportów nawożenia.