Nowości

Rozsiewacze Pomot z systemem Twin Chain

Data publikacji:

W ofercie firmy Pomot znalazł się zaczepiany rozsiewacz z systemem Twin Chain pracujący w systemie rolnictwa precyzyjnego.

Pomot Chojna to polski producent specjalizujący się w produkcji urządzeń stosowanych w procesie nawożenia. Największą popularnością cieszą się wozy asenizacyjne produkowane w Chojnie. Jednak oferta przedsiębiorstwa obejmuje znacznie szerszy zakres urządzeń. Jedną z najciekawszych konstrukcji jest rozsiewacz nawozowy z systemem Twin Chain.

Rozsiewacz nawozowy

Rozsiewacze sprzedawane przez Pomot to konstrukcje zaczepiane, wyposażone w system Twin Chain (z ang. podwójny łańcuch) i hydraulicznie napędzane talerze rozsiewające. Jak podkreśla sam producent, polska firma jest jedyną, która oferuje „przyczepiane rozsiewacze z podwójnym przenośnikiem łańcuchowym sterowane za pomocą komputera i systemu GPS zgodnego z precyzyjnym rolnictwem”.
Twin Chain to opatentowana technologia podwójnego przenośnika podłogowego (dwa łańcuchy), w ramach której możliwe jest indywidualne sterowanie prawym i lewym łańcuchem. Układ ten pozwala także na indywidualne sterowanie talerzami rozsiewającymi. Podczas zabiegu, przy zmianie szerokości pracy (system korzysta z danych GPS) automatycznie korygowana jest prędkość obrotowa talerzy oraz przenośnika łańcuchowego zarówno z prawej, jak i z lewej strony. Prędkość jest regulowana bezstopniowo. Wszystko dzięki napędowi hydraulicznemu.
Nie jest to jedyna zaleta układu. Jak zapewniają specjaliści z Pomotu, bez względu na ukształtowanie terenu łańcuch zawsze podaje taką ilość materiału, jaka jest potrzebna. Nawet podczas jazdy pod górkę czy w dół wzniesienia. Łańcuch został tak skonstruowany, aby nie ślizgał się i nie „puchł”. Sprawdzi się zarówno w dystrybucji wszelkich nawozów, wapna, jak i pomiotu kurzego, kompostu czy szlamu kanalizacyjnego. Warto podkreślić, że łańcuch objęty jest 10-letnią gwarancją.
Drugim bardzo ważnym elementem układu są napędzane hydraulicznie talerze. Jak nie trudno się domyślić, w rozsiewaczu zamontowane są dwa. Każdy zaopatrzony w 4 łopatki rozsiewające, które zapewniają szybsze rozrzucanie materiału. Można indywidualnie korygować prędkość obrotową talerzy (od 0 do 1100 obr./min.) oraz szerokość pracy (zakres ten wynosi od 2 do 40 m i więcej w zależności od materiału rozsiewanego). Jednak najważniejszą zaletą ze stosowania rozsiewacza z podwójnym łańcuchem jest uzyskany efekt ekonomiczny.
Dokładne i precyzyjne podanie nawozu na uprawę powoduje wzrost plonów o ok. 10-20%.
W związku z tym bardzo łatwo obliczyć oszczędności i zysk:
Na przykład dla uprawy o pow. 500 ha (zakładany plon 80 q/ha) = 40 tys. q x 60 zł/q = 24 mln zł x 10% zwiększonego plonu = zysk 240 tys. zł netto.
Uzyskujemy oszczędność nawozu do 20% na całą uprawę w oparciu o mapy zasobności gleby:
500 ha x 100 kg/ha = (50 ton nawozu) x 20% = 10 ton. Zakładając cenę nawozu granulowanego 1000 zł/t = oszczędność 10 tys. zł w jednym cyklu nawożenia.
Zakładając minimum 3 cykle w roku otrzymujemy 30 tys. zł oszczędności.

Sterowniki

Tak jak każda maszyna, która pracuje w systemie rolnictwa precyzyjnego, tak i ten rozsiewacz wymaga odpowiedniej jednostki sterującej. W ofercie Pomotu jest kilka urządzeń, które zostały dostosowane lub stworzone do tego celu. Decydując się na nowy rozsiewacz z technologią Twin Chain, można wybierać między dwoma komputerami sterującymi: Spread Smart 1020p firmy Transpread oraz Black Box Advanced firmy Patchwork, którego program został stworzony i opatentowany dla firmy Pomot. Sterownik rozsiewacza nosi nazwę FCU (Fertilizer Control Unit) i jest z jednej strony prosty w obsłudze, a z drugiej zaawansowany w swej konstrukcji. Warto podkreślić, że komunikuje się on z komputerem sterującym przy wykorzystaniu standardu bezprzewodowego Bluetooth. Jak wspomniano wyżej, komputery są dwa: przypominający tablet Spread Smart 1020p, który można dodatkowo wyposażyć w przewodowy pilot USB oraz Black Box Advanced, który oferuje dodatkowe zaawansowane funkcje GPS. Black Box Adanced ma 7-calowy kolorowy wyświetlacz oraz polskojęzyczne menu.

BK

fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.