[ATR] Gospodarka i rolnictwo

Rozmowy o reformach

Data publikacji:

Reforma Wspólnej Polityki Rolnej w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu oraz strategii „Od pola do stołu” i strategii na rzecz bioróżnorodności, w tym zrównoważone zarządzanie wodą i glebą - to najważniejsze tematy spotkania ministrów rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej, poszerzonej o Bułgarię, Rumunię, Słowenię i Chorwację. Spotkanie zorganizowane w formie wideokonferencji zostało przygotowane przez Republikę Czeską, która przewodniczy aktualnie pracom Grupy.

Polski minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, aktywnie uczestniczący w pracach Grupy, wskazał, że najważniejszym celem rolnictwa pozostaje zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego społeczeństwu zarówno w skali krajowej, jak i europejskiej. Aby tak było, należy zawalczyć o osiągnięcie odpowiedniego poziomu budżetu na tę politykę. Priorytetem jest wyrównanie płatności bezpośrednich. Podczas dyskusji podkreślano, że wobec kryzysu wywołanego pandemią COVID-19 niezbędne jest rozszerzenie wsparcia wdrożonego przez Komisję Europejską na kolejne istotne rynki, w tym rynek drobiu i wieprzowiny oraz podniesienie stawek dopłat do prywatnego przechowywania. Rozmawiając o nieuczciwych praktykach handlowych, minister Ardanowski zauważył, że epidemia, problemy z handlem, zerwanie łańcuchów dostaw żywności raczej zachęcają oszustów niż ich eliminują, dlatego jak zgodnie podkreślili ministrowie - należy wypracować wspólne podejście na poziomie UE wobec oszustw związanych z żywnością, w tym ujednolicenie pojęć, zasad i procedur prawa żywnościowego w państwach członkowskich.

W konkluzjach spotkania ministrowie uzgodnili Wspólną Deklarację w sprawie reformy Wspólnej Polityki Rolnej w świetle Europejskiego Zielonego Ładu oraz strategii „Od pola do stołu”, strategii na rzecz bioróżnorodności oraz w świetle pandemii spowodowanej wirusem COVID-19. Podkreślili w niej znaczenie silnej i odpowiednio finansowanej WPR dla zapewnienia bezpiecznej i dobrej jakościowo żywności dla konsumentów w całej UE. Wskazali również na brak dalszego uzasadnienia dla znaczących różnic w poziomach płatności bezpośrednich między państwami członkowskimi i wezwali do zlikwidowania tych różnic w latach 2021-2027.

Na zakończenie spotkania minister Jan Krzysztof Ardanowski przejął symbolicznie od Republiki Czeskiej prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej. Od 1 lipca 2020 r., przez najbliższy rok, Polska będzie przewodniczyć pracom w Grupie Wyszehradzkiej. Motywem przewodnim rocznej prezydencji Polski w V4 będzie odbudowa życia gospodarczego i społecznego po kryzysie wywołanym pandemią COVID-19. Wśród priorytetów przewidzianych do realizacji znajdują się kwestie dotyczące Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku, zwalczania afrykańskiego pomoru świń, przeciwdziałania marnowaniu żywności, gospodarki glebowej, nowych technologii w rolnictwie.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express 12/2020 - zamów:

bezpłatny egzemplarz lub prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.