[ATR] Nowości Głębosze

Rozluźniona, niemieszana

Data publikacji:

W ostatnich latach zauważalny jest wzrost zapotrzebowania na sprzęt uprawowy, który rozluźnia glebę bez jej mieszania. Poprawia to efekt drenażu, wentylację i bilans azotowy, co prowadzi następnie do silniejszego tworzenia korzeni i wynikającego z tego zwiększonego plonu. W takiej sytuacji interesującą propozycję ma duńska firm He-Va, w której ofercie znajduje się głębosz Sub-Tiller Stealth przeznaczony dla średnich głębokości roboczych.

Głębosz He-Va Sub-Tiller jest hydraulicznie regulowany i wyposażony w tarcze tnące o średnicy 470 mm i zęby „Tungsten Tip” o szerokości 120 mm i grubości 15 mm, wykonane ze stali Hardox 500. Zęby są przesunięte względem siebie, aby uzyskać lepszy przepływ materiału i większą „gładkość” pracy. Głębokość robocza w zakresie do 30 cm jest ustawiana hydraulicznie za pomocą wału o profilu V i średnicy 600 mm. Podstawowym obszarem zainteresowania maszyny produkcji duńskiej jest uprawa bezorkowa, jednak He-Va Sub-Tiller Stealth może być również stosowany do przywracania silnie zagęszczonych gleb, czyli np. uwroci.

Na sześćdziesiąt centymetrów

Sub-Tiller Stealth to oczywiście nie jedyne słowo, wypowiedziane przez firmę He-Va w temacie głęboszowania. Firma ta oferuje bowiem także nie mniej interesujący model He-Va Sub-Tiller, którego znakiem rozpoznawczym jest specjalna konstrukcja ramy w kształcie litery V, która zmniejsza zapotrzebowanie na moc, w efekcie czego w razie potrzeby istnieje możliwość zwiększenia szerokości roboczej maszyny. Jakie są podstawowe atuty głębosza firmy He-Va? Bez wątpienia Sub-Tiller efektywnie podcina i wzrusza glebę, nie wyciągając martwicy i kamieni na powierzchnię. Głębosz można łatwo dostosować do lokalnych warunków glebowych - został zaprojektowany w taki sposób, że odległość między zębami może być zmieniona, a zbędne zęby mogą zostać zdemontowane. Jest w stanie zagłębić się maksymalnie na 60 cm, a łapy są standardowo wyposażone w 20-centymetrowe redlice, które podnoszą i rozluźniają glebę na wybranej głębokości roboczej.

Głębosz Sub-Tiller może być wyposażony w zależności od szerokości i modelu maszyny w dwa lub trzy rodzaje zabezpieczeń zębów. Na kamieniste rodzaje gleby dedykowane jest hydrauliczne zabezpieczenie przed kamieniami. Siłownik na każdym zębie zapewnia automatyczne odbicie zęba, zabezpieczając go przed ewentualnym uszkodzeniem. Kolejnym możliwym rozwiązaniem jest bolec zrywalny „Quick-Push”, wyposażony w specjalny sworzeń z 8 zabezpieczeniami. Z chwilą trafienia na przeszkodę sworzeń zostaje przecięty, a w celu kontynuowania pracy należy go przesunąć. Ten system zabezpieczeń jest prosty i szybki w obsłudze, bez używania narzędzi. Trzecim sposobem i najprostszym zabezpieczeniem jest śruba zrywalna, którą każdorazowo należy wymieniać. Trzeba jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie najtańsze, ale zarazem najbardziej pracochłonne, dlatego też słabo nadające się na tereny kamieniste.

Siew rzepaku i poplonów

Podczas przejazdu głęboszem Sub-Tiller można wykonać również siew rzepaku oraz poplonów. Oto bowiem He-Va Multi-Seeder montowany na głęboszu Sub-Tiller tworzy optymalne warunki rozwoju dla rzepaku czy np. gorczycy. Przy siewie z głęboszem następuje przerwanie podeszwy gleby, dzięki czemu rośliny mają przez korzeń swobodny dostęp do jej głębszych warstw, co zapewnia efektywne pobieranie składników pokarmowych wraz z wodą. A rolników zainteresowanych siewem z głęboszem w jednym przejeździe powinny przekonać następujące argumenty producenta: siew z głęboszem bezpośrednio w ściernisko, bardzo dobre wschody i ochrona podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych, optymalny rozwój roślin oraz niski punkt szyjki korzeniowej, co w sumie przekłada się na dobrze rozwinięte rośliny, dające podstawę wysokiego plonu.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express 11/2020 - zamów:

bezpłatny egzemplarz lub prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.