Gospodarka i rolnictwo

Rozbudowa biogazowni Dzierżki – Polska Grupa Biogazowa realizuje kolejną inwestycję

Data publikacji:

Polska Grupa Biogazowa, od marca 2023 roku część TotalEnergies, rozpoczyna kolejny projekt – rozbudowę biogazowni w Dzierżkach. Prace ruszą w październiku 2024 r. i potrwają do czwartego kwartału 2025 r.

    Rozbudowa biogazowni Dzierżki – Polska Grupa Biogazowa realizuje kolejną inwestycję

Potencjał produkcji biogazu w Polsce

Według Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Polska może produkować około 8 mld m³ biogazu rocznie, co plasuje nasz kraj na piątym miejscu w Unii Europejskiej. Realizacja tego potencjału wymaga jednak znacznych inwestycji, co jest celem Polskiej Grupy Biogazowej (PGB).

 

Polska Grupa Biogazowa - lider branży biogazowej

PGB zarządza osiemnastoma biogazowniami o łącznej mocy 19 MW, z dwoma kolejnymi w budowie

– Jako Polska Grupa Biogazowa z dumą przyczyniamy się do transformacji energetycznej w Polsce, rozwijając energetykę biogazową opartą na lokalnych surowcach odnawialnych – mówi Łukasz Semeniuk, dyrektor generalny PGB. 

Biogaz odgrywa ważną rolę w gospodarce o obiegu zamkniętym, przetwarzając odpady organiczne na energię elektryczną, ciepło i nawóz pofermentacyjny.

 

Nowe możliwości produkcyjne biogazowni Dzierżki

Rozbudowa biogazowni Dzierżki zakłada instalację nowej jednostki kogeneracyjnej o mocy 0,5 MW, co pozwoli na produkcję dodatkowych 4 GWh energii elektrycznej rocznie, równoważnej 104 GWh BioCH4eq.

 

Potencjał regionu

Dzierżki leżą w bogatym rolniczo obszarze z dobrym połączeniem komunikacyjnym. W promieniu 40-50 km znajdują się trzy biogazownie PGB: Krypno Wielkie, Krzywa i Stary Kornin, co umożliwia współdzielenie surowców i operatorów biogazowni.

 

Ekologiczne i techniczne innowacje

Planowane jest wykorzystanie substratów roślinnych (90%) oraz budowa zbiornika na masę pofermentacyjną o pojemności 14 900 m³, suszarni kubaturowej do ekologicznego suszenia drewna oraz montaż nowych, efektywnych mieszadeł.

 

Bezpieczeństwo i akceptacja lokalna

Biogazownia Dzierżki jest uznawana za ważny element lokalnego krajobrazu. Rozbudowa obejmuje najnowocześniejsze rozwiązania techniczne chroniące środowisko. 

– Zwiększenie mocy biogazowni to większe możliwości utylizacji odpadów, zbyt dla produktów rolnych, dodatkowe miejsca pracy oraz ekologiczny nawóz – podkreśla Mariusz Gołaszewski, wójt gminy Poświętne.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.