[ATR] Nowości Ropa

Ropa - Głębokość regulowana automatycznie

Data publikacji:

Firma Ropa z siedzibą w niemieckim Sittelsdorf podczas tegorocznych targów Agritechnica przedstawiła kombajn do zbioru buraków cukrowych Tiger 6S wyposażony w nowe rozwiązania do automatycznego ustawiania położenia zespołu ogławiająco-wyorującego dla uzyskania lepszej jakości zbiorów w połączeniu ze znacznie łatwiejszą obsługą.

R-Trim umożliwia automatyczną regulację wysokości defoliatora liści, a  R-Contour automatyczną regulację położenia lemiesza. Zastosowane w kombajnie systemy umożliwiają dostosowanie głębokości pracy podczas zbioru buraka do zmieniających się warunków uprawy na długości pola. Systemy automatyczne reagują na różne wysokości samych roślin jak i występujących nierówności terenu w poprzek kierunku jazdy. Stosowany obecnie system pomiarowy został również rozszerzony o dodatkowy system pomiarowy do rejestrowania ukształtowania terenu bezpośrednio w rzędach buraków. Pracę czujników kontroluje komputer pokładowy, który odczytuje zmierzone wartości i za pomocą dedykowanego oprogramowania zmienia wysokość ustawienia defoliatora lub wysokość podnoszenia poszczególnych rzędów. Zastosowanie automatyzacji w ustawieniu wysokości zespołu ogławiająco-wyorującego umożliwiło odciążenie w pracy operatora kombajnu, częściowo autonomiczne prowadzenie osprzętu podnośnika, ograniczenie strat w zbiorach, a także niepotrzebnego zbierania nadmiaru gleby i zużycia paliwa. Jak to wszystko działa?

R-Trim: auto-regulacja wysokości defoliatora

System Micro-Topper wykrywa wysokość korony buraków. Profil wysokości roślin jest obliczany na podstawie średnich wartości, a wysokość wału defoliatora jest stale dostosowywana do tego profilu. W przypadku różnic we wzroście plonu (np. w obszarach suchych) aktywowana funkcja R-Trim automatycznie koryguje prowadnicę wysokości wału defoliatora w zależności od wysokości buraków.

R-Contour - automatyczna regulacja głębokości lemiesza

Operator kombajnu przy pomocy dżojstika reguluje głębokość roboczą. Czujniki ultradźwiękowe obok każdego rzędu buraków rejestrują kontur powierzchni ziemi. Zainstalowany komputer pokładowy przetwarza zebrane dane i umożliwia utrzymanie optymalnej głębokości w zależności od ukształtowania podłoża. W porównaniu z poprzednimi systemami do automatycznej regulacji pojedynczych rzędów, nowy system  ma wiele zalet. Uwidacznia się to szczególnie przy wyższym wzroście rzędów buraków obok pasów. System R-Contour zapobiega uszkodzeniom korzeni buraków. 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.