[ATR] Aktualności Kariera w rolnictwie

ROLNICZA DOLINA KRZEMOWA

Data publikacji:

Ostatnie lata pokazują, że występujące coraz częściej okresowe silne niedobory wody znacząco limitują poziom plonowania większości upraw. Wśród dostępnych, a przy tym skutecznych lekarstw znajdujących zastosowanie na terenach cyklicznie zmagających się z suszą, warto zwrócić uwagę na technologię Mzuri Pro-Til, której efekty pracy można testować w wybudowanym kosztem ponad 27 mln zł unikalnym Centrum Badawczo-Rozwojowym w Śmielinie w woj. kujawsko-pomorskim.

W Śmielinie uruchomiona została sieć autonomicznych, choć powiązanych ze sobą laboratoriów, w skład których wchodzi ponad 20 pracowni i biur konstrukcyjnych. Ich zadaniem są badania prowadzone w trzech obszarach: technologii strip-till, zabiegów nalistnych oraz poprawie żyzności gleby. Celem prac jest dostosowanie technologii i metod uprawy roślin do aktualnych warunków klimatycznych i agrarnych.

Trzy laboratoria

Pierwsze z nich to laboratorium inżynierii mechanicznej, w którym będą prowadzone badania nad doskonaleniem pasowej uprawy roli z jednoczesnym nawożeniem przedsiewnym i siewem w technologii Mzuri Pro-Til. Środkiem do tego celu jest opracowywanie innowacyjnych podzespołów roboczych maszyn, uwzględniających lokalne warunki siedliskowe i agrotechniczne, co jest niezwykle istotne, gdy zwróci się uwagę na fakt, że maszyny Mzuri pracują już w 30 krajach, w Europie, Azji i Afryce. Celem tych prac jest maksymalizacja wydajności produkcji rolnej z ekologią - zwłaszcza w okresach coraz częściej dotykającej również rolników w Polsce suszy czy szczególnie trudnych warunkach pogodowych. W laboratorium inżynierii mechanicznej znalazł się zatem nowoczesne wyposażenie, spośród którego wystarczy wymienić: skaner laserowy do odwzorowywania geometrii elementów maszyn, spektrometr atomowy służący do badania składu stali czy też skaner Topsoil Mapper pozwalający monitorować glebę podczas przejazdu roboczego.

Niemniej ważnym elementem Centrum jest laboratorium środków użyźniających, w którym grupa ok. 20 chemików pracuje nad opracowaniem składów i formuł mikrogranulatów nawozowych do uprawy roślin rolniczych i warzyw polowych, a także określeniem efektów ich zastosowania w agrotechnice tych roślin - będą one rzecz jasna podawane do gleby agregatami Mzuri. Twórcy Centrum zakładają korzystne oddziaływanie komponowanych środków nie tylko na rośliny i ich plony, ale także na aktualną produktywność gleby oraz jej przyszły potencjał.  Ostatnie z laboratoriów - oceny jakości gleb i roślin, ma za zadanie opracowanie nowych oraz rozwój istniejących wysokiej jakości preparatów zmieniających właściwości wody do zabiegów agrochemicznych, nawozów dolistnych i biostymulatorów. To właśnie tam trafią próbki zebrane z pól doświadczalnych prowadzonych od kliku lat w gospodarstwie należącym do Marka Różniaka. Co ważne, ta komórka laboratorium może prowadzić badania przez cały rok, co jest zasługą zastosowania okazałej komory fitotronowej, która dzięki zastosowaniu różnych symulacji światła, temperatury czy wilgotności, pozwala tworzyć różne warunki do wzrostu i rozwoju roślin.

Unikatowy ośrodek

– To Centrum ma być Doliną Krzemową rolnictwa i to nie tylko polskiego. Chcemy szukać rozwiązań na następne pokolenia – tłumaczy Marek Różniak, pomysłodawca przedsięwzięcia i właściciel firmy Agro-Land w jednej osobie. Oficjalnie otwarte w styczniu 2020 r. Centrum Badawczo-Rozwojowe jest miejscem przeznaczonym do kompleksowego pogłębiania wiedzy na temat pasowej uprawy roli.

– Będzie to jedno z najnowocześniejszych ośrodków tego typu na świecie, specjalizującym się w kompleksowym badaniu i rozwoju tej technologii. Taki był zamysł jego utworzenia, bo chcemy wiedzieć, w jakich aspektach mamy przewagę. Nie wpływamy w żaden sposób na metodologię prowadzonych badań - zajmują się nimi naukowcy. Ale możemy dzięki temu bardzo szybko uzyskać wyniki, które informują nas, czy podążamy we właściwym kierunku – przekonuje Marek Różniak.

– Technologia Mzuri jest narzędziem do tego, aby walczyć z wszelkimi niedoborami wody w sposób racjonalny. Poza tym powoduje uruchomienie szeregu procesów, których nie obserwujemy na co dzień, takich jak zwiększenie dodatniego bilansu wody w glebie. Jeśli chodzi o aspekt ekologiczny, już teraz wiemy, że możemy 3-krotnie ograniczyć stosowanie nawozu przedsiewnego. O wiele mniej należy go wyprodukować, nawóz nie jest wymywany do głębszych warstw gleby i nie zanieczyszczamy środowiska zbędnymi zmywami - jest wykorzystywany przez roślinę w 99% i tylko tam gdzie powinien. Technologia ta daje także możliwość równomiernych wschodów - wystarczy powiedzieć, że jeśli rolnik do 15 września nie ma rzepaku przynajmniej w liścieniach, to może go spisać na straty. Dlatego też każdy rolnik musi wiedzieć, że wraz z naszą maszyną zakupuje wartość dodaną - czas pracy rzędu 15 min/ha, 5-krotną oszczędność paliwa, 7-krotną - czasu pracy itd. Oszczędności z tego tytułu pozwalają szybko zwrócić koszt zakupu agregatu Mzuri – twierdzi właściciel firmy Agro-Land.

Mniejsze zużycie paliwa

Prace badawcze w oddanym do użytku w styczniu br. ośrodku przynoszą konkretne efekty. – W naszym biurze konstrukcyjnym zmieniliśmy kształt redlicy oraz zastosowane do jej produkcji materiały, pod kątem mniejszej ścieralności. Efektem tych prac jest zmniejszenie zużycia oleju napędowego, co wiąże się też z ekologią. W uprawie tradycyjnej na 1 ha pszenicy potrzebowaliśmy ok. 50-60 l oleju napędowego, a w technologii Mzuri Pro-Til potrzebujemy jedynie ok. 12 l/ha. Zaś po zmianie kształtu redlicy zużycie paliwa możemy zredukować do poziomu zaledwie 10-11 l/ha – wyjaśnia Michał Kopydłowski, kierownik działu rozwoju. A plany są nie mniej ambitne.

– W ciągu trzech lat zamierzamy stworzyć rozwiązania, które zrewolucjonizują branżę rolniczą oraz pozwolą na redukcję nakładów energii i emisji CO2 do atmosfery, a także zminimalizują negatywny wpływ działalności człowieka na środowisko naturalne.

Pobierz magazyn

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.