Gospodarka i rolnictwo

Rolnictwo zmierza do niezależności energetycznej

Data publikacji:

Ostatnie lata przyniosły znaczące zmiany roli OZE w rolnictwie i hodowli zwierząt, przekraczając pierwotny cel redukcji śladu węglowego na skalę globalną. Teraz stają się one narzędziem zmniejszającym zależność gospodarstw rolnych od niestabilności cen, w tym cen energii elektrycznej. Odnawialne źródła energii stają się kluczowym narzędziem do zwiększenia przewidywalności rozwoju rolnictwa oraz planowania jego długoterminowej przyszłości.

    Rolnictwo zmierza do niezależności energetycznej

Niezależność energetyczna gospodarstwa rolniczego oznacza zaspokojenie jego zapotrzebowania na energię elektryczną poprzez własne źródła wytwórcze. W Polsce popularnym rozwiązaniem jest pozyskiwanie energii słonecznej z indywidualnych instalacji fotowoltaicznych. Według danych z końca października 2023 r., moc zainstalowanej fotowoltaiki w Polsce przekroczyła 16 161,5 MW, co stanowi ponad 58% mocy zainstalowanej z OZE w kraju. Warto podkreślić, że większość z tych instalacji to instalacje prosumenckie, należące do indywidualnych osób, firm różnej wielkości oraz gospodarstw rolnych.

Co szczególnie istotne, rolnictwo wykazuje ogromny potencjał w produkcji energii słonecznej, zwłaszcza dzięki dużym, otwartym powierzchniom pól ułatwiającym efektywną absorpcję promieni słonecznych przez panele fotowoltaiczne. Panele mogą być montowane na różnych obszarach, takich jak łąki, mało żyzne gleby czy na dachach budynków gospodarczych. Energia pozyskana z fotowoltaiki może być używana do ogrzewania i oświetlania budynków gospodarskich, a także zasilania maszyn i systemów nawadniających czy napowietrzających, co przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego i efektywności gospodarstwa.

Dążenie do niezależności energetycznej w rolnictwie wymaga podejścia kompleksowego. Najczęściej oznacza to połączenie instalacji fotowoltaicznych z pompami ciepła, magazynami energii oraz innymi rozwiązaniami, co umożliwia optymalizację kosztów związanych z prowadzeniem działalności. Wsparcie finansowe dla rolników jest kluczowe przy podejmowaniu decyzji o inwestycjach w zielone rozwiązania energetyczne. Dla przykładu, indywidualni klienci mogą skorzystać z atrakcyjnej oferty z upustami na zakup pomp ciepła, które mogą być łączone z zewnętrznymi dofinansowaniami, takimi jak program Agroenergia.

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.