Gospodarka i rolnictwo

Rolnictwo w Ukrainie. Już 36 mld euro strat

Data publikacji:

Sektor rolniczy Ukrainy stracił równowartość prawie 36 mld euro z powodu strat bezpośrednich i pośrednich spowodowanych przez wojnę. Tak wynika z najnowszej analizy przeprowadzonej przez Kijowską Szkołę Ekonomiczną (KSE).

    Rolnictwo w Ukrainie. Już 36 mld euro strat

Jak podaje agencja informacyjna Reuters obliczenia opierają się na danych Państwowej Służby Statystycznej, Ministerstwa Rolnictwa, Banku Światowego, zdjęć satelitarnych i danych firmowych. Analitycy szacują, że tylko w roku ubiegłym bezpośrednie straty dla ukraińskiego sektora rolnego wyniosły 7,3 mld euro. Obejmuje to straty w wysokości 3,6 mld euro z powodu zniszczenia maszyn rolniczych, 1,1 mld euro z tytułu uszkodzenia obiektów magazynowo-suszarniczych i 1,8 mld euro z tytułu zniszczenia produktów rolnych.

Tamtejszy Uniwersytet Ekonomiczny przeprowadził również szacunek strat pośrednich, w tym utraty produkcji, niższego eksportu, wyższych kosztów produkcji czy rekultywacji zniszczonych gleb - ok. 3,6 mld euro, z tytułu zniszczenia maszyn na Ukrainie - 1,1 mld euro, czy z tytułu zniszczenia silosów - 28,2 mld euro. Należy pamiętać, że obszary na wschodzie, południu i północy kraju zostały zajęte lub zaminowane od czasu inwazji nieco ponad rok temu i nie mogły być wykorzystane do celów rolniczych.

Z powodu rosyjskiej inwazji Ukraina musiała zmniejszyć obszar zasiewów pszenicy ozimej na zbiory w 2023 r. o 2,2-3,8 mln ha. W ub. roku zbiory pszenicy na Ukrainie w wysokości 20,2 mln ton były już znacznie niższe niż w poprzednim sezonie, kiedy wyniosły 32,2 mln ton. Całkowita produkcja zbóż spadła z rekordowych 86 mln ton w 2021 r. do około 54 mln ton w 2022 r.

Ministerstwo Gospodarki w Kijowie oczekiwało ostatnio, że tegoroczne zbiory zbóż spadną do 49,5 mln ton. Inni analitycy są bardziej pesymistyczni i prognozują, że wynik wyniesie 35-40 mln ton.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.