[ATR] Gospodarka i rolnictwo

Rolnictwo w Chinach. Coraz więcej problemów

Data publikacji:
Rolnictwo w Chinach. Coraz więcej problemów

Ograniczenia związane z koronawirusem i wysokie ceny nawozów dostarczają chińskim rolnikom wielu problemów. Skarżą się oni również na przepisy antysmogowe, które ich zdaniem opóźniają prace. Plany rolników z niektórych miejscowości na północnym wschodzie Chin (regionie, który odgrywa istotną rolę pod względem uprawy kukurydzy, soi, ryżu) zostały opóźnione przez ograniczenia związane z koronawirusem.

Z kolei właściciele gospodarstw, których blokady związane z Covid-19 nie ograniczają w znaczący sposób, muszą liczyć się z surowymi przepisami antysmogowymi, które np. zabraniają wypalania ściernisk. Według części rolników taka praktyka jest najtańsza i najszybciej pozwala na pozbycie się resztek słomy i odpadów. Niestety jej minusem jest stwarzanie zagrożeń, takich jak przedostawanie się niebezpiecznych cząsteczek do powietrza czy ogień, który zagraża zwierzętom.

W związku z tym chiński rząd wezwał plantatorów, żeby zamiast tej metody stosowali odpowiedni sprzęt, co przyczynia się do recyklingu. Wielu rolników pomysł władz jednak nie przekonuje. Ich zdaniem maszyny pogarszają stan gleby oraz pozostawiają więcej szkodników, co prowadzi do zmniejszenia plonów.

Prowincje takie jak m.in. Heilongjiang, Liaoning oraz Jilin odpowiadają za około połowę produkcji kukurydzy w Chinach. Rząd pierwszej z nich już wezwał rolników do oczyszczania pól, a jednocześnie zastrzegł, iż metoda oparta na spalaniu pozostałości jest surowo zabroniona.

Kryzys na horyzoncie

Jednocześnie Chiny zaczęły obawiać się krajowego niedoboru produkcji zboża. Strach przed takim scenariuszem - według agencji Bloomberg - sprawia, iż realna wydaje się wizja zwiększenia importu. Tymczasem do zwiększenia produkcji kukurydzy i ryżu wezwał na początku kwietnia Hu Chunhua, chiński wicepremier, odpowiedzialny za rolnictwo - poinformowała agencja informacyjna Xinhua.

Dodatkowo inwazja Rosji na Ukrainę wpływa na kryzys związany z nawozami. Wśród odbiorców rosyjskich nawozów były m.in. Chiny. Sytuacja „może spowodować mniejsze zbiory i wyższe koszty upraw”.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.