[ATR] Technika

Rolnictwo precyzyjne z firmą Agrinavia

Data publikacji:

„Rolnictwo precyzyjne” – dla wielu rolników pojęcie to oznacza tylko precyzyjne wykonanie zabiegu np. aplikację nawozu, nasion w konkretnej dawce, w precyzyjnie określonym miejscu na polu. Tak naprawdę „rolnictwo precyzyjne” rozpoczyna się dużo wcześniej. Na to zagadnienie składa się bowiem cały proces wspierania decyzyjności. Samo podjęcie decyzji oparte jest na dokładnej analizie danych zarówno historycznych, jak i aktualnych.

Wykonanie zabiegu jest już efektem wcześniejszej precyzyjnej analizy procesu i sytuacji. Oczywiście każdy rolnik powie, że w takim razie on również stanowi część rolnictwa precyzyjnego. Zgadzam się z tym w pełni. Każdy program komputerowy, maszyna, urządzenie sterujące są tak mądre, jak mądre są wprowadzone dane i osoba, która to analizuje i obsługuje - przekonuje Radosław Ryder, członek zarządu Agrinavia Polska.

Efektywne korzystanie z tego typu narzędzi jest w pełni skorelowane z merytoryczną i praktyczną wiedzą osób obsługujących. Np. program komputerowy może podpowiedzieć, jakie dawki nawozów są wymagane na konkretnym polu, jednak ostateczna decyzja i tak należy do rolnika. Złożoność tematyki produkcji roślinnej wymaga od rolnika wszechstronnej wiedzy i praktyki, natomiast rolnictwo precyzyjne pomaga mu ograniczyć ryzyko, wyeliminować większość błędów i zoptymalizować proces produkcyjny.

– Gdy ponad 10 lat temu rozpoczynaliśmy współpracę z pierwszymi klientami w Polsce, wielu nie widziało potrzeby stosowania oprogramowania. Wykorzystywali standardowe dawki nawozów, ustalone zabiegi chemiczne oraz system prawny - jedna i tylko jedna „słuszna” dawka stosowania zarejestrowana w etykiecie - przy pełnej obfitości dostępu do ŚOR. Produkcja polowa jeszcze do niedawna była dużo prostsza. Wraz z rozwojem techniki nastąpił gwałtowny rozwój bioinżynierii. Zmieniły się również wymagania rynkowe i podstawowy czynnik produkcji - pogoda

– zauważa Radosław Ryder.

Powstałe trudności wymogły na producentach proces przemiany. Już znaczna ich część zdaje sobie sprawę, że aby utrzymać się na rynku, powinni zmniejszyć koszty produkcji i zwiększyć efektywność. Niby proste i oczywiste założenia, jednak przy dzisiejszej ilości zmiennych, dostępnej technologii i poziomie regulacji prawnych są coraz trudniejsze do wykonania. Nie wystarczy już kupować najtaniej. Dziś istotnym elementem jest technologia produkcji – dodaje.

Technika na pomoc

Polscy producenci rolni w większości doskonale orientują się w temacie jakości nawozów, środków ochrony i maszyn, jednak mają bardzo duży problem z identyfikacją swoich potrzeb względem programu do zarządzania. Z opisów wszystkich pozycji dostępnych dziś na rynku wynika dokładnie to samo: zarządzanie polami, prowadzenie magazynu, zapis wszelkich czynności, mapy czy raporty.

–Dlaczego więc mają wybierać droższe opcje, skoro ich zdaniem wszystko działa tak samo, jest tańsze i może ładniejsze? Nic bardziej mylnego. Dokładnie taka sama sytuacja jest w przypadku maszyn rolniczych. Czy jeżeli ciągnik ma cztery koła, silnik, kabinę i kierownicę, to czy każdy wykona taką samą pracę? Dlaczego nie korzystać z samochodu zamiast kupować ciągnik? Też ma koła, kabinę i kierownicę. Czy jeśli każdy siewnik służy do wysiewu nasion, to każdy działa tak samo? W sumie po co kupować siewnik, skoro do wysiewu wystarczy worek z nasionami i ręka? Brutalne porównanie, niektórzy powiedzą, że absurdalne, jednak często spotykałem się z podobnym podejściem względem programu do zarządzania. Dziś Agrinavię kupują rolnicy, którzy 3-5 lat temu stwierdzili, że tańszy program będzie dużo lepszym rozwiązaniem. Po czasie doszli do wniosku, że wcześniej się mylili

–podkreśla Radosław Ryder.

W firmie Agrinavia każdego roku daje się zauważyć wzrost zainteresowania produktami IT wśród każdej grupy producentów rolnych - bez względu na wielkość gospodarstwa. Spowodowane jest to wzrostem obostrzeń w produkcji rolniczej, jak i większą świadomością producentów żywności. Program kupowany jest przez gospodarstwa o różnych profilach, a dużym zainteresowaniem cieszy się zwłaszcza wśród gospodarstw o złożonej strukturze.

– Nasz system zarządzania daje łatwość rozliczania poszczególnych gospodarstw przy zarządzaniu całością upraw należących do wielu podmiotów. Poza tym ułatwia sprostanie wymogom prawnym, np. w tym, czy stosowane środki ochrony roślin są zarejestrowane w danej uprawie, jakie są zarejestrowane maksymalne dawki i przyczyny stosowania, tworzenie planów azotowych czy zarządzanie nawozami organicznymi - wszystko w idealnym połączeniu z zarządzaniem całą produkcją. Trzeci powód to potrzeba poprawienia efektywności produkcji. Mimo dużej wiedzy i doświadczenia producentów, dzisiejsza złożoność produkcji wymaga bardzo precyzyjnej kontroli użycia każdego grama środka produkcji

– twierdzi członek zarządu Agrinavia Polska.

Dla zaawansowanych użytkowników

Program Agrinavia dostępny jest w wersji mobilnej, która pozwala na wprowadzanie danych przy użyciu smartfona, w dowolnym miejscu i czasie. Moduł obserwacji, oprócz przypisania zdjęć wg pozycji GPS daje także możliwość wykonania pomiarów przy użyciu smartfona czy zaznaczenia specyficznych sytuacji na polu. Agrinavia daje również możliwość pracy wielu użytkowników jednocześnie. Dzięki temu odpowiednie osoby mają dostęp do niezbędnych informacji, a przepływ danych jest bardzo skuteczny.

– Wszyscy nasi użytkownicy bardzo cenią sobie bieżącą aktualizację baz danych ŚOR, dzięki czemu nie muszą już poszukiwać informacji u innych źródeł. Powyższe funkcje to tylko kilka pozycji z całej listy możliwości programu. Wielu naszych klientów zaoszczędziło sporo pieniędzy, stosując Asystenta nawożenia, który sugeruje dawki nawozów na podstawie rodzaju uprawy, wielkości plonu, przedplonów, rodzaju i analizy gleby

– mówi Radosław Ryder.

Dla bardziej zaawansowanych technologicznie klientów Agrinavia udostępnia także możliwość wykorzystania technologii zdjęć satelitarnych NDVI oraz N-sensora, dzięki czemu można śledzić stan biomasy na polu, wszelkie jej zmiany w czasie rzeczywistym oraz tworzyć mapy aplikacji azotu w drugiej i trzeciej dawce. Jeśli rolnicy posiadają odpowiedni sprzęt i analizę gleby, mogą przy użyciu Agrinavii tworzyć mapy aplikacji nawozów, środków czy siewu.

– Dzięki zastosowaniu Agrinavii, rolnicy mają wszystko w swoim „centrum dowodzenia”. Jeden ruch powoduje szereg niezbędnych powiązań. Jeden plan pól powiązany jest z planem azotowym, arkuszem pola, raportami ewidencji, wszelką sprawozdawczością i analizą. Dzięki Agrinavii unikają błędów przy powielaniu informacji, unikają straty czasu na wypełnianiu kolejnych programów i arkuszy i w pełni kontrolują, co ma być w raporcie. Sprowadzając to do podstawy: oszczędzają czas i pieniądze. Nasi klienci otrzymują też profesjonalny serwis. Oprócz podpowiedzi jak pracować w programie, bardzo często otrzymują informację i potwierdzenie, w jaki sposób należy dokumentować, prowadzić i organizować produkcję roślinną

– podsumowuje Radosław Ryder.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.