[ATR] Technika

Rolmako pod znakiem inwestycji

Data publikacji:
Rolmako pod znakiem inwestycji

Firma Rolmako z Psar Małych  koło  Wrześni działa na naszym rynku od 1982 r. W początkowym okresie zajmowała się produkcją części do maszyn i adapterów do zbioru rzepaku. Po roku 2000 profil zakładu zmieniono w kierunku produkcji maszyn uprawowych. Obecnie są to maszyny do obróbki pożniwnej, ale również cała gama maszyn do przedsiewnej uprawy ziemi jak i do głębokiego spulchniania. Asortyment produktowy firmy stale się rozszerza, znaczna część kierowana jest na rynki zagraniczne, gdzie wymaga się wielu różnych wariantów konfiguracji.

Obecnie rynek zagraniczny to około 90% produkcji firmy, natomiast udział rynku polskiego jest zdecydowanie mniejszy, głównie są to urządzenia o dużej szerokości roboczej – 70% sprzedaży stanowią maszyny hydraulicznie składane:  4 m i większe. W tej chwili są dostępne urządzenia do 8 m, przy czym w większości produkujemy maszyny o szerokości 5 i 6 m, i te cieszą się największą popularnością – mówi Tomasz Kowalski, wiceprezes firmy Rolmako.

Specjalność - uprawa

Głównym produktem firmy Rolmako są brony talerzowe wytwarzane w rożnych wariantach. – Różnią się przede wszystkim odległością narzędzi od siebie. Inny  jest też kąt natarcia, kształt talerza, jego średnica i itd. Maszyny generalnie cechują  się tym, że są stosunkowo masywnie wykonane. Większy nacisk na glebę przekłada się na lepszą pracę urządzeń uprawowych, które są przy tym bardzo wytrzymałe. Około 80% maszyn jest dostarczanych do Klientów na kołach to tzw. półzawieszane maszyny – zauważa Tomasz Kowalski. Zwraca przy tym uwagę, iż rolnictwo zmierza coraz częściej w stronę uprawy uproszczonej, w tym uprawy ultra płytkiej do głębokości 3-4 cm. W ofercie firmy Rolmako znajduje się 7 wariantów maszyn do takiej właśnie uprawy.
W asortymencie firmy znajduje się cała gama produktów na przedni TUZ ciągnika. Jest tutaj blisko 10 maszyn, które można agregować z ciągnikiem z przodu, zamiast balastu.

– Można więc wykonywać uprawę, a z tyłu podczepić np. agregat uprawowo-siewny.  Oferujemy również wały nożowe, różnego typu brony talerzowe także z przednim zaczepem, kultywatory, całą gamę wałów uprawowych od Cambridge po wały Twin Disc, wały pryzmatyczne oraz maszyny do głębokiego spulchniania tzw. głębosze i pługi dłutowe – mówi wiceprezes firmy Rolmako.

Asortyment firmy Rolmako kierowany jest również do polskich odbiorców - przykładowo do ciągników o mocy 100-110 KM dedykowane są agregaty 3-metrowe, dla większych gospodarstw, które zarządzają np. areałem około 2 tys. ha zaleca się  maszyny o szerokości roboczej nawet 8 m. Są to zawsze urządzenia sprawdzone, a ich konstrukcje były wielokrotnie modyfikowane. Maszyny Rolmako są dostarczane do rolników na całym świecie, na dzień dzisiejszy jest to już ponad 50 państw.  Zamówienia są  przeważnie realizowane do 3 miesięcy. Czym jednak wyróżnia się firma Rolmako?

– Stosujemy szwedzkie stale najwyższej jakości w gat. S500, S700, w części eksploatacyjne zaopatrujemy się u renomowanych dostawców. Współpracujemy tylko z czołowymi producentami, nie stosujemy słabszych jakościowo zamienników. W naszych produktach Korzystna jest dla rolników relacja jakości do ceny. Maszyny Rolmako nie należą do najtańszych jednak nie odbiegają jakościowo od maszyn zachodnich. Ten kompromis jest bardzo korzystny – twierdzi Tomasz Kowalski.

Produkty firmy Rolmako są objęte roczną gwarancją. Niektóre komponenty maja wydłużony okres gwarancji natomiast reakcja serwisu na problemy klientów jest bardzo szybka. – W momencie pojawienia się zgłoszenia klient może liczyć na niezwłoczny kontakt z naszej strony w celu zdiagnozowania problemu i zaproponowania rozwiązania – dodaje wiceprezes firmy Rolmako.

Nowoczesny park maszynowy

Firma Rolmako nieustannie inwestuje również w rozwój. Nowo powstała hala ma powierzchnię około 12 000 m², zbudowano nowe magazyny na kilka tysięcy ton blachy, zakupiono nowe maszyny np. obrabiarkę laserową do profili i rur, która jest w stanie obrabiać materiały o długości nawet 12 m. Od ponad 10 lat do cięcia blach stosowane są już lasery 2D, natomiast nowa maszyna do cięcia laserowego 3D służy do obróbki profili i rur. 

W perspektywie kolejnych lat planowany jest dalszy rozwój firmy. Obecnie zatrudnionych jest 150 osób. Trwają prace nad nowym pługiem dłutowym dedykowanym na rynek kanadyjski, dostępnym w większych szerokościach roboczych, który będzie pracował głębiej - do 60 cm. Wynika to z potrzeb Klientów. Planowane są nowe wdrożenia w kierunku uproszczeń uprawy oraz większe zaangażowanie i działania marketingowe w celu pozyskania także nowych klientów.

W przyszłym roku planujemy reorganizację sieci dystrybutorów w Polsce dlatego już dziś zapraszamy do kontaktu wszystkie firmy handlujące maszynami rolniczymi, które chcą poszerzyć swoją ofertę o gamę produktów Rolmako - dodaje Tomasz Kowalski, wiceprezes firmy Rolmako. 

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.