Wywiady Aktualności

Riela Polska - potrzeby rynku są nadal duże

Data publikacji:

Firma Riela i jej polskie przedstawicielstwo z siedzibą główną w Czymanowie w województwie pomorskim od wielu lat jest czołowym, europejskim producentem i wykonawcą kompletnych instalacji służących do magazynowania, suszenia i czyszczenia ziarna. Wystarczy spojrzeć na ofertę firmy, która obejmuje ponad 400 modeli silosów płaskodennych i lejowych o ładowności od 30 do 20 tys. ton, hale magazynowe, mieszalnie pasz, urządzenia transportowe, suszarnie oraz czyszczalnie do zboża. Riela, to prawdziwi specjaliści od technologii i logistyki związanej ze zbożem, czego nie zmienia skomplikowana sytuacja na światowym rynku zbóż. O tym zresztą w rozmowie z Grzegorzem Antosikiem mówi Krzysztof Brzozowski, dyrektor i współwłaściciel Riela Polska.

    Krzysztof Brzozowski, dyrektor i współwłaściciel Riela Polska.

    Krzysztof Brzozowski, dyrektor i współwłaściciel Riela Polska.

Na początku porozmawiajmy jak na dzień dzisiejszy wygląda sytuacja w firmie Riela? Jaki wspływ wywarły na jej działania wydarzenia z ostatnich kilkunastu miesięcy, głównie wojna za naszą wschodnią granicą?

Jeżeli chodzi o wojnę na Ukrainie to jest ona powodem utraty dla nas dużej części rynku. Rosję i Białoruś objęły sankcje, nie można w tym kierunku nic eksportować. Oczywiście przestrzegamy obowiązujących sankcji, przez co obroty na tamtym kierunku spadły nam praktycznie do zera. A jeszcze przed 2022 r. stanowiły ok 40% obrotów. Ukraina to kolejne 20% sprzedaży dla Riela Polska. Tam obroty spadły o 60-70%, choć inwestycje w magazyny czy suszarnie nadal są realizowane, nawet we wschodniej Ukrainie, blisko obecnej linii frontu.

Wcześniej dotknęła nas pandemia, która przyniosła zawirowania z cenami stali itd. ale z tym można było sobie poradzić, choć trudno to było logicznie przewidzieć, gdyż ceny szły szybko w górę. Rynek polski, nasi klienci czyli duże gospodarstwa, firmy skupujące i transportujące zboża, firmy usługowe, zakłady przetwórcze, młyny itd. też wpadły w kłopoty. Spadła cena ziarna, a klienci którzy kupowali np. nawozy po wysokich cenach, będą mieli zbyt wysokie w stosunku do tego koszty produkcji. Dodatkowo niektórzy mają jeszcze sporo zboża z zeszłego roku. Ceny paliwa, środków ochrony roślin, nawozów nie pozwolą pewnie zarobić. Dziś cena kukurydzy to około 400 zł/tonę, przy wilgotności rzędu 30%. W dodatku część ziarna jeszcze leży z zeszłych żniw.  Duży napływ zboża z Ukrainy też bardzo niekorzystnie wpłynął na sytuację finansową naszych niektórych klientów. Nie możemy jednak  sąsiadów odcinać od rynku europejskiego, trzeba znaleźć rozwiązanie tego problemu. Trwają dyskusje, ale wiele się w tym kierunku nie dzieje. Dziś ceny stali w porównaniu do 2021-2022 r. spadły, a przy silosach kosztem jest głównie stal oraz energia. Ceny gazu w roku 2022 wzrosły nawet o 1000%. W efekcie musieliśmy zmienić część ogrzewania na olejowe, tam gdzie było to możliwe.

Podsumowując, w jaki sposób te wszystkie zjawiska o których Pan mówi wpłynęły na ceny produktów Riela, np. silosów?

...

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.