Gospodarka i rolnictwo

Rekordowy eksport w rynku zbóż

Data publikacji:

Choć na światowym rynku zbóż panuje duża konkurencja, Polska w 2023 r. wyeksportowała 13,7 mln ton ziarna, czyli o prawie 49% więcej niż w roku 2022.

    Rekordowy eksport w rynku zbóż

– Ostatnie lata były trudne dla polskiego sektora zbożowego, co wynikało z bardzo dużej zmienności i nieprzewidywalności warunków rynkowych. Konieczny był duży eksport zbóż i Polska sobie poradziła, wywożąc rekordowe ilości ziarna – skomentował ten wynik Czesław Siekierski, minister rolnictwa, podczas konferencji Polish Grain Day 2024 „Bezpieczna Polska”. 

Jednocześnie szef resortu podkreślić, iż Polska jest trzecim producentem zbóż w UE. A ponieważ od kilku lat produkcja trzody chlewnej spada, w celu zbilansowania krajowego rynku zbóż niezbędny jest duży eksport ziarna z Polski.

Odnosząc się do tegorocznych zbiorów, powiedział, że: 

– na razie ta susza trochę jest widoczna, ale nie powinna ograniczyć wielkości zbiorów i powinny być one na poziomie ubiegłego roku. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, zbiory zbóż ogółem w 2023 r. ocenia się na 35,8 mln t., tj. o ok. 0,5% więcej od zbiorów z poprzedniego roku. Należy przy tym jednak pamiętać, iż z dużym prawdopodobieństwem, w tym sezonie niższe zbiory zostaną odnotowane w Rosji i na Ukrainie, co rzecz jasna nie pozostanie bez wpływu na sytuację rynkową.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.