Gospodarka i rolnictwo

Rekordowa ilość nielegalnych środków

Data publikacji:

Jak donosi "Rzeczpospolita", po dwóch miesiącach śledztwa, służby wykryły w Polsce rekordową ilość 92 tys. kg nielegalnych środków ochrony roślin. Trzy razy więcej niż rok wcześniej.

To już czwarta ogólnoeuropejska operacja Silver Axe IV (srebny topór – ang.), przeprowadzona w wielu krajach Unii Europejskiej. "Rzeczpospolita” poznała jej wyniki w Polsce – w poszukiwaniu nielegalnych środków ochrony roślin inspektorzy przeprowadzili łącznie 3 039 kontroli, a działania w ramach trwającej dwa miesiące akcji były prowadzone równolegle w wielu państwach europejskich w szczególności na obszarach przygranicznych. 

Inspektorzy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa znaleźli rekordową ilość 92 259 kg nielegalnych środków ochrony roślin, z czego blisko 86 ton zatrzymano na granicy kraju. Ponad 800 kontroli przeprowadzono przy skoordynowanej współpracy trzech służb: PIORiN, Krajowej Administracji Skarbowej i policji.

Wynik Silver Axe IV w Polsce przewyższa ten z ubiegłego roku trzykrotnie. W tym roku Europol bezpośrednio wspierał działania krajowe, jego przedstawiciele wzięli udział w kwietniu w rewizji środków ochrony roślin wprowadzanych drogą morską.

Wprowadzanie na rynek podróbek środków ochrony roślin jest zjawiskiem znanym od dawna i przybiera różny kształt, od wprowadzania przez granice zewnętrzne UE podrobionych środków ochrony roślin z państw trzecich, poprzez przemyt w bagażu podręcznym, do nadużyć pozwoleń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na handel równoległy tymi środkami. Podróbki są następnie rozprowadzane w Internecie lub dostarczane są bezpośrednio do rolników.

Podrobione środki ochrony roślin i agrochemikalia stanowią jeden z 11 kluczowych sektorów gospodarki, który przyczynia się do prawie 60 mld euro strat rocznie w całej Unii Europejskiej.

Źródło: Rzeczpospolita

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.