[ATR] Gospodarka i rolnictwo

Raport ECDC: Nadmierne użycie antybiotyków

Data publikacji:

Obecnie z powodu niemożliwych do wyleczenia antybiotykami infekcji umiera rocznie około 700 000 osób na świecie. Jest to spowodowane nadmiernym i niewłaściwym stosowaniem antybiotyków w medycynie ludzkiej, weterynaryjnej oraz w rolnictwie.

Eksperci uważają, że jeśli sposób w jaki używamy antybiotyków nie ulegnie radykalnej zmianie w najbliższych latach, w roku 2050 infekcje bakteryjne będą powodować więcej zgonów niż choroby nowotworowe. W obliczu tego zagrożenia wiele organizacji podejmuje próby dokładnego poznania skali zużycia antybiotyków na świecie w różnych sektorach. Szczegółowe raporty dotyczące roku 2017 opublikowane zostały między innymi przez OIE (Światową Organizację Zdrowia Zwierząt) oraz ECDC (Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób).

Leki w rolnictwie - świat mobilizuje się do zmian

21 września 2016 roku wiele państw na świecie zadeklarowało chęć i gotowość do walki z globalnym zagrożeniem, jakim jest rosnąca skala oporności wielu patogenów na antybiotyki i środki przeciwpasożytnicze. Potwierdzono tym samym, jak ważne jest podejście do rolnictwa, zdrowia zwierząt i ludzi w koncepcji OneHealth, według której wszystkie sektory ludzkiej działalności i przyroda mają na siebie wzajemny wpływ. Trzy organizacje, OIE (Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt), WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) oraz FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa) poparły deklarację i zajęły się zbieraniem danych na temat skali stosowania antybiotyków na całym świecie i wysiłków podejmowanych w celu jego ograniczenia. Efektem są raporty zawierające szczegółowe analizy tych danych. W ostatniej analizie wzięło dobrowolnie udział 155 państw, z czego 153 należące do OIE. W tym roku ukazał się już trzeci z kolei raport, opisujący sytuację z 2017 roku.

Antybiotykowe stymulatory wzrostu – sytuacja się poprawia

Jednym z najważniejszych zadań według OIE jest ograniczenie zużycia antybiotykowych stymulatorów wzrostu, które w niektórych krajach na całym świecie (m.in. w USA i Australii) są wciąż legalnie dodawane do paszy zwierząt w celu poprawy ich przyrostów. Zagrożenie zidentyfikowano już ponad 50 lat temu, gdy odkryto aż 1523 opornych w wyniku nadmiernego stosowania leków w rolnictwie szczepów bakterii. Pomimo zdobytej wiedzy, zakaz stosowania antybiotykowych stymulatorów wzrostu w państwach europejskich pojawił się wiele lat później. Walka o zaprzestanie tej praktyki stale trwa. Na szczęście pod względem tego problemu wiadomości są bardzo dobre – w stosunku do zeszłego roku liczba państw stosująca antybiotykowe stymulatory wzrostu zmniejszyła się z 60 do 45. Niestety kilka z najgroźniejszych antybiotyków, jeśli chodzi o przyczynianie się do powstawania opornych bakterii, takich jak kolistyna, nadal jest powszechnie stosowanych w wielu regionach świata w celu stymulacji wzrostu zwierząt. Ogromnym problemem jest brak danych dotyczących wielu regionów świata, między innymi przez brak systemów skutecznego zbierania informacji – i tutaj jednak sytuacja się poprawia. Coraz więcej państw zaczyna mieć kontrolę nad zużyciem leków na swoim terytorium. W 2016 roku aż 110 państw nie posiadało skutecznej sieci informacji dotyczącej antybiotyków, obecnie jest to już 75 państw.

Jakie ilości leków pochłania rolnictwo różnych części świata?

Zużycie antybiotyków w sektorze chowu i hodowli zwierząt jest w skali globalnej bardzo wysokie i wynosi średnio 168.75 mg leków na kg biomasy zwierząt (w którą wliczono zwierzęta gospodarskie i akwakulturę, dane z 91 państw z 2015 roku). Zdecydowanie najwięcej antybiotyków w rolnictwie, bo średnio 150 mg na kg biomasy (zwierząt utrzymywanych w regionie), stosuje się na terytorium Dalekiego Wschodu, Azji i Oceanii (dane z 6 państw). Należy jednak zauważyć, że z roku na rok coraz więcej państw z wymienionych regionów zgłasza raporty dotyczące leków do OIE – świadczy to o rosnącym zainteresowaniu problemem i świadomości zagrożenia. Na obszarze Europy (dane z 30 państw) zużycie leków wynosi około 90 mg/kg biomasy, w Ameryce Północnej i Południowej (dane z 9 państw) nieco ponad 100 mg/kg, w Afryce natomiast (dane z 12 państw) 30 mg/kg biomasy.

Źródło: cenyrolnicze.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.