[ATR] Technika

Q-Tech Group - Czeskie trendy

Data publikacji:

Maszyny z Czech cieszą się w Polsce dobrą opinią, na której bazuje firma Q-Tech z Nowego Dworu Gdańskiego, konsekwentnie rozszerzająca ofertę produktów powstających za naszą południową granicą. Ostatnio asortyment pomorskiego przedsiębiorstwa uzupełniły wyroby spółki STS Prachatice, zaopatrującej m.in. branżę leśną, rolnicza i transportową.

Kluczowy asortyment firmy Q-Tech stanowiły dotychczas kosiarki Agrostroj Pelhrimov, pługi Sukov oraz ładowacze czołowe i osprzęt TracLift. Obecnie tę solidną reprezentację czeskich maszyn wzmocniły produkty firmy STS - platformy wyładowcze Camelid, przyczepy leśne STS, rozdrabniacze NUD i pompy szlamowe MIX.
Innowacyjne Camelidy
Flagowym produktem firmy STS są unikatowe, opatentowane platformy Camelid, będące specjalistycznymi przyczepami do przewozu dedykowanych platform-kontenerów, przystosowanych do załadunku różnych produktów luzem lub w pojemnikach. Do każdego zadania przeznaczona jest inna platforma. Oprócz podstawowej w ofercie jest platforma na małe pojemniki, kontener na drewno miarowe, kontener ze ścianami na drewno opałowe, kontener do transportu zwierząt, kontener-cysterna na wodę, kontener-zbiornik na materiały sypkie. Firma może też wykonać platformy niestandardowe, dostosowane do konkretnych wymagań.

Do załadunku i rozładunku platforma jest opuszczana hydraulicznie, a na czas jazdy podnoszona, dlatego przyczepa wymaga podłączenia do hydrauliki zewnętrznej ciągnika. Załadunek i rozładunek odbywa się poprzez wprowadzenie lub wysunięcie opuszczonej sekcji jezdnej przyczepy spod platformy-kontenera. Przyczepy Camelid dostępne są w 3 wersjach: L, XL oraz XXL, o ładowności odpowiednio 1,45 t (dmc 2,95 t); 3,66 t (dmc 6,5 t) i 7,5 t (dmc 12,4 t). Mogą być wyposażone w różne systemy sprzęgowe, umożliwiające podłączenie do różnych zaczepów, a także do TUZ ciągnika.

Do lasu i nie tylko
Transportowa ofertę firmy Q-Tech uzupełniły również kłonicowe przyczepy zrywkowe STS o ładowności 4; 6; 7 i 10 t oraz pojemności od 4,8 do 13 m³ (długość 3-4,9 m). Masywną konstrukcję przyczep oparto na szkieletowej ramie z walcowanych na gorąco profili o przekroju od 140x140x6 do 200x200x 8 mm. Zależnie od modelu w standardzie jest płyta czołowa, kłonice, przedłużenie powierzchni ładunkowej, hamulce jednej lub obu osi, niezależne półosie, różne rodzaje oka i zaczepów. W opcji dostępne są m.in. akcesoria do transportu chrustu (wanna, prasy, nadwozie do paczek) oraz oś z napędem hydraulicznym (z blokadą dyferencjału, prędkość do 4 km/h).
Głównie w leśnictwie, ale i wszędzie tam, gdzie trzeba pozbyć się zdrewniałej roślinności, sprawdzą się zawieszane rozdrabniacze uniwersalne NUD, o szerokości roboczej 1,3; 1,6 lub 1,9 m, wymagające mocy od 50; 70 lub 85 kW. Przeznaczone do ciężkiej pracy w lesie maszyny wyposażono w rotor z przyspawanymi tarczami, do których montowane są sztywne noże lub uchylne bijaki. Przy prędkości jazdy 1,8 km/h i 1050 obrotach rotora na minutę NUD radzi sobie z materiałem o grubości do 160 mm.
W nowej ofercie firmy Q-Tech jest też coś dla rolników. Asortyment STS obejmuje bowiem szereg urządzeń do gnojowicy, w tym m.in. pompy szlamowe typu MIX, przeznaczone również do innych zanieczyszczonych cieczy. Urządzenia służą do opróżniania zbiorników i studzienek, do napełniania cystern albo do bezpośredniej aplikacji cieczy na przyległy teren. Są seryjnie wyposażone w dyszę miksującą, mechanicznie sterowaną w poziomie.
SS
Fot.firmowe.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.