Nowości

Przyszłość siewu z Väderstad Proceed

Data publikacji:

Podczas zapowiadanych na przełom lutego i marca 2022 r. targów Agritechnica firma Väderstad planowała prezentację swojego najnowszego produktu - Väderstad Proceed. Proceed to nowa kategoria maszyn do siewu, w której jedna maszyna zwiększa potencjał plonowania szeregu upraw, wśród których znajdują się m.in.: pszenica, jęczmień, rzepak, burak cukrowy, groch, kukurydza czy słonecznik.

    Przyszłość siewu z Väderstad Proceed

System Väderstad Proceed umożliwia umieszczenie najmniejszych nasion na idealnej głębokości z milimetrową precyzją, co pozwala na znaczną poprawę w takich obszarach, jak poziom plonów, zapotrzebowanie na zabiegi uprawowe, ochronne i stosowanie nawozów - przekonuje Mattias Hovnert, starszy wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu w firmie Väderstad. I co istotne, według producenta testy polowe pokazują, iż Proceed może zmniejszyć dawkę wysiewu pszenicy o połowę, zachowując przy tym wydajność w porównaniu z nowoczesnymi siewnikami. Dodatkowo uprawy są silniejsze i bardzo wyrównane we wszystkich fazach wzrostu.

– Proceed stanowi ogromny skok w stosunku do obecnej technologii siewu. Wyróżnia się utrzymaniem precyzji na głębokość, w rzędzie, precyzją na końcu rzędu, jak również optymalizacją łoża siewnego. Rezultatem są szybkie, równomierne wschody i obfity plon, w którym każda roślina ma zapewnione warunki niezbędne do osiągnięcia pełnego potencjału

– uzupełnia Lars Thylén, dyrektor ds. zarządzania produktem i rozwoju biznesu w firmie Väderstad.

Po kilku miesiącach od wysiewu pszenicy ozimej przy dawce 150 nasion/m² wykonane przez szwedzkiego producenta próby wykazały wzrost biomasy roślin o 102%, wzrost biomasy korzeni o 72% i o 62% więcej pędów na roślinę w porównaniu ze standardowym, nowoczesnym siewnikiem.

Megaprecyzja we wszystkich uprawach

Podczas siewu zbóż Proceed może pracować w rzędach o rozstawie 225 lub 250 mm.  Dzięki łatwej konfiguracji i szybkiej wymianie tarcz dozujących, maszyna może zmienić rozstaw rzędów na 450 lub 500 mm dla upraw takich jak np. buraki cukrowe lub rzepak, aby móc też ponownie zmienić rozstaw na 750 mm dla kukurydzy, słonecznika lub bawełny. Wszystkie rośliny zostają wysiane z wyjątkową precyzją, maksymalizując potencjał plonowania każdego z nasion.

Co jest sercem systemu Proceed? Oczywiście są to bardzo precyzyjne sekcje siewne. Przed umieszczeniem nasion w bruździe koła przedsiewne konsolidują glebę, aby zapewnić takie same warunki dla każdego z nasion. Koła te są montowane indywidualnie i wykorzystują hydrauliczny docisk, przez co mogą zapewnić wysoką wydajność i niezmienną precyzję.

– Gdy nasiona docierają z centralnego zbiornika do sekcji siewnych, zmodyfikowana wersja wiodącego na świecie systemu dozującego PowerShoot firmy Väderstad przejmuje pełną kontrolę nad każdym pojedynczym nasionem. Po wyjściu z krótkiego przewodu nasiennego każde nasiono dociera do koła zatrzymującego w bruździe nasiennej. Zapewnia to optymalny kontakt nasion z glebą na wybranej głębokości

– twierdzi Lars Thylén.

Aby zapewnić operatorowi pełną kontrolę, każdy aparat dozujący jest napędzany elektrycznie i zarządzany za pomocą systemu sterowania Väderstad E-Control opartego na tablecie iPad. Funkcje obejmują wyłączanie i zmienną dawkę dla każdego rzędu, dynamiczne ścieżkowanie, indywidualną kalibrację, a także precyzyjne monitorowanie i sterowanie w czasie rzeczywistym.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.