Rolnictwo 4.0 Nowości

Przygotowanie przedsiewne kluczem dla udanej wegetacji

Data publikacji:

Truizmem wydaje się twierdzenie, iż aby nasiona mogły prawidłowo wykiełkować, bardzo ważne jest, aby stworzyć i przygotować odpowiednie podłoże. A tymczasem trzeba pamiętać o wielu elementach, jak choćby ryzyku zagrożenia porażeniem przez choroby z poprzednich sezonów wegetacyjnych, sposobach na doprowadzenie gleby do normalnej żyzności, biorąc pod uwagę wcześniejsze uprawy i nawozy stosowane na danym polu, czy też układ i projekt pola do skutecznego nawadniania. Przy tym należy wiedzieć, jakie najnowsze techniki i technologie zastosować, aby zmaksymalizować wydajność i zmniejszyć koszty w trakcie całego procesu.

    Przygotowanie przedsiewne kluczem dla udanej wegetacji

Zadaniem łoża siewnego jest zapewnienie nasionom warunków zapewniających szybkie i równomierne wschodzenie. Podstawowymi wymaganiami są: woda, powietrze, ciepło oraz środowisko wolne od chorób. Z kolei najważniejsze właściwości łoża siewnego to: absorbowanie ulewnych deszczy, co zapewnia brak zaskorupiania się i erozji; tworzenie bariery dla parowania (ewapotranspiracji); zapewnienie kapilarnego transportu wody dla kiełkujących nasion, a także stworzenie rezerwy składników odżywczych, wody i tlenu, aby wspierać rozwój korzeni.

Zarządzanie wilgotnością gleby

Niezwykle istotne jest poświęcenie czasu na ocenę warunków polowych wczesną wiosną, a dotyczy to przede wszystkim stanu wilgotności gleby. W sytuacji, gdy gleba posiada odpowiednią wilgotność, aby można ją było uprawiać, pasek gleby wypchnięty między kciuk i palec wskazujący pęknie, zanim osiągnie długość 13 cm. Podobnie gleba zbita w kulę rozpadnie się, gdy zostanie wyrzucona w powietrze. Jeśli gleba jest zbyt mokra, jest bardziej „plastyczna” i nie przejdzie tego testu.

Rzecz jasna gleby o różnych fakturach reagują w inny sposób na wilgoć. Gleby gliniaste oraz ilaste stwarzają więcej trudności w uprawie podczas mokrych lat niż gleby o mniejszej zawartości gliny (np. Iły mułowe, iły i drobne gliny piaszczyste), gdyż woda szybciej infiltruje gruboziarniste gleby teksturowane, gdy gleba nie jest nasycona.

W mokrych warunkach glebowych ciężkie ciągniki mogą powodować nadmierne zagęszczenie gleby. Jeśli tak się stanie, uprawa gleby prowadzi do powstania niejednorodnych brył gleby o dużych rozmiarach, które negatywnie wpływają na przygotowanie gleby pod siew z powodu braku jednolitości gleby, co w zasadzie uniemożliwia stałą głębokość siewu i szybsze wschody.

Efekty temperaturowe

Temperatura przede wszystkim wpływa na szybkość, z jaką rośliny rozwijają się na swoich etapach i wytwarzają liście i pędy. Rozwój rośliny przyspiesza, gdy temperatura wzrasta między temperaturą podstawową a optymalną, analogicznie spowalnia w niższych temperaturach. Dobre zarządzanie gospodarstwem może zrobić więcej, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wysokiej temperatury niż w przypadku niskiej temperatury, a szczególnie mrozów.

Monitorowanie parametrów gleby

Szeroka gama rozwiązań sygnowanych znakiem iMetos zapewnia wydajne i ekonomiczne zarządzanie wilgotnością gleby i procesem nawadniania. Pozwalają one rozpocząć pracę tylko w odpowiednich warunkach (informacja o oknie siewu i zdolności uprawy roli) stwarzając możliwość wzrostu w najlepszych możliwych warunkach. Efektywne monitorowanie pozwala na dostosowanie technologii produkcji do zmian klimatu, zaś narzędzia do planowania pracy umożliwiają optymalizację produkcji.

Wszystkie zmierzone wartości można łączyć z prognozą pogody (pozwala podjąć właściwą decyzję we właściwym czasie) dla danego miejsca i są one dostępne w czasie zbliżonym do rzeczywistego na platformie FieldClimate. Obejmują one szereg zmiennych takich jak ilość i prawdopodobieństwo opadów, temperaturę czy wilgotność względną.

Nie powinno zatem nastręczyć większych problemów wdrożenie efektywnej strategii nawadniania gleby. Wystarczy stwierdzić, iż zrozumienie wartości wilgotności gleby w dynamicznej strefie korzeniowej pozwala zdefiniować szablon okresu wzrostu specyficznego dla uprawy i gleby, a pomiary w polu w czasie rzeczywistym w połączeniu z prognozowaną ewapotranspiracją zapewniają wgląd w przyszłe wykorzystanie wody.

Mając to na uwadze, firma Pessl Instruments oferuje następujące urządzenia: iMetos 3.3 - kompletny system monitorowania środowiska; nMetos200 - niezawodne i ekonomiczne rozwiązanie do podstawowego monitorowania wilgotności gleby, zarządzania nawadnianiem i hydrologii, a także µMetos Soil i µMetos Clima - stacje iMetos i µMetos można uzupełnić o dodatkowe czujniki wilgotności i temperatury gleby.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.