Zastosowano tutaj wirnik o średnicy 88 cm, gdzie ostrza noży rotora tnącego są rozmieszczone po bokach płyt podających, umożliwiając cięcie bez ściskania paszy, co jest techniką oszczędzającą energię i łagodną dla zbieranego materiału. Płyty podające, w zależności od wielkości układu tnącego, mają szerokość 17 lub 22 mm, są wykonane ze stali o dużej wytrzymałości na rozciąganie, co gwarantuje ich długotrwałą pracę. Przechodzący materiał jest podawany na środek rotora za pomocą ślimaków o długości 22 cm umieszczonych na końcach integralnego rotora. System SplitCut rozdziela strumień materiału na zewnętrznym ostrzu noża, następnie zęby podające odwracają jego przepływ, po czym jest on prowadzony do środka rotora przez płyty odchylające w celu cięcia. Taka konstrukcja przekłada się na dokładne rozdrobnienie materiału na całej szerokości roboczej.
Nowa wersja OptiGrass już dostępna
Nowy system cięcia o dużej wydajności jest teraz oferowany w dwóch wersjach, czyli OptiGrass 37 z 40 ostrzami i nominalną długością cięcia do 37 mm oraz OptiGrass 28 z 54 ostrzami dla długości cięcia do 28 mm. Cięcie materiału przypomina tutaj pracę nożyc. Ewentualne blokady materiału usuwa się poprzez hydrauliczne opuszczenie kasety noży, a następnie ponowne jej podniesienie po usunięciu zatoru. Kaseta ostrzy wysuwana jest również na lewą stronę, co pozwala na o wiele łatwiejszą wymianę pojedynczych ostrzy zabezpieczonych przed przeciążeniem. Oczywiście wszystkie ostrza są wymieniane i to bez użycia dodatkowych narzędzi.
Sprawdzony układ napędowy
Rotor wozów Krone, napędzany jest przez wbudowaną przekładnię planetarną i wytrzymały pas PowerBelt, który przykładowo w serii RX przenosi o około 25% wyższe obroty WOM w porównaniu z poprzednikiem. W modelach ZX przepływ mocy przez WOM wzrósł nawet o 10%. Praca układu napędowego jest jednocześnie bardzo cicha. Zoptymalizowana konstrukcja układu napędowego ma jeszcze więcej zalet.
Początkowo zapewnia większy pobór mocy, a następnie zmniejsza ją w przekładni planetarnej, daje też możliwość łatwej i szybkiej wymiany dwóch kół pasowych, co pozwala na wygodne dostosowanie prędkości do warunków zbioru. Wysoko wydajne rośliny i duże pokosy są przetwarzane przy prędkościach rotora 47 obr./min w modelach ZX oraz 43 obr./min dla wersji RX. Rośliny nisko wydajne i małe pokosy odpowiednio przy 40 obr./min i 36 obr./min.
Podłoga wozów ZX i RX jest nachylona w kierunku rotora, co ułatwia napełnianie i zmniejsza wymaganą moc ciągnika. Operator ma możliwość kontroli poziomu wstępnego zagęszczenia jak i jakości cięcia w zależności od warunków zbioru. Wysoki poziom kompresji zbieranego materiału pozwala uzyskać maksymalną objętość wypełnienia i większą wydajność pracy. Przyczepy Krone występują w wersjach GD z rolkami odprowadzającymi lub bez rolek GL. W wersji GD są 3 standardowe rolki wyładowcze o średnicy 470 mm z zębami ułożonymi w jodełkę, dla zapewnienia równomiernego rozkładu materiału na zacisku.
Duży wybór opcji
W standardowym wyposażeniu przyczep znajdują się bardzo praktyczne rozwiązania, jak elektroniczny czujnik poziomu napełnienia, zestaw oświetlenia Premium LED, a także oprogramowanie, które umożliwia operatorom dostosowanie częstotliwości smarowania centralnej smarownicy. Szeroki wybór wyposażenia opcjonalnego obejmuje osłony łanu, system ważenia, zintegrowany aplikator dodatków do kiszonki ze zbiornikiem o pojemności 200 litrów i z 4 płaskimi dyszami wachlarzowymi. W kwestii jednostek sterujących są podstawowa jednostka DS 100 oraz bardzo zaawansowane terminale Isobus CCI 800 i 1200, które zapewniają intuicyjny interfejs użytkownika i graficzną wizualizację funkcji maszyny.