Technika

Przyczepy do transportu buraków

Data publikacji:

Według danych przedstawionych przez Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego KZPBC w sezonie 2018/2019 w Polsce było prawie 33 tysiące plantatorów zrzeszonych w związku. Areał zasiewów wyniósł niecałe 240 tys. ha, a zebrany plon to ponad 14 mln t. Terminy rozpoczęcia zbiorów buraka są uzależnione od wymagań techniczno-organizacyjnych cukrowni oraz gospodarstwa. Tutaj istotna jest także dostępność maszyn, ich wydajność oraz transport i logistyka podczas zbioru. W niniejszym artykule krótki przegląd wybranych rozmaitych środków transportu do buraków, dedykowanych do indywidualnych, zróżnicowanych potrzeb plantatorów.

Firma Bergmann w swojej ofercie posiada m.in. przyczepy czyszcząco-przeładowcze RRW. Są to uniwersalne maszyny, które jednocześnie usuwają z buraków resztki ziemi i inne zanieczyszczenia obniżające jakość oddawanych do skupu buraków. Niemiecki producent oferuje 2 modele przyczep z tej serii: osadzoną na dwóch osiach RRW 400 o masie własnej 10,9 t i objętości skrzyni ładunkowej 39 m³ oraz trzyosiową RRW 500 o masie własnej 13,6 t i objętości 50,7 m³. Dopuszczalna masa całkowita w trybie droga/pole wynosi odpowiednio 24/36 t dla modelu RRW 400 oraz 34/52 t dla RRW 500. Wysokość przeładunku maksymalnie wynosi 4,2 m dla obu modeli. Skrzynia ładunkowa ma konstrukcję z wytrzymałej stali, podłoga ma specjalnie uformowane listwy zbieraka, które chronią buraki przed uszkodzeniem. Czyszczenie buraków realizowane jest za pomocą gumowego walca przekazującego oraz łańcuchowej taśmy przeładunkowej. Dwumetrowa taśma przeładunkowa jest potrójnie składana. Za pomocą hydrauliki pokładowej można bezstopniowo dopasowywać ilość ładowanego plonu. Sterowanie odbywa się za pomocą elektronicznego układu i dodatkowego terminala dla lewej strony kabiny ciągnika. Wydajność przeładunkowa dla obu modeli wynosi 2100 t/h, a czas przeładunku to 45 s dla mniejszego. . .

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express 15/2019
Zamów bezpłatny egzemplarz / prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.