Technika Maszyny zielonkowe

Przetrząsanie duże i małe

Data publikacji:

Przetrząsacze stanowią ważne ogniwo w technologii zbioru zielonek na pasze, wydatnie przyczyniając się do ich szybszego przesuszania. Dlatego producenci sprzętu zielonkowego przywiązują do tych maszyn dużą wagę, uzupełniając o nie swój asortyment. Przedstawiamy przykłady wybranych przetrząsaczy przeznaczonych dla różnych gospodarstw, które wzbogaciły ofertę rynkową w tym segmencie.

Posiadaczy użytków zielonych o znacznej powierzchni może zainteresować najnowszy, topowy, zawieszany model Fella Sanos 11010 DN, który uzupełnił bogaty asortyment przetrząsaczy tej marki. Z kolei uwagę właścicieli średnich i mniejszych gospodarstw mogą zwrócić przetrząsacze znanych krajowych producentów, takich jak Sipma czy Talex.

Fella Sanos

Profesjonalny, 10-wirnikowy zawieszany model Sanos 11010 DN o szerokości roboczej 10,7 m, wymagający 120-konnego ciągnika, to maszyna łącząca wysoką wydajność ze stabilnością, dzięki wytrzymałej rurowej ramie w kształcie litery D, która gwarantuje pewne prowadzenie i trwałość nawet w ekstremalnych warunkach. Opatentowany, nisko położony punkt pociągowy zapewnia spokojną pracę i precyzyjne prowadzenie zębów także na bardzo nierównym podłożu. Zaprojektowany od nowa hamulec wahadłowy, a także krótka konstrukcja ważącego ponad 1,5 t przetrząsacza zapewniają jeszcze płynniejszą i bezpieczniejszą pracę oraz transport drogowy.

Zamknięta konstrukcja układu napędowego chroni jego elementy przed brudem i kurzem. Bezobsługowe przeguby uniwersalne i solidny sześciokątny wałek bezpiecznie przenoszą moc i gwarantują precyzyjną synchronizację wirników przez cały czas. Automatyczny system bezpieczeństwa SLS (Security Lock System) odłącza napęd, chroniąc maszynę przed uszkodzeniem, także spowodowanym błędami w obsłudze. Przełożenie 1:2 umożliwia bezproblemową ekonomiczną pracę maszyny z prędkością WOM 450 obr./min, co pozwala zaoszczędzić paliwo.
Przetrząsacz Sanos 11010 DN jest wyposażony w sprawdzone zęby palcowe Super C, wykonane ze sprężystej stali o średnicy 9,5 mm, zapewniające czyste i równomierne podbieranie zielonki. Zęby spełniają najwyższe wymagania jakościowe, co potwierdza trudny test, któremu są poddawane, obejmujący 200 tys. cykli roboczych. Mimo to w standardzie jest system zapobiegający gubieniu zębów. Płyty wirników mają wzmocniony profil, a wykonane z płaskiej walcowanej stali ramiona są elastyczne, co zapewnia maksymalną ochronę palców i runi.
Podobnie jak mniejsze modele, Sanos 11010 DN ma w standardzie hydrauliczny mechanizm podnoszenia na uwrociu, zapewniający największy prześwit. Zintegrowany układ nadążny ułatwia z kolei pokonywanie najciaśniejszych zakrętów. Synchroniczne podnoszenie i składanie obu stron maszyny gwarantuje stabilność i bezpieczeństwo również na zboczach. W razie potrzeby przetrząsacz można wyposażyć w przekładnię wąskiego pokosu „night swath” spowalniającą obroty (np. dla ochrony siana przed nocną rosą), a także w hydraulicznie składaną kurtynę do kontrolowanego rozrzutu granicznego.

Sipma Salsa

W ciągu ostatnich lat lubelska Sipma sukcesywnie uzupełniała swój program maszyn do zbioru zielonek, dzięki czemu do jej sztandarowych wyrobów w tym segmencie dołączyły również z czasem przetrząsacze Salsa. W ofercie są dwa modele: 4-wirnikowy PT520 o szerokości roboczej 5,2 m oraz 6-wirnikowy PT 670 o szerokości 6,7 m. Maszyny zbudowane są na lekkiej, kompaktowej, ale solidnej ramie nośnej (masa maszyn 560 i 675 kg) i mają wytrzymałe przekładnie wirników pracujące w kąpieli olejowej. Płynną pracę przy jednocześnie niewielkim zapotrzebowaniu mocy (min. 30 lub 50 KM) zapewniają sześcioramienne wirniki o optymalnie dobranej średnicy (1,6 m). Regulacja kąta pochylenia wirników zapewnia optymalny kąt rozrzutu, dostosowujący maszynę do różnych pokosów. Za sprawne podrzucanie odpowiadają palce o średnicy 10 mm, wykonane z wysokogatunkowej stali sprężynowej, odpowiednio zabezpieczone przed zgubieniem w przypadku ich pęknięcia...

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express 06/2020 - zamów:

bezpłatny egzemplarz lub prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.