Technika

Przenośniki i separatory

Data publikacji:

W ofercie Pracowniczego Ośrodka Maszynowego (POM) Augustów są przenośniki ślimakowe i pneumatyczne, rozsiewacze nawozów, brony, separatory ziarna i rozdrabniacze bijakowe itd. Firma działa już od ponad 60 lat, a jej wyroby cenione są za ich jakość i niezawodność.

Jedną z maszyn oferowanych przez POM jest przenośnik ślimakowy składany. Model T461 z napędem hydraulicznym przystosowany został do współpracy z przyczepami rolniczymi lub z wywrotną skrzynią ładunkową, wyposażoną w okno z zasuwą w tylnej ścianie. Konstrukcja przenośnika przewiduje bezpośredni montaż przenośnika do przyczepy. Instalacja możliwa jest w dwóch położeniach: roboczym i transportowym, a składanie i rozkładanie odbywa się z wykorzystaniem siłownika hydraulicznego. Przenośnik T461 to urządzenie przeznaczone do przemieszczania różnego rodzaju ziarna i nasion zbóż na niewielkie odległości. Ma zastosowanie podczas załadunku silosów, rozsiewaczy i siewników na polu, do napełniania worków itp. Wydajność przenośnika ślimakowego uzależniona jest od zawilgocenia i zanieczyszczenia ziarna oraz od kąta pochylenia platformy. W przypadku modelu T461 osiąga średnio 35 t/h.

Długość robocza przenośnika wynosi 5 m, a jego wewnętrzna średnica 200 mm. W ofercie producenta dostępne są również przenośniki o średnicy 140 mm i wydajności do 25 t/h oraz specjalne do przyczep skorupowych o średnicy 320 mm i wydajności do 150 t/h. Napęd może być realizowany na dwa sposoby, tj. przez podłączenie przewodów zasilających do dodatkowego ciągnika ustawionego w pobliżu przenośnika lub poprzez podłączenie przewodów zasilających do gniazd przyczepy, na której zamocowany jest przenośnik. W drugim przypadku warunkiem takiego rozwiązania jest zamocowanie do przyczepy dodatkowego obwodu hydraulicznego umożliwiającego powrót oleju. Prawidłowe działanie układu wymaga wydajności pompy ciągnika na poziomie 20-40 l/min przy ciśnieniu roboczym do 10 MPa. Przenośnik ślimakowy T461 zapewnia szczelność transportu i eliminację uszkodzeń oraz strat ziarna, bezpieczeństwo użytkowania i niski koszt eksploatacji w stosunku do innych urządzeń stosowanych do transportu materiałów sypkich.

Nowoczesna separacja

Doskonałym uzupełnieniem linii do transportu ziarna są produkowane przez POM nowoczesne separatory do ziarna: modele M 502, M 502/1 oraz M 502/2. Urządzenia tego typu przeznaczone są do oczyszczania ziarna zbóż i nasion roślin strączkowych z zanieczyszczeń takich jak kurz, plewy, fragmenty źdźbeł słomy i resztek chwastów, które są lżejsze od materiału czyszczonego. Usuwanie zanieczyszczeń przed magazynowaniem jest ważne, ponieważ zabezpiecza ziarno przed psuciem, a przed suszeniem zapewnia wzrost wydajności tego procesu. Oczyszczone ziarno ma również większą wartość.

Za napęd separatora odpowiada silnik elektryczny, zamontowany do wentylatora transportowego umieszczonego na komorze czyszczącej. Zasada działania urządzenia jest prosta. Podczas transportu ziarno przechodzi przez kanał aspiracyjny, który przedmuchiwany jest silnym strumieniem powietrza. W trakcie trwania czyszczenia można regulować wydajność procesu poprzez otwarcie bądź przymknięcie przysłony czerpni przenośnika ślimakowego, za pomocą którego materiał zostaje zasypywany do separatora. Można także dokonać regulacji strumienia powietrza poprzez regulator, w zależności od ustalonej wydajności przenośnika załadowczego. Intensywność przedmuchu powinna być jednak tak ustawiona, aby strumień powietrza w komorze czyszczącej nie porywał ziaren, a jedynie zanieczyszczenia. Wydajność separatora M 502 i M 502/2 wynosi 15 t/h, przy bardzo dobrej separacji. W modelu M 501/1 wydajność dochodzi nawet do 30 t/h, przez co wymaga on współpracy z bardziej wydajnymi maszynami transportowymi. Można do tego celu zastosować np. przenośniki ślimakowe z napędem elektrycznym i pneumatyczne z napędem elektrycznym lub WOM ciągnika oferowane przez POM Augustów.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.