Przegląd rynku mieszalników do pasz

Data publikacji:

Zapewnienie hodowanym zwierzętom gospodarskim każdego dnia wysokiej jakości paszy o wymaganych parametrach jest podstawą w uzyskaniu oczekiwanych wyników produkcyjnych. W tym celu na dużych fermach, ale również w mniejszych gospodarstwach stosowane są mieszalniki do pasz, których zadaniem jest jednorodne wymieszanie wszystkich składników mieszanki. Odpowiedni wybór mieszalnika, z uwzględnieniem profilu produkcji i wielkości gospodarstwa, ułatwia pracę hodowcy, a także zmniejsza koszty produkcyjne. Co również istotne, mieszalnik może być urządzeniem samodzielnym, ale może z powodzeniem być również włączony w ciąg linii technologicznej. Poniżej zestawienie różnych rozwiązań dostępnych w ofercie rynkowej.

M-Rol

Producent maszyn rolniczych M-Rol z Odolanowa ma w swojej ofercie prosty w obsłudze mieszalnik do pasz. Urządzenie dostępne jest w pojemnościach od 890 do 8900 l, jego ładowność wynosi od 500 do 5000 kg. Mieszalniki o masie powyżej 3 t produkowane są bez koszy zasypowych.

Mieszalniki pasz sypkich H037 zasilane są silnikiem elektrycznym o mocy od 2,2 do 7 kW. Ich spawana konstrukcja wykonana została z wysokiej jakości materiałów, a część ruchomą osadzono na łożyskach tocznych. Całość pokryta jest powłoką lakierniczą dla pełnego zabezpieczenia przed korozją. W celu ograniczenia emisji pyłów podczas przygotowania paszy, mieszalniki M-Rolu wyposażone są w odpylanie górne lub dostępne na specjalne zamówienie odpylanie boczne.

Uzupełnienie oferty wyposażenia stanowi elektroniczna waga oraz rozdrabniacz bijakowy. W przypadku zapotrzebowania na wyższą wydajność przydatny może być automatyczny rozdzielacz 5-drogowy, współpracujący z rozdzielaczem bijakowym ssąco-tłoczącym.

Deklarowany przez producenta czas mieszania paszy w zależności od wybranego modelu wynosi od 15 do 40 min. Warto także zaznaczyć, że firma M-Rol przystosowuje oferowane urządzenia w taki sposób, że dają one możliwość instalacji w zautomatyzowanej linii do produkcji paszy. Producent zapewnia również stały dostęp do części zamiennych.

Agropart

Firma Agropart z Radomyśla Wielkiego produkuje mieszalniki o pojemności od 460 do 2300 l, przy ładowności od 350 do 1500 kg. Mieszalnik Agropartu może również współpracować z rozdrabniaczem bijakowym ssąco-tłoczącym oraz przenośnikiem ślimakowym.

Napęd mieszalników paszy stanowi elektryczny silnik o mocy od 1,5 do 3 kW produkcji firmy Indukta Bielsko-Biała. Dzięki zastosowaniu wewnętrznego ślimaka o dużej średnicy 280 mm oraz noża podcinającego, który zapobiega zawieszaniu się śruty w mieszalniku, pasza ma jednolity skład, a jej przygotowanie trwa 15-20 min. Producent określa przy tym wydajność pracy urządzeń w zależności od modelu na 1400-3000 kg/h.

Mieszalnik wyposażono w filtry odpylające w układzie odpylania górnego, okienka rewizyjne pozwalające określić poziom paszy w zasobniku oraz przesypnik w koszu pobraniowym. Dodatkowym wyposażeniem jest tzw. wyczystka oraz opcjonalna waga elektroniczna, która posiada zaprogramowane receptury i sygnalizuje dźwiękiem uzyskanie wymaganej ilości komponentu paszowego. Mieszalniki Agropartu dają możliwość napełniania worków paszą, także gdy urządzenie jest wyłączone.

BIN

Firma BIN z Aleksandrowa Kujawskiego w swojej ofercie posiada mieszalniki pasz sypkich MS-650, MS-1000 i MS-2000 o pojemności użytkowej 1300, 2000 i 4000 l, przy ładowności odpowiednio 650, 1000 oraz 2000 kg.

W mieszalnikach MS zastosowano silniki elektryczne o mocy 1,5 lub 3 kW zasilane prądem 3-fazowym o napięciu 400 V. Orientacyjny czas mieszania pojedynczej porcji paszy wynosi 20 min. Prezentowane mieszalniki są przystosowane do załadunku poprzez kieszeń załadowczą i przez króciec załadowczy, do którego mocuje się przewód tłoczący śrutę z rozdrabniacza bijakowego. Istnieje również możliwość instalacji kosza załadunkowego MS-Kosz w celu dodawania do mieszanki składników o małej sypkości np. otrębów.

W ścianie bocznej każdego mieszalnika rozmieszczono wzierniki do obserwacji poziomu paszy w zbiorniku. Rozładunek paszy realizowany jest poprzez rękaw rozładowczy, do którego można w razie potrzeby podłączyć uniwersalny przenośnik spiralny. Problem emisji pyłów rozwiązano za pomocą filtrów tkaninowych, które można łatwo zamontować na króćcach z boku lub na górze mieszalnika.

Rivakka

Rivakka Polska z siedzibą w Karolewie dostarcza kompleksowe rozwiązania obejmujące wyposażenie wymagane w gospodarstwie rolnym do przygotowania, przechowywania i transportu paszy. Firma oferuje m.in. 2 modele mieszalników pasz sypkich: E2000 oraz E3000 o pojemności odpowiednio 2000 oraz 3000 l. Model mieszalnika E2000 wyposażono w silnik elektryczny o mocy 4 kW, natomiast wersja E3000 ma 2 silniki również po 4 kW.

Prezentowane mieszalniki firmy Rivakka wyróżniają się ukośną konstrukcją, a dzięki zastosowaniu wyposażenia dodatkowego pozwalają osiągnąć wymagany stopień automatyzacji, począwszy od mieszalnika obsługiwanego manualnie, aż do wersji w pełni automatycznej, która ponadto kontroluje również przenoszenie gotowej paszy do innych części instalacji. Wyposażenie dodatkowe fińskich urządzeń zawiera elektroniczną wagę z wyświetlaczem cyfrowym oraz centrum sterowania wraz z komputerem, z oprogramowaniem do automatycznej produkcji pasz.

Zuptor

Firma Zuptor z Gostynia specjalizuje się w projektowaniu, produkcji i montażu mieszalni z układem pełnej automatyki, przeznaczonych do przygotowania wysokiej jakości mieszanek paszowych. W ofercie producenta są mieszalniki pionowe, wersje z koszem na podajniku ślimakowym oraz mieszalniki poziome.

Mieszalniki pasz pionowe dostępne są w pojemności od 1,3 do 6 m³ przy ładowności od 500 do 3000 kg. Urządzenia te mogą współpracować zarówno z rozdrabniaczem ssąco-tłoczącym, jak i grawitacyjnym (zasypowym). Napęd mieszalnikom zapewnia silnik elektryczny o mocy od 2,2 do 5,5 kW. Klient ma możliwość indywidualnej konfiguracji mieszalnika poprzez wybór rozmieszczenia wlotu, kosza zasypowego, układu filtracyjnego górnego lub dolnego, silnika, czy też wysypu głównego.

Mieszalniki Seri H024 wyposażone są w system przeciwdziałający zawieszaniu się paszy, dwa wysypy: główny (z podwójnym zamknięciem) i awaryjny, a także gniazdo 230 V do podłączenia wagi. Czas mieszania jest krótki i wynosi ok. 7 min, również wyładunek nie zajmuje dużo czasu - 1 t/3 min. Wyposażenie opcjonalne mieszalników obejmuje przystawkę do odpylania dolnego, przesyp, wyłącznik czasowy, workownicę, pokrywę antypyłową oraz rozdzielacz tłoczny 2-drogowy.

Mieszalniki poziome mogą pracować samodzielnie lub w zautomatyzowanych układach rozdrabniająco-mieszających. Oferują pojemność od 0,2 do 4,5 m³ przy ładowności od 100 do 2000 kg. W zależności od wielkości mieszalnika i jego wydajności, zastosowane jednostki napędowe mają moc od 2,2 do 22,5 kW. Czas mieszania jest również krótki, wynosi od 4 do 6 min. W razie potrzeby do mieszalnika można podłączyć też system ważący. W wyposażeniu opcjonalnym mieszalnika znajdują się schody z pomostem, koszyk do mikrododatków, podajnik ślimakowy z koszem, zbiornik - cyklon oraz natłuszczarka do paszy.

Adraf

Firma Adraf z miejscowości Dobre produkuje m.in. urządzenia do przygotowania paszy i transportu ziarna. W ofercie firmy są także mieszalniki o ładowności od 500 do 2000 kg, przeznaczone do pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych, jak również w zakładach produkcyjnych.

Mieszalniki M01 napędzane są silnikiem elektrycznym o mocy od 2,2 do 3 kW i mogą pracować jako samodzielne urządzenie lub w połączeniu w układzie z rozdrabniaczem bijakowym ssąco - tłoczącym oraz wagą elektroniczną. Stanowią wówczas kompletną linię do produkcji paszy dla zwierząt w gospodarstwie. Szacowany czas mieszania paszy wynosi od 15 do 30 min.
Urządzenia wyposażone są w 2 wysypy, za pomocą których można opróżnić mieszalnik z przygotowanej paszy.

Pierwszy z nich wychodzi bezpośrednio ze ślimaka i umożliwia całkowite opróżnienie mieszalnika, drugi - grawitacyjny, pozwala wysypać większość paszy w przypadku braku zasilania. Ponadto każdy mieszalnik posiada okienka rewizyjne do oceny wypełnienia zasobnika oraz stopnia wymieszania paszy, górny worek odpylający (lub dolny, stosowany dla niższych pomieszczeń), wyczystkę w dolnej części urządzenia do usuwania resztek paszy np. przy zmianie receptury.

Dodatkowo na zamówienie w koszu zasypowym mieszalnika można wykonać przesyp, stosowany np. podczas natłuszczania paszy lub do zaprawiania zboża przed siewem. Wyposażenie opcjonalne mieszalnika M01 obejmuje także dolne odpylanie, podajnik ślimakowy pomocniczy do otrębów, wagę elektroniczną oraz noże podcinające - przydatne przy natłuszczaniu i pracy z dużą ilością otrębów. Producent oferuje także wersję specjalną urządzenia przeznaczoną do mieszania granulatów tworzyw sztucznych lub do pracy przemysłowej.

Polnet

Firma Polnet z Tarnowa Podgórnego to doświadczony producent wysokiej jakości urządzeń rolniczych, silosów i suszarni. W kategorii mieszalników do pasz oferuje aż 3 różne rodzaje urządzeń. Mieszalniki pasz ukośne, poziome łopatowe oraz poziome wstęgowe, wszystkie produkowane z wytrzymałych materiałów, o wysokiej klasie odporności na ścieranie i twardości. Ponadto do łączenia części mieszalników Polnet stosuje śruby zamiast nitów, co również zwiększa trwałość i wydłuża okres eksploatacji tych urządzeń.

Mieszalnik Uni-Mix dostępny jest w trzech ładownościach tj. 500, 1000 oraz 1500 kg i zapewnia wydajność od 1 do 4,5 t/h przy czasie mieszania 10-15 min. Pozwala na dokładne wymieszanie nawet niewielkich ilości paszy, również przy surowcu wilgotnym np. z zawartością melasy i tłuszczu.

Mieszalnik nadaje się do mieszania prawie każdego rodzaju zmielonego ziarna, a dzięki zastosowaniu dużego wolnoobrotowego mieszadła ślimakowego zapewnia zachowanie jednakowej struktury paszy, która nie ulega sedymenymentacji. Pod tym względem jest idealny do przygotowania mieszanek dla bydła i cieląt. Napęd mieszalnika, w zależności od modelu, zapewnia silnik elektryczny o mocy od 2,2 do 5,5 kW, a przenoszenie napędu realizowane jest poprzez pas, napęd łańcuchowy lub motoreduktor. Mieszalniki ukośne charakteryzują się cichą, wydajną, pozbawioną wibracji pracą, dzięki czemu można je z powodzeniem stosować w przypadku montażu na czujnikach wagowych.

Urządzenia z kategorii mieszalników poziomych łopatowych przeznaczone są do pracy w warunkach przemysłowych. Zapewniają czas mieszania pojedynczej partii paszy w zakresie od 1 do 3 min, a także wysoką dokładność mieszania, co zweryfikowano podczas testów MTSE w Niemczech.

Mieszalniki PTS dostępne są z pojemnością od 2000 do 6000 l i zapewniają wydajność mieszania od 15 do 45 t/h. Taka wydajność wymaga oczywiście odpowiedniej mocy silnika, która w tym przypadku wynosi od 22 do 45 kW. Mieszalniki do pasz PTS cechują się również wieloma interesującymi funkcjami, są np. wyposażone w podwójny napęd skrzyni biegów, a także mają możliwość szybkiego napełniania i opróżniania.

Model H-2000 jest mieszalnikiem wsadowym przeznaczonym do mieszania komponentów sypkich i granulowanych, wraz z możliwością dodawania składników płynnych np. oleju lub melasy. Urządzenie zapewnia wysoką wydajność oraz dokładność podczas procesu mieszania, który w tym przypadku trwa zwykle 8-12 min. W wersji standardowej mieszalnik ma pojemność 2000 l, przy czym ładowność to 1000 kg.

Mieszalnik posiada solidną, spawaną konstrukcję stalową. Jego pokrywa podzielona jest na 3 odcinki, z 4 wsypami o średnicy 150 mm, dostępne są także drzwi inspekcyjne, przez które możliwe jest ręczne dodawanie stałych komponentów, natomiast za pomocą dysz umieszczonych na końcu mieszalnika dodawane są składniki płynne. Jednorodne wymieszanie komponentów zapewnia podwójna spiralna wstęga oraz dno o kształcie cylindrycznym, które ponadto umożliwia optymalne opróżnienie mieszalnika.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.