Gospodarka i rolnictwo

Produkujesz kiszonkę z kukurydzy? Jaką odmianę wybrać?

Data publikacji:

Uprawa kukurydzy stanowi najbardziej efektywny model produkcji polowej pasz objętościowych, a kiszonka z kukurydzy pełni kluczową rolę w żywieniu bydła mlecznego. Zbilansowana dawka pokarmowa, zawierająca od 40% do nawet 80% suchej masy pasz objętościowych w postaci kiszonki z kukurydzy, przyczynia się do optymalnego rozwoju i produkcji mleka. W Polsce aż połowa obszaru przeznaczonego na rośliny paszowe jest poświęcona uprawie kukurydzy, co wynika z jej wysokiej wydajności i niskich kosztów produkcji jednostki pokarmowej w porównaniu z paszami pochodzącymi z innych roślin.

    Produkujesz kiszonkę z kukurydzy? Jaką odmianę wybrać?

Podczas wyboru odmian kiszonkowych istotne jest, aby charakteryzowały się one wysokim plonem ziarna, znaczącym udziałem ziarna w kiszonce oraz wysoką strawnością włókna, co zapewnia optymalną koncentrację energii. Rośliny o dużym wzroście i obfitym ulistnieniu zazwyczaj przynoszą wyższy plon masy kiszonkowej niż odmiany o bardziej zwartym pokroju. Wybierając odmianę, warto zwrócić uwagę na termin dojrzewania, aby możliwy był zbór w optymalnych warunkach pogodowych i przy odpowiedniej dojrzałości fizjologicznej ziarna, co wpływa bezpośrednio na jakość kiszonki.

Odmiany dojrzewające później zazwyczaj wykazują wyższy plon, ale ich wczesność powinna być dostosowana do warunków pogodowych i dojrzałości fizjologicznej ziarna. Optymalny termin zbioru kukurydzy na kiszonkę to moment, gdy zawartość suchej masy w plonie ogólnym wynosi 28-38%. Zbyt wcześnie zebrane rośliny mogą prowadzić do uzyskania zbyt mokrej masy, z niską zawartością skrobi i niższą efektywnością fermentacji. Z kolei zbiór zbyt późny może skutkować twardszym, gorzej strawnym ziarnem oraz większą podatnością na pleśń.

Jaką odmianę kukurydzy wybrać?

Warto rozważyć wybór odmian typu "stay-green," charakteryzujących się zdolnością do utrzymania "zieloności" wegetatywnych części roślin. Odmiany te są plenne, mają wydłużony okres zbioru, lepsze wypełnienie kolb ziarnem i są mniej podatne na porażenie grzybami fuzaryjnymi.

Jako nową propozycję na rynku można rozważyć odmianę DKC3327. Ta odmiana, polecana do uprawy na różnych typach stanowisk, wyróżnia się bardzo wysokim plonem ogólnym suchej masy, znacznym udziałem ziarna w plonie ogólnym, wysoką zawartością skrobi pochodzącej z ziarna oraz bardzo dobrą strawnością włókna w łodygach i liściach. DKC3327 cechuje się także silnym wigorem wiosennym, dobrą tolerancją na niskie temperatury, i efektem "stay-green," co znacząco wydłuża "okno zbioru," umożliwiając utrzymanie wysokich parametrów jakościowych. To nowoczesna i wyjątkowo plenna odmiana, idealna do produkcji kiszonki najwyższej jakości, co przekłada się bezpośrednio na wysoką wydajność produkcji mleka i biogazu.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej wyboru odmiany, warto dokładnie przeanalizować ich cechy, skonsultować się z dostawcami nasion i zapoznać się z ofertą dostosowaną do zbliżającego się sezonu uprawnego.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.