I choć deszczowa aura odebrała możliwość przeprowadzenia pełnoprawnych pokazów polowych, Horsch w interesujący sposób zaprezentował swoje tegoroczne nowinki. Można było obejrzeć: następcę modelu Pronto KE, czyli wóz siewny Versa 6 SW (6-metrowa kombinacja brony wirnikowej, zbiornik 5 tys. l dostępny dla linii Maestro lub Taro, a także dla nowego Sprintera SL i Avatara SL), wóz siewny Avatar SD z nowymi opcjami wyposażenia i mniejszymi szerokościami roboczymi, kompaktowy siewnik Avatar SL, siewnik mechaniczny Versa 3 KR, siewnik talerzowy Pronto 7 DC z nowymi opcjami wyposażenia, siewniki zębowe Sprinter 12.25 SC i Sprinter 6.25 SL (ze zbiornikiem przednim Partner FT), a także nowy uniwersalny siewnik punktowy Maestro 6 TX.
W zakresie rolnictwa hybrydowego i uprawy gleby Horsch przedstawił: bronę chwastownik Cura ST o szerokości roboczej 18,2 m, pielnik do uprawy międzyrzędzi Transformer 6 VS (szerokość robocza 6 m, dostępne także wersje 9 i 12 m), kultywator Fortis 9 AS, Cruiser 9 XL z nowymi zębami FlexGrip, podwójny wał nożowy Cultro TC o szerokim zakresie zastosowań, bronę talerzową Joker RT o szerokości roboczej 12,25 m. A skoro prezentacja nowości odbyła się w fabryce opryskiwaczy Horsch Leeb, pokazano także kompaktowy opryskiwacz samojezdny Horsch Leeb VT, ze zbiornikiem o pojemności 5 tys. lub 6 tys. l. Najciekawsze nowości przedstawimy w kolejnych wydaniach atr express.
Dla rynku polskiego
W odpowiedzi na szereg zapytań, płynących również z rynku polskiego, Horsch uzupełnił swoją ofertę o kompaktowy i uniwersalny siewnik punktowy Maestro TX o szerokości roboczej od 2,6 do 4,8 m. Oferująca szereg narzędzi cyfrowych (więcej o nich już niebawem na naszych łamach - przyp. red.) maszyna wyposażona jest w hydraulicznie wysuwaną ramę teleskopową, która pozwala regulować rozstawy rzędy w odstępach co 5 cm, w przedziale od 45 do 80 cm - w przypadku modelu Maestro 7 TX można wysiewać również w rozstawach 37,5 i 40 cm. Jeśli środkowy rząd jest wyłączony, można siać konwencjonalnie w 6 rzędach i rozstawie rzędów 75 cm lub 80 cm.
Maestro TX to bez wątpienia siewnik wydajny, skoro pracując z prędkością roboczą do 15 km/h zapewnia on precyzyjne odkładanie ziarna i optymalne osadzenie (system nadciśnienia AirSpeed). Jego funkcjonalność zwiększą zaś dodatkowe opcje, takie jak: hydrauliczny system przenoszenia ciężaru, który gwarantuje większy nacisk redlic podczas siewu, zbiornik na nawóz o pojemności 1300 l oraz zbiorniki na mikrogranulat (po 20 l na rząd). Nawóz jest aplikowany za pomocą dozowników na jednotarczową redlicę nawozową do nawożenia podziemnego. Z kolei dozowanie mikrogranulatu odbywa się za pomocą drobnoziarnistego rotora Horsch.
Xeric do nawozów
Skoro jedną ze specjalności firmy Horsch jest technika dozowania środków płynnych, nie dziwią działania w zakresie precyzyjnego aplikowania nawozów. Efektem dotychczasowych prac jest przeznaczony do granulatów pneumatyczny rozsiewacz nawozów Horsch Leeb Xeric 14 FS z wygodnie i szybko napełnianym zbiornikiem o pojemności 14 tys. l i z belką polową o szerokości roboczej nawet 48 m (sprawdzony system BoomControl). Miarą wysokiej wydajności jest również dużą prędkość robocza - według producenta maszyna może pracować nawet z prędkością do 20 km/h.
Niemniej ważna jest także dokładność rozprowadzania nawozów, a wyposażony w belkę polową Xeric umożliwia precyzyjny rozdział wzdłużny i poprzeczny - radzi sobie ze swoim zadaniem niezależnie od wiatru i złej jakości nawozu. Idźmy dalej - skrzynia dozująca z centralnym systemem dozowania zapewnia optymalny transport nawozu. Maszyna wyposażona jest w automatyczne wyłączanie sekcji, płynną regulację dawki oraz możliwość dostosowania dawki nawozu podczas pokonywania zakrętów. Opis techniczny należy uzupełnić o sprawdzone podwozie z osią tandemową opryskiwacza Leeb 12 TD, które zapewnia maksymalną powierzchnię kontaktu i płynną pracę, a także aktywne kierowanie obiema osiami o kącie skrętu do 28°, co pozwala na precyzyjne podążanie i maksymalną ochronę plonów.
Polecamy produkty z naszego sklepu: