[ATR] Aktualności Czajkowski Maszyny

Premiery Czajkowski Maszyny na polach pokazowych

Data publikacji:
Premiery Czajkowski Maszyny na polach pokazowych

Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Uprawy Pasowej odbył się po 3 latach przerwy dnia 26 maja w siedzibie firmy Czajkowski Maszyny w Sokołowie (woj. kujawsko-pomorskie). Wydarzenie to przyciągnęło ponad 300 rolników, przedstawicieli świata nauki, mediów i wszystkich zainteresowanych systemem uprawy pasowej, który jest nie tylko korzystny dla środowiska, ale przy tym bardziej ekonomiczny. Podczas pokazów polowych uczestnicy mogli zapoznać się także z nowościami w ofercie producenta.

Erozja gleby jest w rolnictwie zjawiskiem powszechnym i bardzo niepożądanym, gdyż niszczy prawidłową strukturę podłoża, usuwając cenne, odżywcze dla roślin składniki. Uprawa pasowa jako jeden z systemów uprawy konserwującej - bezorkowej - może być pewnym remedium na taki stan rzeczy, ponieważ sprzyja zatrzymywaniu wody oraz odbudowuje strukturę gleby. System pasowy strip-till polega na uprawianiu agregatem tylko pasów ziemi, w których zostają zasiane rośliny.

Pasy pomiędzy nimi są zakryte mulczem. W ten sposób do gleby trafia sporo składników odżywczych, które zwiększają poziom próchnicy oraz poprawiają się właściwości wodno-powietrzne. Podłoże wskutek tego może przyjąć i zatrzymać więcej wilgoci. O tym wszystkim opowiadał podczas swojego wystąpienia gleboznawca dr hab. Marcin Świtoniak, prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Ale to nie wszystkie korzyści wynikające z uprawy pasowej. Należy także wspomnieć o mniejszym zużywaniu nawozów, które trafiają tam gdzie powinny i nie są szybko wypłukiwane podczas deszczu. Ważny jest także aspekt zmniejszonej liczby zabiegów agrotechnicznych i mniejsze zużycie paliwa, które wg niektórych badań jest nawet rzędu 50%. Plonowanie po kilku latach regeneracji gleby staje się wyższe i bardziej stabilne. Czysty zysk dla rolnika.

Premiery nowego sprzętu

Podczas Dnia Uprawy Pasowej na pola pokazowe wyjechały premierowe maszyny firmy Czajkowski. Zaprezentowano dwa nowe modele agregatów: Czajkowski STK i Czajkowski ST do pionowej uprawy pasowej. Model STK wyposażony został w dwukomorowy zbiornik powiększony o 400 l. Pierwsza komora ma teraz 1200 l pojemności, druga również 1200 l. Model ten ma nowy układ tylnego zawieszenia na ramie.

W agregacie ST zmieniono zbiornik i jego mocowanie, tak że obecnie jest już na sworzniach, a nie na ramie sztywnej. Kolejnymi ważnymi zaletami tego modelu są hydraulicznie amortyzowane osie jezdne do transportu i pneumatyczny układ hamulcowy, nowy opatentowany zaczep oraz zmodernizowana sekcja wysiewająca, która została wzmocniona konstrukcyjnie i jest bezobsługowa. W opcji można jeszcze zamówić doprawiające koło gumowe. Uwagę zwracają również nowe sekcje uprawiające Czajkowski ST, a także rama z bezstopniową możliwością przestawiania sekcji roboczych naprzemiennie.

Podczas pokazów pokazano również najnowszy patent opracowany w firmie - rolkę Czajkowski RC, służącą do zmiany kierunku prowadzenia węża irygacyjnego z deszczowni szpulowej. Urządzenie to jest mocowane na trzypunktowym układzie zawieszenia ciągnika rolniczego i znacząco ułatwia prowadzenie armatki wodnej po polu. Ruch odbywa się tutaj samoczynnie po ścieżkach technologicznych w taki sposób, aby prowadzony wąż nie zagniatał i nie niszczył upraw. Deszczownia może więc być umiejscowiona przy źródle wody, nie ma także konieczności jej ciągłego przestawiania, a do obsługi systemu nawadniającego potrzeba tylko jednego pracownika.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.