Premiera New Holland T7.300

Data publikacji:
Premiera New Holland T7.300

Podczas marcowych targów Agrotech w Kielcach firma New Holland pokazała nowy ciągnik T7.300, który stanowi flagowy model serii T7 - o długim rozstawie osi LWB. Ukryte w nim rozwiązania techniczne zaprezentowano podczas konferencji prasowej pierwszego dnia targów.

Według producenta, nowy model ciągnika został opracowany z wykorzystaniem najnowszych technologii i rozwiązań. Podczas projektowania szczególny nacisk położono na maksymalne wydłużenie trwałości i wytrzymałości poszczególnych podzespołów ciągnika. Co to oznacza konkretnie? Przede wszystkim całkowicie przeprojektowano układ hydrauliczny i elektryczny modelu T7.300. Zmiany te są na tyle znaczące, że zarówno przewody hydrauliczne, jak i elektryczne mają teraz o 30% mniej newralgicznych na ewentualne powstawanie problemów połączeń. Zmiany te, choć niewidoczne dla użytkownika, mają kolosalne znaczenie dla bezawaryjnej pracy maszyny.

Trzysta koni

Źródłem napędu modelu T7.300 jest silnik FPT Industrial NEF z technologią ECOBlue HI-eSCR 2, o pojemności 6,7 l i mocy 300 KM (maksymalny moment obrotowy - 1249 Nm, przy 1300 obr./min). Warto dodać, że jednostka napędowa spełnia normę emisji spalin Stage V bez wymagającego serwisowej uwagi zaworu EGR i filtra cząstek stałych DPF - wystarczy bowiem zastosowanie układu AdBlue i katalizatora utleniającego DOC. Z punktu widzenia użytkownika rozwiązanie to jest nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne - wydłuża okres międzyprzeglądowy aż do 750 h pracy. 

Idźmy jednak dalej. Za efektywne przeniesienie mocy na koła odpowiada bezstopniowa przekładnia Auto Command, która cechuje się wysoką płynnością przełączania między poszczególnymi zakresami. Ta inteligentna skrzynia biegów zapewnia prawidłowe wykorzystanie mocy silnika, utrzymując jego niskie obroty, co bezpośrednio przekłada się na niewielkie zużycie paliwa. Dla oszczędności na tym polu istotne jest również zastosowanie ogumienia wyższej klasy i o zwiększonej o 12,5% nośności. Nowy rodzaj opon znacząco wpływa też na zwiększenie trakcji w ciężkich warunkach i wyeliminowanie poślizgów kół.

Komfort przez duże K

Co istotne, użytkownik ciągnika zwróci uwagę na jego wysoki komfort, co przede wszystkim jest zasługą kabiny Horizon Ultra, opartej o całkowicie innowacyjną konstrukcję ramy, dzięki czemu wewnątrz jest o 7,5% więcej miejsca. Jej całkowicie oszkloną wewnętrzną przestrzeń opartą na 4 słupkach zaprojektowano z uwzględnieniem najnowszych badań nad akustyką pomieszczeń zamkniętych. Dzięki specjalnie ukształtowanej krzywiźnie szyb oraz wysokiej jakości materiałów wewnątrz kabiny, w tym odpornej na zabrudzenia tapicerce, uzyskano w kabinie poziom hałasu wynoszący jedynie 66 dbA. Jest to także zasługa bardzo skutecznego tłumienia drgań przez zawieszenie samej kabiny. Za izolację kierowcy od nierówności podłoża pól i dróg odpowiedzialna jest amortyzowana oś przednia Terraglide, a także system mechanicznej amortyzacji kabiny Comfort Ride lub opcjonalny aktywny, elektrohydrauliczny Semi-Active Comfort Ride.

Wysoki poziom komfortu jest możliwy do uzyskania również dzięki układowi klimatyzacji rozwiązanemu za pomocą 2 wentylatorów o wydajności 650 m³ i 5 strefom nadmuchu czystego powietrza. Układ ten charakteryzuje się większą o 35% skutecznością przewietrzania i utrzymywania zadanej temperatury nawet w niekorzystnych klimatycznie warunkach. Niezwykle pomocna jest także funkcja natychmiastowego usuwania zaparowania w kabinie z podgrzewaniem przedniej i tylnej szyby oraz lusterek, którą uruchamia się za pomocą jednego przycisku w podłokietniku. 

Prostota obsługi

Sterowanie ciągnikiem i jego funkcjami jest intuicyjne. Za ten stan odpowiada podłokietnik SideWinder Ultra, który można indywidualnie dopasować do anatomii użytkownika nastawami góra/dół, przód/tył oraz przez ustawienie poduszki łokciowej. Za sterowanie głównymi funkcjami ciągnika i przekładni odpowiada dźwignia CommandGrip. Tuż obok możemy znaleźć specjalną „mysz” odpowiadającą za kierowanie funkcjami przedniego i tylnego układu TUZ oraz wielofunkcyjny dżojstik do pracy z ładowaczem. Nadzór nad innymi funkcjami ciągnika odbywa się za pomocą przycisków, których działanie, skok i rozmieszczenie odpowiada naturalnym odruchom palców dłoni i nadgarstka. Funkcje pracy poszczególnych podzespołów ciągnika i narzędzi mogących komunikować się z nim dwukierunkowo protokołem komunikacyjnym TIM (Tractor Implement Management) można znaleźć na wskazaniach monitora IntelliView 12. 

Nowością jest zaś kolorowy wyświetlacz CentreView umieszczony centralnie w kole kierownicy, zaczerpnięty wprost z koncepcyjnego modelu ciągnika New Holland Methane Power oraz zaprezentowanego niedawno T7 HD. Na tym czytelnym ekranie znajduje się szereg informacji o stanie pracy silnika, jego prędkości obrotowej i prędkości samego ciągnika, ustawieniach przekładni czy wałka WOM. Istotne, że niezależnie od wykonywanych obrotów kierownicą wyświetlacz CentreView pozostaje nieruchomy, a dzięki temu jego wskazania są zawsze czytelne.

Ciągnik New Holland T7.300 jest wyposażony w system zarządzania informacjami z pola - PLM Intelligence, który umożliwia korzystanie z aplikacji terenowych, takich jak: automatyczne sterowanie jazdą IntelliSteer, układ prowadzenia na uwrociach, funkcje magistrali Isobus, dbając o ich właściwe wykorzystanie w czasie pracy. Trzeba zaznaczyć, że system PLM Intelligence za pośrednictwem aplikacji MYPLM Connect umożliwia szerokie wsparcie diagnostyczne udzielane online w czasie rzeczywistym przez specjalistów New Holland. Podkreślić też trzeba, że najnowszy model z serii T7 posiada jako pierwszy w ofercie marki New Holland certyfikat ISO potwierdzający zastosowanie protokołu komunikacyjnego TIM (Tractor Implement Management).

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.