Testowanie
Kuhn Prolander był testowany z redlicami radełkowymi podczas podorywki ścierniska oraz z redlicami wąskimi w czasie przyorywania odmarzniętej mieszanki facelii, koniczyny i rzodkwi oleistej w przedsiębiorstwie rolnym w Saksonii-Anhalt na glebie określanej jako „piaszczysta glina”, która otrzymała 33 punkty za jakość podłoża. Podczas uprawy pola wymagana siła uciągu była mierzona przy pomocy mierników umieszczonych w dolnych łącznikach, natomiast prędkość jazdy maszyny określono za pomocą bezkontaktowego optycznego urządzenia pomiarowego.
W czasie podorywki ścierniska redlicami radełkowymi zmierzono zapotrzebowanie mocy pociągowej wynoszące 77 kW (przy prędkości pracy 9,5 km/h) i 132 kW (przy prędkości pracy 12,5 km/h). Przy przyorywaniu zmarzniętego poplonu redlicami wąskimi zapotrzebowanie na moc pociągową wyniosło 89 kW (przy prędkości 9,1 km/h) i 141 kW (przy 11,4 km/h).
Podczas oceny wmieszania słomy w glebę Kuhn Prolander z redlicami radełkowymi wykazał równomierne wmieszanie pokrywy słomianej. W wyniku uprawy ścierniska ok. 84% do 93% pokrywy słomianej przedostało się do gleby. Ilość słomy wynosiła od 1,9 t/ha do 2,7 t/ha.
Stopień wmieszania poplonu w glebę przy pomocy redlic wąskich wyniósł przy 9,1 km/h oraz 11,4 km/h 90% porastającej masy organicznej. Przed przeprowadzeniem testów, masa organiczna na górnej warstwie gleby została określona na ok. 4,1 t/ha. Zdjęcie nr 4 pokazuje przykładowo część powierzchni pola po kultywacji poplonu (przy prędkości 11,4 km/h).
Jakość wykonywanej pracy kultywatora Prolander była podczas testów oceniana przez pięciu testerów - kompetentnych praktyków. Rozprowadzenie resztek pożniwnych na powierzchni gleby oraz rozmiary agregatu, a także udział rozdrobnionej ziemi podczas kultywacji poplonu zostały określone jako bardzo dobre.
Obsługa
W kategorii obsługi wysoko oceniono regulację głębokości pracy i szynę zgarniającą. Do tego dochodzi możliwość złożenia sprzęgów hydraulicznych oraz ocena jednostki oświetleniowej.
Dodatkowo testujący przeprowadzili typowe prace konserwacyjne. Zmierzono tutaj czas wymiany redlic, smarowania wszystkich smarowniczek oraz rozkładania i składania z pozycji transportowej w pozycję roboczą i odwrotnie. W tym module testowym - łatwość ustawienia głębokości pracy oceniono jako „bardzo dobrą” .
Wniosek
Podczas testu przeprowadzonego według kryteriów określonych przez DLG, kultywator ścierniska i gleby siewnej Kuhn Prolander 6000 okazał się przekonywającym rozwiązaniem.
Na podstawie osiągniętego wyniku, przyznano mu oznaczenie „rekomendowane przez DLG” za moduły testowe „Pobór mocy i jakość pracy” oraz „Stosowanie, obsługa i konserwacja”. Raport z testu jest dostępny online na stronie internetowej DLG: www.dlg-test.de.