[ATR] Testy praktyczne Technika

Precyzyjna kultywacja Kuhna na całej szerokości

Data publikacji:

Podczas uprawy ścierniska po zbiorach oraz przekopywaniu poplonu materiał leżący na polu powinien być możliwie jak najbardziej równomiernie wprowadzony w uprawianą glebę. Centrum testowe DLG sprawdziło działanie lekkiego kultywatora firmy Kuhn w obu tych zabiegach.

    kuhn prolanderkuhn prolanderkuhn prolanderkuhn prolander

Kultywator sprężynowy Prolander 6000 firmy Kuhn o masie zaledwie 5616 kg został skonstruowany z przeznaczeniem do płytkiej uprawy ścierniska, przekopywania poplonu i przygotowania gleby pod siew – także po uprawie pługiem. Ten nowy, sztandarowy projekt firmy Kuhn łączy ze sobą dużą siłę z niewielkim zapotrzebowaniem na moc. 

Stosowany do różnych celów

Kuhn Prolander może być wykorzystywany do różnych prac ze względu na możliwość dozbrojenia łap sprężynowych zarówno w redlice wąskie jak i w redlice radełkowe („gęsiostopki”).  W czasie testu DLG do przyorania odmarzniętego poplonu wykorzystano redlice wąskie o szerokości 55 mm, a do uprawy ścierniska redlice radełkowe „gęsiostopki” o szerokości 205 mm. Obecne mocowanie redlic przy pomocy dwóch śrub,  Kuhn chce wkrótce zmieniać tak, by montaż odbywał się na  tylko jedną śrubę.

Dzięki temu znacznie uproszczona zostanie wymiana 39 zamontowanych redlic. Wszystkie redlice sześciometrowego kultywatora Kuhn  są rozdzielone na pięć belek, a odstęp między nimi wynosi 150 mm.  

Specjalnie do przygotowywania gleby pod siew po pracy pługa, kultywator Prolander jako pierwszy posiada szynę zgarniającą, która może być regulowana z kabiny traktora. Pracuje ona pomiędzy dwoma przednimi, głęboko prowadzonymi kołami i posiada 22 pojedyncze elementy robocze o szerokości 10cm.

Głębokie prowadzenie kultywatora odbywa się poprzez dwa  zamocowane na przedniej ramie koła oraz dzięki wałkowi. Szerokość pracy  można ustawić hydraulicznie z kabiny traktora przy pomocy cylindrów hydraulicznych o podwójnym działaniu. Aby utrzymywać ustawioną już głębokości pracy, na prawym kole głębokiego prowadzenia zamontowano czytelną skalę. Kultywator używany do testu DLG był wyposażony w trzyczęściowy podwójny wałek oraz bronę służącą jako docisk.

Testowanie

Kuhn Prolander był testowany z redlicami radełkowymi podczas podorywki ścierniska oraz z redlicami wąskimi w czasie przyorywania odmarzniętej mieszanki facelii, koniczyny i rzodkwi oleistej w przedsiębiorstwie rolnym w Saksonii-Anhalt na glebie określanej jako „piaszczysta glina”, która otrzymała 33 punkty za jakość podłoża. Podczas uprawy pola wymagana siła uciągu była mierzona przy pomocy mierników umieszczonych w dolnych łącznikach, natomiast prędkość jazdy maszyny określono za pomocą bezkontaktowego optycznego urządzenia pomiarowego. 

W czasie podorywki ścierniska redlicami radełkowymi zmierzono zapotrzebowanie mocy pociągowej wynoszące 77 kW (przy prędkości pracy 9,5 km/h) i 132 kW (przy prędkości pracy 12,5 km/h). Przy przyorywaniu zmarzniętego poplonu redlicami wąskimi zapotrzebowanie na moc pociągową wyniosło 89 kW (przy prędkości 9,1 km/h) i 141 kW (przy 11,4 km/h).

Podczas oceny wmieszania słomy w glebę Kuhn Prolander z redlicami radełkowymi wykazał równomierne wmieszanie pokrywy słomianej. W wyniku uprawy ścierniska ok. 84% do 93% pokrywy słomianej przedostało się do gleby. Ilość słomy wynosiła od 1,9 t/ha do 2,7 t/ha. 

Stopień wmieszania poplonu w glebę przy pomocy redlic wąskich wyniósł przy 9,1 km/h oraz 11,4 km/h 90% porastającej masy organicznej. Przed przeprowadzeniem testów,  masa organiczna na górnej warstwie gleby  została określona na ok. 4,1 t/ha. Zdjęcie nr 4 pokazuje przykładowo część powierzchni pola po kultywacji poplonu (przy prędkości 11,4 km/h). 

Jakość wykonywanej pracy kultywatora Prolander była podczas testów oceniana przez pięciu testerów - kompetentnych praktyków. Rozprowadzenie resztek pożniwnych na powierzchni gleby oraz rozmiary agregatu, a także udział rozdrobnionej ziemi podczas kultywacji poplonu zostały określone jako bardzo dobre.

Obsługa

W kategorii obsługi wysoko oceniono regulację głębokości pracy i szynę zgarniającą. Do tego dochodzi możliwość złożenia sprzęgów hydraulicznych oraz ocena jednostki oświetleniowej.
Dodatkowo testujący przeprowadzili typowe prace konserwacyjne. Zmierzono tutaj czas wymiany redlic, smarowania wszystkich smarowniczek oraz rozkładania i składania z pozycji transportowej w pozycję roboczą i odwrotnie. W tym module testowym - łatwość ustawienia głębokości pracy oceniono jako „bardzo dobrą”  .

Wniosek

Podczas testu przeprowadzonego według kryteriów określonych przez DLG,  kultywator ścierniska i gleby siewnej Kuhn Prolander 6000 okazał się przekonywającym rozwiązaniem.
Na podstawie osiągniętego wyniku, przyznano mu oznaczenie „rekomendowane przez DLG” za moduły testowe „Pobór mocy i jakość pracy” oraz „Stosowanie, obsługa i konserwacja”. Raport z testu jest dostępny online na stronie internetowej DLG: www.dlg-test.de. 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.