Nowości

Precyzja w sadzie z Müller-Elektronik

Data publikacji:

W obecnej sytuacji, gdy koszty paliwa, energii oraz nawozów rosną z dnia na dzień, rozwiązania z zakresu rolnictwa precyzyjnego nabierają szczególnego znaczenia. Aspekt ekonomiczny wychodzi z pewnością przed ten prośrodowiskowy, o czym doskonale wie firma Ekotronic z Będzina na Górnym Śląsku, która jest m.in. importerem elektroniki sterującej, systemów nawigacji oraz Isobus firmy Müller-Elektronik.

    Precyzja w sadzie z Müller-Elektronik

Müller-Elektronik posiada w swoim asortymencie technologie pozwalające na zamykanie całych sekcji lub pojedynczych rozpylaczy oraz zmienne dawkowanie, które wymaga jednak zgodności ze standardem Isobus. W naszym kraju elektroniczne rozwiązania stosowane podczas aplikacji środków ochrony roślin wykorzystują już z powodzeniem w swoich maszynach firmy Unia i Krukowiak, a w kategorii siewników są to Agro-Masz, Czajkowski czy Agro Tom.

Isobus Sprayer-Controller

Rosnące wymagania w sektorze sadownictwa i uprawy winorośli, które pojawiły ze względu na ograniczenia w stosowaniu rozpylanych środków ochrony roślin, przyczyniły się do wdrożenia innowacyjnej technologii Sprayer-Controller opartej na komputerze roboczym MIDI 3.0. Sprayer-Controller zapewnia ukierunkowane stosowanie środków ochrony roślin, elastyczne ustawienia dla sekcji/rzędów, a także możliwość regulacji dawki nanoszenia na powierzchnię rośliny.

Oprogramowanie aplikacji obejmuje szeroką gamę maszyn, jest w pełni kompatybilne z Isobus i obsługuje standardowe funkcje, takie jak Isobus-UT, Isobus-TC, Isobus-SC oraz Isobus-Aux-N. Obsługa systemu jest bardzo intuicyjna. Wyświetlacz terminala można dostosować do indywidualnych potrzeb, przyciski programowe i elementy ekranu można łatwo rozmieścić w interfejsie za pomocą przeciągania i upuszczania. Funkcje osprzętu można edytować w każdym menu, przy czym przyporządkowanie do określonych funkcji hydraulicznych jest już wstępnie zdefiniowane. Ekran roboczy dostarcza niezbędnych informacji o aktualnych wartościach podczas prowadzenia oprysku.

Wysoka elastyczność oprogramowania

Aplikacja Müller-Elektronik zawiera wiele nowoczesnych funkcji wspomagających pracę użytkownika. Dostępne są tutaj: sterowanie opryskiem w zależności od prędkości z regulacją ciśnieniową, przepływową lub kombinowaną, możliwość regulacji dawki aplikacji według dwóch różnych trybów obliczeń na podstawie powierzchni gleby lub powierzchni roślin, automatycznie wykonywana sekwencja składania i rozkładania belki, sterowanie pompą i wentylatorami, monitoring wentylatora, pompy, świateł roboczych, lamp ostrzegawczych itd.

Duże możliwości daje też wyłączanie dysz czujnikami ultradźwiękowymi. Zastosowanie czujników ultradźwiękowych, które montowane są pionowo od 2 do 4 sztuk z przodu opryskiwacza pozwala na podstawie prędkości roboczej obliczać, kiedy zarejestrowane jest drzewo czy krzew w sadzie. Automatyczny system samoczynnie przelicza odległość obiektu od belki opryskowej i w odpowiednim momencie dozuje ciecz.

Rozwój technologii rolnictwa precyzyjnego w oparciu o elektroniczne moduły sterujące niestety natrafił na przeszkody w postaci pandemii, zaburzeń łańcuchów dostaw podzespołów, braku podstawowych części itd. co niestety odbiło się na cenach urządzeń, które obecnie są nawet dwukrotnie wyższe. Firma Müller-Elektronik intensywnie szuka jednak możliwości zmiany tej sytuacji poprzez dywersyfikację dostawców części oraz przeniesienie produkcji z Azji na teren Europy. W pewnej perspektywie czasu pozwoli to na unormowanie sytuacji rynkowej i szybsze rozpowszechnianie nowych rozwiązań.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.