Miskant olbrzymi (Miscanthus giganteus) jest mieszańcem dwóch innych gatunków, miskanta chińskiego (M. sinensis) i cukrowego (M. sacchariflorus). Jest to trawa kępowa sięgająca od 200 do 350 cm, która po prawidłowym ukorzenieniu i adaptacji ma bardzo małe wymagania środowiskowe i nawozowe, jest odporna na szkodniki i choroby, do tego rośnie praktycznie na każdym rodzaju gleby. Jej plon przy sprzyjających warunkach może wynieść nawet 25 t/ha.
Plantacje miskanta wytrzymują do 20 lat, jeżeli wpierw odpowiednio przygotuje się podłoże pod uprawę - chodzi tutaj o prawidłowe pH gleby i jej nawożenie organiczne. Ze względu na znaczne rozmiary roślin 1 sztuka przypada mniej więcej na m² powierzchni. W pierwszych latach wzrostu należy zadbać o dobre nawodnienie i stosować ściółkowanie dla ochrony przed przemarzaniem.
Mariusz Antonów pracuje na 60-hektarowej uprawie miskanta olbrzymiego w południowej części Polski, w powiecie prudnickim. Jak podkreśla, zbiór miskanta nie jest łatwy ze względu na właściwości tej trawy, która jest twarda, a jej wiecha zawiera tłuste substancje obklejające elementy robocze maszyn. Metodą prób i błędów znaleziono jednak rozwiązanie, jakim są prasy John Deere’a: zmiennokomorowa V451R oraz wersja zwijająca 960.
Z rewolucyjnym układem szybkozwalniającym (FRS)
Zmiennokomorowy model prasy V451R z wysokowydajnym układem podawania o szerokości 2,2 m pozwala formować ponad 120 bel na godzinę. Maszyna ta wyposażona jest w podbieracz z torem krzywkowym klasy Premium oraz rotor o bardzo dużej średnicy 48 cm wraz z przenośnikami ślimakowymi osadzonymi na wale. Tradycyjna konstrukcja zgarniaków pozwala w tym przypadku zmniejszyć przestrzeń między zębami podbieracza a rotorem. Jak mówi użytkownik, ważną rolę odgrywa również wysoka jakość stosowanych materiałów konstrukcyjnych. Prasa sprawdziła się w trudnych warunkach zbioru, jest przy tym wytrzymała i o klasę przewyższa konkurencję.
Użytkownik prasy V451R doceni również komfort jej obsługi. Seria R obsługuje bowiem architekturę Isobus, a sama konfiguracja i nadzór nad pracą prasy są realizowane wygodnie z poziomu kabiny operatora. Dzięki obecności kamery wideo proces belowania można obserwować na ekranie w kabinie nawet w nocy czy przy ostrym oświetleniu słonecznym w dzień. Efektywność pracy jest zawsze maksymalizowana.