Prasa John Deere w zbiorze miskanta

Data publikacji:
Prasa John Deere w zbiorze miskanta

Alternatywne źródła energii odnawialnej budzą coraz większe zainteresowanie ze strony inwestorów, jak i konsumentów. Ceny paliw kopalnych oraz coraz bardziej restrykcyjne regulacje prawne dotyczące ich spalania spowodują już w niedalekiej przyszłości dużą potrzebę stosowania zamienników węgla, ropy naftowej czy też gazu ziemnego. Biomasa daje na tym polu szerokie możliwości. Do jednych z najbardziej wydajnych energetycznie roślin zalicza się miskanta olbrzymiego, który jest tani w uprawie, lecz niestety trudny w zbiorze. Prasy z serii 960 i V451R John Deere’a doskonale poradziły sobie jednak z tym zadaniem na plantacji Mariusza Antonówa z Ciesznowa na Opolszczyźnie.

Miskant olbrzymi (Miscanthus giganteus) jest mieszańcem dwóch innych gatunków, miskanta chińskiego (M. sinensis) i cukrowego (M. sacchariflorus). Jest to trawa kępowa sięgająca od 200 do 350 cm, która po prawidłowym ukorzenieniu i adaptacji ma bardzo małe wymagania środowiskowe i nawozowe, jest odporna na szkodniki i choroby, do tego rośnie praktycznie na każdym rodzaju gleby. Jej plon przy sprzyjających warunkach może wynieść nawet 25 t/ha.

Plantacje miskanta wytrzymują do 20 lat, jeżeli wpierw odpowiednio przygotuje się podłoże pod uprawę - chodzi tutaj o prawidłowe pH gleby i jej nawożenie organiczne. Ze względu na znaczne rozmiary roślin 1 sztuka przypada mniej więcej na m² powierzchni. W pierwszych latach wzrostu należy zadbać o dobre nawodnienie i stosować ściółkowanie dla ochrony przed przemarzaniem.

Mariusz Antonów pracuje na 60-hektarowej uprawie miskanta olbrzymiego w południowej części Polski, w powiecie prudnickim. Jak podkreśla, zbiór miskanta nie jest łatwy ze względu na właściwości tej trawy, która jest twarda, a jej wiecha zawiera tłuste substancje obklejające elementy robocze maszyn. Metodą prób i błędów znaleziono jednak rozwiązanie, jakim są prasy John Deere’a: zmiennokomorowa V451R oraz wersja zwijająca 960.

Z rewolucyjnym układem szybkozwalniającym (FRS) 

Zmiennokomorowy model prasy V451R z wysokowydajnym układem podawania o szerokości 2,2 m pozwala formować ponad 120 bel na godzinę. Maszyna ta wyposażona jest w podbieracz z torem krzywkowym klasy Premium oraz rotor o bardzo dużej średnicy 48 cm wraz z przenośnikami ślimakowymi osadzonymi na wale. Tradycyjna konstrukcja zgarniaków pozwala w tym przypadku zmniejszyć przestrzeń między zębami podbieracza a rotorem. Jak mówi użytkownik, ważną rolę odgrywa również wysoka jakość stosowanych materiałów konstrukcyjnych. Prasa sprawdziła się w trudnych warunkach zbioru, jest przy tym wytrzymała i o klasę przewyższa konkurencję.

Użytkownik prasy V451R doceni również komfort jej obsługi. Seria R obsługuje bowiem architekturę Isobus, a sama konfiguracja i nadzór nad pracą prasy są realizowane wygodnie z poziomu kabiny operatora. Dzięki obecności kamery wideo proces belowania można obserwować na ekranie w kabinie nawet w nocy czy przy ostrym oświetleniu słonecznym w dzień. Efektywność pracy jest zawsze maksymalizowana.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.